Gå til innhold
Hundesonen.no

Dverg Puddel


Neo
 Share

Recommended Posts

Dverg Puddel:

Puddellignende hunder har eksistert i mange hundre år og har tradisjonelt vært benyttet som vannapporterende jakthunder på fugl. Den var tidligere også å se ombord i fiskebåter, der den hentet ting som var falt over bord. Opprinnelsen er trolig en etterkommer av barbet som ble blandet med portugisisk vannhund. Trolig er dagens storpuddel den eldste av variantene. De mindre variantene må således nedstamme fra denne.

Puddel er nasjonalhund i Frankrike, som også regnes som rasens hjemland. Dit kom den trolig fra den iberske halvøyen. Men trolig fikk den sin utforming i Frankrike. Den kan også være en slektning til irsk vannspaniel og flere andre kjente vannapporterende hunderaser.

Puddel har voksende pels (røyter ikke) som må klippes. Pelsen er nærmest vannavstøtende, tett og krøllete, og kommer i fargene svart, hvit, grå, brun og aprikos. Det er vanlig å gi pudler frisyrer, spesielt hos utstillingshunder, som gjerne undergår timesvis med pelsstell forran hver utstilling. Det fortelles at slike frisyrer ble utviklet ut fra funksjonelle krav i tidligere tider. Imidlertid viser den første avbildningen av en puddel fra 1600-tallet en jevnt klippet pels.

Antagelig har pudler tidligere blitt klippet som den portugisiske vannhunden, en mindre ekstrem frisyre enn mange av de vi ser nå til dags. Også såkalt lammefrisyre og bart-bukse-frisyre er greie og forholdsvis moderate. Om man velger en jevn klipp over hele kroppen holder det å klippe den 4-5 ganger i året. Med litt trening og veiledning klarer man dette selv.

Puddel kommer som kjent i fire varianter som har internasjonal aksept, bl.a. av FCI. I de siste 20 årene har det imidlertid også dukket opp en varietet som kalles tekopp-puddel, som er ennå mindre enn den anerkjente toypuddelen. Denne «superminiatyren» har imidlertid ingen internasjonal anerkjennelse som egen varietet. Den anatomiske utformingen er ellers lik.

Dvergpuddel: 28-35 cm, ca. 3-7 kg

Bruksområde:

Puddelen er en vannapporterende hunderase og skal fortsatt ha instinkter i den retningen, selv om den nå klassifiseres som selskapshund. Den er kjent som en meget oppmerksom og lærevillig rase, som har bruksegenskaper som gjør deg dugelig til såvel jakt, som terapihund, narkotikahund, redningshund m.m. Og hvem har ikke vært på sirkus og sett pudler gjøre det umulige mulig? De har til og med blitt brukt som sledehunder i Nord-Amerika. Men først og fremst er den i dag en utmerket familiehund.

Lynne og væremåte:

Pudler er vanligvis rolige og tillitsfulle ovenfor mennesker, og passer derfor godt som familiehunder. De blir gjerne nært knyttet til sine eiere og er svært sosiale, selv om de kan være litt reservert overfor fremmede. Pudler er normalt ganske aktive, selv om de ikke krever mer mosjon enn andre raser. En må imidlertid regne med endel pelsstell

Puddel regnes som en allergivennlig hunderase.

post-1920-1171724621_thumb.jpg

post-1920-1171724484_thumb.jpg

bilde av storpuddelen Felix, men jevn klipp (svart)

og av Dvergpuddel med valpe klipp. (brun)

begge to 4-5 mnd. gamle

(private bilder)

www.puddelklubb.no

www.puddel.no

kilder : www.wikipedia.no

Forklaring og model av puddelklipp frisyrer:

http://www.home.no/sirip/puddel_klipp.html

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...