Gå til innhold
Hundesonen.no

Akvariumeiere


Havana

Recommended Posts

Skrevet

Har litt lyst til å skaffe meg fisk igjen, men vet ikke om jeg har lyst til å påta meg noe mer som krever tid og stell akkurat nå.

Hvor mye tid bruker dere på diverse arbeid med akvariene deres?

Er det stor forskjell på hvor mye stell et akvarium krever i forhold til hvor stort det er, eller blir det stort sett det samme?

Hadde et lite akvarium med slørhaler før, men det begynner å bli veldig lenge siden...

Skrevet

Jo større akvarium du har jo mindre "vedlikehold" trenger det, men hvor mange og type fisker, antall planter og kvaliteten på filter og pumpe spiller også inn.

Det som er enklest med et større kar er at vannverdiene og bakterieflorane er enklere å holde stabile - det er den største utfordringen med akvariehobbyen.

Har laget en "A-Å liste" på hjemmesiden min: http://home.online.no/~siss-ekh/akvarietips.cfm

Skrevet
Hvor mye tid bruker dere på diverse arbeid med akvariene deres?

Brukt en del tid nå i starten med oppsett, planting, innredning, innsetting av fisk, passe på at vannverdiene holder seg osv. Når karet først går og er stabilt tar det ikke mer tid enn vannbytte en gang eller to i uken samt luking om du har mye planter.

Er det stor forskjell på hvor mye stell et akvarium krever i forhold til hvor stort det er, eller blir det stort sett det samme?

Jo større akvarium jo mindre arbeid, fordi det skal mer til før det blir ubalanse.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...