Gå til innhold
Hundesonen.no

Irsk terrier


Minadachs

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har planer om hund nr.2 kanskje i 2008. Og jeg har tenkt ut mange raser, og det er altfor vanskelig. Har forhørt meg mye, og det er fortsatt vanskelig. Men har holdt en knapp på dansk svensk gårdshund og parson russel terrier, men synes også at irsk terrieren er så flott. Er det noen her som kan fortelle litt om den, og er det noen som har litt erfaring med de?

Håper på at noen vil hjelpe meg ^^

Skrevet

http://pic7.piczo.com/firbentevenner/?g=24645782&cr=7

Her kan du lese noen linker om Irsk Terrier.

http://www.alcaphi.com/

Her er en oppdretter som venter valper.

Henne kan du ringe å snakke med, veldig imøtekommende!

Hun har hatt rasen i 17 år, om jeg ikke tar feil!

Irsk Terrier er en veldig glad og sosial hund.

Den er leken og kan med fordel trenes opp til jakt, agillity eller sporhund.

Den er allsidig, modig og glad.

Og den elsker barn! Og egentlig alle mennesker.

Pelsen må nappes, aldri klippes. Klipper du den blir den lys og får mye underull, noe som kan resultere i så tett underulla at huden ikke får luft, så får man eksem i stedet.

Det er ikke vanskelig å nappe, og gjøres 2-3 ganger om året.

Men litt verre er det nok med utstillingspels så vi skal få hjelp til den.

Det er en frisk rase, lite sykdommer på den.

Men det er en arvelig lidelse som heter Cracket feet, heldigvis er den sjelden pga bevist avl.

Om en valp i kullet utvikler denne lidelsen kan ingen av søsknene avles på heller!

Den oppstår før fylt 1 år. Og det finnes ikke behandling for lidelsen.

Irsk terrier har rykte på seg for å være hissig.

Jeg har ikke møtt en hissig Irsk terrier, men har bare hilst på 5 stk da.

Men noen hisser opp sin hund før utstilling, og det kan vel være med på å skape dette ryktet?

En normal sosial trening fra starten av så er den like sosial med andre hunder som hvilken som helst annen rase. De to oppdretterne jeg var hos hadde hunder av flere raser og kjønn, og det var bare harmoni der i gården.

Irsk terrier er glad i høyder, klatrer for å ligge høyt.

Det er en fordel med ramper ute hvor hunden kan ligge å få oversikt.

Irsk Terrier er også veldig fiksert på mat!

Så pass på bordet og kjøkkenbenken.

Det kan ta litt tid før en Irsk Terrier blir renslig.

Det er ikke unormalt at de blir 9-12 mnd.

Vi trener Peico nå, og etter en uke har han begynt å gå til døra for å si fra.

Men uhell skjer. Og jeg tror dette kan jobbes med allerede i valpekassa, men det var dette oppdretter sa fra om til meg.

Jeg synes Irsk Terrier er flotte, morsomme, stilige og har et herlig gemytt. Ikke minst en STOR personlighet.

jeg vil anbefale deg å besøke en oppdretter, om du har muligheten.

Peico er fra Oppdal og det er to oppdrettere i Oslo, og muligens en i nord?

Det er jeg ikke sikker på.

Ellers er det i sverige og Danmark.

Det er ca 150 stk Irsk terrier i Norge i dag.

Er det noe du lurer på, så bare ta kontakt:)

http://www.dogbiz.com/dogs-grp4/irish-t/owning-it.htm

http://irish-terrier.de/en/index.html

Skrevet

Tusen takk for svar ^^ Dette var veldig morro å høre, skal nok ta kontakt med den oppdrettern, og så får jeg bare se videre ^^ Hehe, agility er noe jeg vil satse på, så kanskje det kommer en irsk terrier i løpet av 2008 ^^ hihi

Takk for svar

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...