Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dverg Puddel:

Puddellignende hunder har eksistert i mange hundre år og har tradisjonelt vært benyttet som vannapporterende jakthunder på fugl. Den var tidligere også å se ombord i fiskebåter, der den hentet ting som var falt over bord. Opprinnelsen er trolig en etterkommer av barbet som ble blandet med portugisisk vannhund. Trolig er dagens storpuddel den eldste av variantene. De mindre variantene må således nedstamme fra denne.

Puddel er nasjonalhund i Frankrike, som også regnes som rasens hjemland. Dit kom den trolig fra den iberske halvøyen. Men trolig fikk den sin utforming i Frankrike. Den kan også være en slektning til irsk vannspaniel og flere andre kjente vannapporterende hunderaser.

Puddel har voksende pels (røyter ikke) som må klippes. Pelsen er nærmest vannavstøtende, tett og krøllete, og kommer i fargene svart, hvit, grå, brun og aprikos. Det er vanlig å gi pudler frisyrer, spesielt hos utstillingshunder, som gjerne undergår timesvis med pelsstell forran hver utstilling. Det fortelles at slike frisyrer ble utviklet ut fra funksjonelle krav i tidligere tider. Imidlertid viser den første avbildningen av en puddel fra 1600-tallet en jevnt klippet pels.

Antagelig har pudler tidligere blitt klippet som den portugisiske vannhunden, en mindre ekstrem frisyre enn mange av de vi ser nå til dags. Også såkalt lammefrisyre og bart-bukse-frisyre er greie og forholdsvis moderate. Om man velger en jevn klipp over hele kroppen holder det å klippe den 4-5 ganger i året. Med litt trening og veiledning klarer man dette selv.

Puddel kommer som kjent i fire varianter som har internasjonal aksept, bl.a. av FCI. I de siste 20 årene har det imidlertid også dukket opp en varietet som kalles tekopp-puddel, som er ennå mindre enn den anerkjente toypuddelen. Denne «superminiatyren» har imidlertid ingen internasjonal anerkjennelse som egen varietet. Den anatomiske utformingen er ellers lik.

Dvergpuddel: 28-35 cm, ca. 3-7 kg

Bruksområde:

Puddelen er en vannapporterende hunderase og skal fortsatt ha instinkter i den retningen, selv om den nå klassifiseres som selskapshund. Den er kjent som en meget oppmerksom og lærevillig rase, som har bruksegenskaper som gjør deg dugelig til såvel jakt, som terapihund, narkotikahund, redningshund m.m. Og hvem har ikke vært på sirkus og sett pudler gjøre det umulige mulig? De har til og med blitt brukt som sledehunder i Nord-Amerika. Men først og fremst er den i dag en utmerket familiehund.

Lynne og væremåte:

Pudler er vanligvis rolige og tillitsfulle ovenfor mennesker, og passer derfor godt som familiehunder. De blir gjerne nært knyttet til sine eiere og er svært sosiale, selv om de kan være litt reservert overfor fremmede. Pudler er normalt ganske aktive, selv om de ikke krever mer mosjon enn andre raser. En må imidlertid regne med endel pelsstell

Puddel regnes som en allergivennlig hunderase.

post-1920-1171724621_thumb.jpg

post-1920-1171724484_thumb.jpg

bilde av storpuddelen Felix, men jevn klipp (svart)

og av Dvergpuddel med valpe klipp. (brun)

begge to 4-5 mnd. gamle

(private bilder)

www.puddelklubb.no

www.puddel.no

kilder : www.wikipedia.no

Forklaring og model av puddelklipp frisyrer:

http://www.home.no/sirip/puddel_klipp.html

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...