Gå til innhold
Hundesonen.no

Australian Shepherd


Recommended Posts

Guest Vicky
Skrevet

Australian Shepherd

valper... Vicky i midten :)

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Valpene ute i valpe gaaren

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo1.jpg

Båtsmann og Vicky

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

Sunny oppdrar barna sine ;)

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo3.jpg

Valpene leker på grasset

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo4.jpg

Vicky valpen blir større og større

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo5.jpg

kjl3mb.jpg

Nanny og Vicky

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo3.jpg

Vicky tok metall apport som valp ;)

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo4.jpg

Var det noen som sa katt??!?!?!

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo5.jpg

Søstrene sover... endelig!

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo6.jpg

Vicky utkledd som baby

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo7.jpg

  • Svar 159
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg kan også skrive litt om hvordan det er å ha min aussie i hus. Det er mange aussier som er mer avbalanserte og roligere enn henne. Hun er en veldig sosial og trivelig hund. Elsker andre hunder, m

Navn: Karos Bellamissi So Twinspired ( Bella) Oppdretter: Karos Farge: Sort/Tricolor Født: 28 april 2012 Kjønn: Tispe Høyde: 50 cm (forløpig) Vekt: 22,5 kg Brukes til: forløpig Lp og utstill

Give-me Real Taste av Aussieboxy f.20.09.2010 På bildet 5 uker gammel Fiery of Course av Aussieboxy f.15.04.2009 På blodsportrening

Posted Images

Guest Vicky
Skrevet

Vickys onkel Taylor. Mangler en 1 plass i eliten for, så får han lydighets championat :)

buikl3pb.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Guest Vicky
Skrevet

Kipo, Vickys onkel. Forresten utstillings champion :)

Den mørke aussien er Kipo ;)

buikl1ry.jpg

kipomai03web9hh.jpg

Kipo sitter bamse ;)

picture13oo.gif

Guest Vicky
Skrevet

Vicky`s mormor Trijem Kelly on easy street "Kelly"

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Vicky`s morfar Multi Champion Lyveden Thunderflas "Nifty"

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo1.jpg

Nifty med Championat

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

Er han ikke fin?

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo3.jpgx1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo4.jpg

Guest Vicky
Skrevet

Vicky`s pappa

Korad Mr Binks Geronimo "Nimo"

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Vicky`s farmor, Fairoaks Sami Jo

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo1.jpg

Vicky`s farfar Mistrettas Painted Lizard "Lizard"

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo3.jpg

Er han ikke flott?

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo4.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo5.jpg

Her er han på jobb

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo6.jpg

Her er han som valp :)

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo7.jpg

Guest Vicky
Skrevet

Boot Hill`s Ronita Of Farioaks, Vicky`s oldemor på fars siden. Moren til Fairoaks Sami Jo

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Guest Vicky
Skrevet

Bluefires Little Madam, Vicky`s oldemor på mors siden. Moren til Trijem Kelly on easy street.

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo1.jpg

Her er hun igjen :)

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo1.jpg

Vicky`s oldefar på mors siden. Trijem Kelly on easy street`sin far

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo.jpg

Accra Moonstruck of Lyveden "Lacy" Vicky`s oldemor på mors siden. Nifty`s mor.

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo3.jpg

Lyveden Chuchilo "Trail" Vicky`s oldefar på mors siden. Nifty`s far

x1pbhy6ku2zwe5gcm7xzhbouf5r3lo2.jpg

  • 9 months later...
Skrevet

(Sakset fra Canis)

Str: Middels

Aktivitetsbehov: Meget stort

Pelslengde: Langhåret

Behov for pelsstell: Lite

Allergivennlig: Nei

Generell omtale:

Australian Shepherd, eller Aussie som rasen ofte kalles, er en rendyrket amerikansk rase, og ikke australsk som navnet skulle tilsi. Navnet skyldes at de i USA trodde at rasen ble utviklet fra hunder som kom med australske gjetere til USA på 1800-tallet.

Rasen har den største uavhengige raseklubben i USA; Australian Shepherd Club of America, ASCA. Denne klubben har hatt egne registre over Aussies siden 1957. Klubben har egne avlsprogram og utarbeidet den første standarden for rasen tidlig. I 1993 vant en gruppe mennesker gjennom med deres ønske om å få rasen godkjent av den Amerikanske kennelklubben – AKC. Den opprinnelige standarden ble omskrevet, og først etter det begynner Aussiens historie i Norge. I 1994 ble rasen godkjent som egen rase av NKK og det er omkring 70-80 Aussies i Norge i dag.

Mange tror at Aussien er en ”ny” border collie. Disse to rasene skiller seg imidlertid mye fra hverandre. Ulike egenskaper har vært ønsket av Aussien enn det man tradisjonelt har ønsket av en border collie. Så noen sammenlikning ville ikke være rettferdig mot noen av rasene.

Aussien blir av mange enda benyttet som en ”alt mulig”-hund på amerikanske rancher og farmer. Den er i første hånd en gjeter, hvor en viktig egenskap som er ønsket, er evnen til å jobbe selvstendig. Det ønskes av Aussien at den er i stand til å løse oppgaver på egenhånd. Hunder med evnen til å vokte buskap, familie og eiendeler har alltid vært ønsket. Men en hund som benyttes til disse formål må selvsagt også være villig til å samarbeide med fører; ta imot og adlyde instrukser.

Lydighet, brukssport og agility er grener hvor aussien har vist seg som en god kandidat. Aussien lærer hurtig og den er svært kvikk til å kople situasjoner – på godt og vondt. De fleste aussies har stort mot, høy gjenstandsinteresse og en stor evne til å opprettholde motivasjon og konsentrasjon for oppgavene den skal utføre. Den er utrolig kjapp til å oppfatte signaler og svarer kjapt tilbake. Dette er en glimrende egenskap som kommer godt til nytte når en ønsker en lydighets-, agility- eller brukshund. Men de samme egenskapene kan være med på å lage problemer dersom en ikke er klar over dem, eller er klar for å håndtere en slik hund.

Hurtigheten og smidigheten som behøves får aussien gjennom sin kroppsbygning; den tar seg lett gjennom vanskelig terreng, den vender på en femøring og den hopper langt og høyt uten å sette føttene feil en eneste gang. Aussien bryr seg ikke om vær og vind og tåler både varme og kulde svært godt.

Det er viktig å være klar over at rasen godt kan være noe sky ovenfor fremmede. Men aggressivitet og redsel er ikke vanlig. Det er imidlertid en hund som ofte tar oppgaven med å vokte matmors/-fars bil, hjem, ryggsekk, og postkasse svært alvorlig.

Til slutt...

Tross energien, våkenheten og iveren, er som oftest aussien en svær behagelig og ikke minst morsom hund leve med – vel og merke om den blir stimulert tilstrekkelig! Om den ikke blir stimulert nok, har mange en lei tendens til å finne på egne aktiviteter for å underholde seg selv. Den bruker ikke lang tid på å finne ut at det er fint å vandre rundt på kjøkkenbordet for å bedre utsikten. Den åpner skapdører for å hente frem undertøy og ”rer opp” dynene på soverommet. Fantasi og initiativ har den i massevis! Aussien trenger en eier som lar den bruke sine naturlige instinkter. Det den trenger mest av alt er å få bruke hodet til å løse oppgaver!! Aussien har som oftest svært sterke meninger, og trenger klare og rettferdige grenser. Dette er en hund som finner alle smutthullene om de finnes...

Rasestandard:

Aussien er en middelstor gjeterhund, høyden varierer fra 46-59 cm ved manken. Aussien skal være en moderat bygget hund, og ha en kropp som gir inntrykk av stor styrke og utholdenehet. Den skal ikke være tung og klumpete, eller ha grov benstamme. Den skal ha et tørt hode uten overflødig hud. Et viktig trekk er et våkent og uttrykksfullt blikk, med klare og ”intelligente” øyne. Aussien har et enormt spekter av farger og tegninger; den kan være ensfarget, ha tan-tegninger og/eller hvite tegninger...Den kan være merlet, med eller uten hvitt og tan. Grunnfargene er imidlertid alltid RØD (brun) eller SVART.

I land hvor det fremdeles tillates, kuperes halene. Mange individer fødes med naturlig stumphale eller halvlang hale. I Skandinavia finner man derfor hunder med haler i alle lengder og med alle slags utforminger. Aussiens pels er også av varierende type; det skal likevel nevnes at pelsen skal være av moderat lengde, være vannavstøtende, lettstelt og beskytte hunden godt mot vær og vind.

Andre kommmentarer: Tekst og bilder av Ellen Katrin Enge

  • 9 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

En aussie! Sånn ER de bare...

i farta... (som oftest)

1906072.jpg

18060728.jpg

18060721.jpg

18060716.jpg

18060712.jpg

De kan tilogmed danse hula smile.gif

18060711.jpg

Og se totalt idioiter ut...

1006076.jpg

1006074.jpg

bribade2.jpg

De gjør som de får beskjed om...

b.jpg

1006071.jpg

og elsker å slappe av..

1Custom.jpg

så sant de ikke er ute å gjør f***nskap eller roter i gjørma

Bilde005Custom.jpg

Bilde011Custom.jpg

Men aller helst er de din nære venn.

b9.jpg

Og i tilegg til alt dette, Ser de jo absolutt ikke værst ut!

19060722.jpg

for en herlig rase!

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Dancing Skies Coyote Star og Meet MyOwn Weezing "Brimi":

image0003.jpg

Coyote:

Coyote01.jpg

Søte, søte Brimi:

Brimi01.jpg

Klovnete er de!

koffert01.jpg

Snille onkler for Meet MyOwn Sherwood Ranger "Arn"

leketid2.jpg

Coyote prøver seg som lavinehund:

marslavine1.jpg

Brimi en vakker høstdag:

IMG_1464.jpg

Arn:

uit6.jpg

Coyote viser frem det smågale og ville hos aussien:

skulsfjord3.jpg

Arn:

stubbe4.jpg

  • 2 months later...
Skrevet

stjeler et tips fra Border Collie tråden jeg

Kan vi få en oversikt over hvilke Aussier som faktisk er på forumet her?

Navn: Hakinos Better Behave Bridie

Født: 19. Mai 2004

Kjønn: Tispe

Farge/hårlag: Red Merle

Høyde/vekt: 53/20,5

Bruksområde: Hovedsaklig familie/tur hund, hobby lydighet og noe agility

Oppdretter: Hakinos kennel, Hanne Kiil

DSC_0068.jpg

DSC_0213.jpg

Skrevet

Navn: Meet MyOwn Sherwood Ranger "Arn"

Født: 23.01.06

Kjønn: Hanhund

Farge/hårlag: Svart tricolor

Høyde/vekt: 52, 5 cm og 19 kg

Bruksområde: Agility, bruks og trekk

Oppdretter: Meet MyOwn kennel

lp6.jpg

stubbe4.jpg

  • 3 weeks later...
Skrevet

Navn: Dancing Skies Lyng Star (Lyng)

Født: 24. august 2004

Kjønn: Hann

Farge/hårlag: Red merle C/W

Høyde/vekt: 52/19,5kg

Bruksområde: Skikkelig allrounder.. Bruks, agility, lp, trekk, kløv, triks, turkamerat, sjarmør m.m.

Oppdretter: Dancing Skies kennel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...