Gå til innhold
Hundesonen.no

Mira


Ida:)

Recommended Posts

Skrevet

Mira er en liten langhåret dverg Dachs jente på 9 måneder. Hun er min første egene hund, eller jeg har henne på för. Hun har veldig mye energi, men begynner å roe seg litt med nå, endelig.. Hehe.. Er utrolig nysgjerrig, og blir helt frustrert når hun går glipp av noe.. Er med på alt.

Er litt skeptisk for fremmede, men så fort hun blir kjent er alt bra.. Og hun klarer å sjarmere alle.. Har en utrolig persjonlighet, og jeg har blitt veldig gla i henne :D

8 uker på dette bildet

i116879667_75876_7.jpg

Skrevet

Så søt Mira var :D Fint navn også... :D

Langhåra dvergdachs er den fineste av dachsrasene, syns jeg :D

Skrevet
Så søt Mira var :D Fint navn også... :D

Langhåra dvergdachs er den fineste av dachsrasene, syns jeg :D

Takk takk.. Hun er veldig søt.. Hehe. Enig i at langhår er finest :D

  • 1 year later...
Skrevet

Tenkte at jeg skulle oppdaterte (på tide) denne tråden i dag, for nå i dag fyller Mira 2 år! Disse to årene med henne har gått så utrolig fort. Syntes ikke det er lenge siden oppdretteren og Miras eier ringte og fortalte om 2 gutter og 2 jenter som hadde sett dagens lys, og en av jentene skulle bli ”min”. Det ble den minste jenta.

Vi trener lydighet på hobbybasis en gang i uke med en gjeng med Bernere, noe som Mira syntes er greit nok. Hun syntes det er mye artigere å stå og vinke og få en godbit for det, enn fellesdekk…. Vi trener jo bare for gøy, og for at både to og firbente får brukt hode sitt. Tidligere i vinter prøvde vi oss på bronsemerke uten hell, men vi skal prøve oss igjen.

Nå etter at hun har blitt 2 år, fortsetter jakta på det siste certet. Til helgen skal JEG stille Mira for første gang (det er oppdretteren som har stilt henne) noe jeg er veldig spent på. Så dere må krysse fingre og labber for oss! Har ikke noen store forhåpninger, men ett sted må man jo begynne.

Blodspor driver vi også med, så det skal vi sette i sving snart (endelig har snøen smeltet). Har gått opp og ned med treningen, men hun er ivrig (ofte litt for ivrig) men det er jo det viktigste. Hun må ha brukshundpremie for å få NUCH, så målet vårt er å klare minst 2x2. premie på blodspor dette året. Så håper dette vil gå i boks.

Så det var en liten, og sen oppdatering i denne tråden til Mira, som jeg er så gla i!

Så kommer det noen bilder.

4c0ff93c.jpg

81a1b3a3.jpg

Liker å grave, så har ofte jord på nesa si.

c1d2449d.jpg

Elsker å løpe på jordene, og her var leg heldig å få et bilde når hun satt stille..

94683355.jpg

Sammen med kameraten Hannibal.

7d17f3de.jpg

Nå har matmor fått sansen for Saluki, så da er selvfølgelig Mira med på Saluki turer, noe hun trives med.

304ff38c.jpg

Skal ikke mye fuktighet til før Mira må inn i dursen, så dette har hun blitt vandt med, selv om det ikke ser slik ut.

953db254.jpg

b3ea79b8.jpg

Nærbilde av det lange nesegrevet hennes.

d5eccaa7.jpg

897adcfe.jpg

Flere bilder fra feiringen i dag vil dukke opp senere i kveld.

Skrevet
Så nydelig hun er :) Hun må være den nydeligste dachsen jeg har sett :D

Tusen takk, det var hyggelig å høre. Det skal jeg bringe vidre til Mira, da blir hun vel enda høyere på pæra:D Hehe

Skrevet

Næææ, tenk at det lille sjarmtrollet er blitt 2 år :)

"Lukisene" på bildet over hilser sin kortbeinte venninne på dagen :D og feirer henne med å gnage rå svinenakker over hele stua.

Erre bursda' så erre bursda' ;);)

Vakre, skjønne MiraMirus :P

Skrevet
Næææ, tenk at det lille sjarmtrollet er blitt 2 år :)

"Lukisene" på bildet over hilser sin kortbeinte venninne på dagen :P og feirer henne med å gnage rå svinenakker over hele stua.

Erre bursda' så erre bursda' :P;)

Vakre, skjønne MiraMirus ;)

Mira skulle gjerne vært hos deg nå å gnagd svinenakker i stua sammen med dine tre. Hun måtte nøye seg med et lite (stort for henne) kjøttben på terrasen. Nå snart blir det snart v&h kake, med leverpostei sprut, toppet med PlaqueOff, lys og "laksolje sjy".

Nydelige bilder :D Og det var hvirkelig en flott dachs ja!

Tusen takk :P

Skrevet

Ser at bildene over var for store.. Sorry..

Også lurer jeg på om noen vil forklare meg om hvordan man lager ny emnebeskrivelse til tråden? F.eks. om oppdateringer og slikt. Er vel ikke helt riktig sted å spørre, men tar det opp her alikevell..

Men her kommer noen bilder fra kakespisinga + en liten oppgave til dere. Finn en feil på et av bildene. Ja, jeg er litt sløv :ahappy:

aeed29c0.jpg

En liten smakebit..

b65bf8cf.jpg

Der glir kaka ned..

0244a8b3.jpg

...og plutselig helt tomt...

3ed3ba3c.jpg

Sikker på at det ikke var mer?

Skrevet
Fine bilder :whistle:

Spiste hun lyset? :)

Haha.. Ja, man skulle tro at jeg er så dum, siden jeg satte lyset speilvent, og slik er det på alle bildene jeg tok.. :drool: Men jeg klarte å huske/skjønne å ta det av, før hun kasta seg over. Ikke verst..! (?)

Tusen takk for all skryt jeg har fått om Mira:) Det er koslig å høre!

  • 8 months later...
Skrevet

Tenkte jeg skulle oppdatere denne tråden som nå har fått en hovedhund til. Nemlig Saluki tispen Niki som flyttet til oss på sen høsten. Hun fylte et år den 6 juli, og har bodd i Sverige fram til nå. Jeg har lenge siklet på Saluki og har vært så heldig å få bli kjent med rasen gjennom flere fantastiske Saluki eiere :lol:

Jentene mine

Des033.jpg

Des071.jpg

Julaften

Des222.jpg

Jeg ble Saluki eier litt før jeg hadde forventet, men når jeg hørte om Niki, følte jeg at jeg bare måtte bli bedre kjent med henne. Og det har jeg blitt, og hun er en herlig jente. Utrolig grei å ha med å gjøre når vi er sammen med henne, men hun kjeder seg litt når hun er alene. Håper og tror hun roer seg med alderen, så det skal også bli bra med tiden :) Er en overgang å ha selskap fra en hel flokk til å ”bare” ha selskap med en liten Dachs..

Nyttobjektiv049.jpg

Nyttobjektiv118.jpg

Nyttobjektiv124.jpg

Elsker å løpe på jordene

Rdyr020.jpg

Rdyr044.jpg

God utsikt

Rdyr071.jpg

Inne er hun som regel å finne i sin bia bed

Inne044.jpg

Den 30 desember ble Mira mamma til tre røde gutter og ei black&tan jente.. Vi var på besøk her om dagen og da var valpene blitt 8 dager gamle. Var så herlig å se Mira sammen med valpene sine og hun er så stolt over de. Gleder meg til flere besøk hos oppdretter og eier når det blir litt mer liv i valpekassa.

Mirasvalper8dager019.jpg

Mirasvalper8dager032.jpg

Mirasvalper8dager055.jpg

Ellers har jeg og Mira klart bronse merket i lydighet som har vært en av måla våre. Vi trener bare for gøy, så det er ikke noe så veldig seriøst :P Målene fra 2008 som går videre inn i 2009 er å trene blodspor med henne å få minst 2x2 premie på blodsporprøve. Og få det siste lille Certet i utstillingsringen slik at hun blir NUCH

Elsker turer i skogen

Skogstur111008043.jpg

ef4d9188.jpg

Løpe er gøy.. I følge min far er hun blitt miljøskada av dissa Salukiene.. Hun har også prøvd seg på lure coursing. Se slutten av denne

f3e6e13e.jpg

Skogstur111008095.jpg

Klarer å stå stille også gitt..

6f56d89c.jpg

Ble en del bilder det.. Men når jeg er så dårlig på å oppdatere, ja da blir det sånn *skjerpe meg*

Skrevet
Jeg liker vanligvis ikke utseende på dachsene, men denne var nydelig! :lol: Og salukien da, herlighet for en flott dame med en nydelig farge! :lol:

Takk takk! Hyggelig å lese. Ja, syntes selv Mira er den peneste Dachsen i verden (alle gjør vel det om sin hund?)...

Skrevet
Jeg liker vanligvis ikke utseende på dachsene, men denne var nydelig! :lol: Og salukien da, herlighet for en flott dame med en nydelig farge! :lol:

Akkurat det samme som jeg tenkte jeg skulle skrive :lol:

Nydelig!

Skrevet

Og jeg som ikke har sett at du har oppdatert tråden, nå med Niki...*skamme seg*

Så fine de er sammen, Mira og Niki. En kort, en lang osv :)

Tjukke slekta hilser og sier takk for fin løpetur idag og sier at hvis hun ikke begynner "oppføre" seg penere når hun er hjemme alene må hun komme til "bitche-land" for oppdragelse :P:P

Skrevet

Takk for all skryten av de to :icon_confused: Herlige jenter jeg har..

Skal bringe meldingen din vidre til Niki Tøfflus.. Og Niki gleder seg nok til løpetur igjen, og tror Mira savner dere. Lenge siden hun har vært med nå.. Sitter å hører på hvordan Niki har oppført seg gjennom dagen nå.. :S

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...