Gå til innhold
Hundesonen.no

innførsel av hund til Danmark


WheatenMali

Recommended Posts

Skrevet

Om man har hund som skal være med til Danmark(og tilbake til Norge igjen), hvordan foregår det egentlig?

Skjønner at den må være rabiesvaksinert, men må man innom tollen med papirer? Må man innom vetrinær?

Og båtreise, er det mulighet å ha med hund på danskebåten? må hunden være i bilen?

Skrevet
Om man har hund som skal være med til Danmark(og tilbake til Norge igjen), hvordan foregår det egentlig?

Skjønner at den må være rabiesvaksinert, men må man innom tollen med papirer? Må man innom vetrinær?

Og båtreise, er det mulighet å ha med hund på danskebåten? må hunden være i bilen?

For å reise til Danmark og andre EU-land (bortsett fra Sverige) behøver hunden et såkalt "hundepass" - du må kontakte de ulike ferjeselskapene for å høre hvor du får ha hund. Jeg sendte to valper til kontinentet i fjor vinter med Colorline fra Kristiansand til Hirtshals - og da fikk de nye eierne lov å ta hundene med seg opp i salongen (men jeg innbiller meg at de er ganske "overbevisende" også da :hyper: )

Mer info om hundepass og regler finner du på http://www.mattilsynet.no/import_eksport/i...d_og_katt_16370

- Og ja - papirene skal framvises i tollen ved tilbakeførsel... (selv om jeg vet mange ikke gjør det, f eks hvis de kjører over Øresundbroen mellom Danmark og Sverige.)

Skrevet
Må man gi ormekur og få denne registrert i passet av veterinær før hjemreise?

*kuppe tråd*

Ja, det må du ;). Også må du til veterinær igjen her i Norge maks 10 dager etter innreise til Norge.

Nå fikk jeg info fra en veterinær om at hunden skal ha 3 behandlinger mot orm - men det kan jeg ikke skjønne skal stemme ut fra det som står på Mattilsynets sider...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...