Gå til innhold
Hundesonen.no

lære inn høyre og venstre


softis

Recommended Posts

Skrevet

kan hende det ar vært liknende spørsmål før, men jeg fant ingen..

Er det noen som har tips om hvordan jeg skal lære inn høyre og venstre med klikker ?

fant ut at jeg virkelig trenger dette i skiløypa i dag. Hver gang det kommer folk står hun som en annen tulling midt i sporet og venter på at de skal kjøre ut i løssnøen :rolleyes: Det hadde vært litt greit om man bare kunne be henne pent om å flytte seg til den motsatte siden så jeg slapp flere sinte skiløpere som sier: "Huder hører ikke til i skiløypa, pell dere hjem!" :)

På forhånd takk for svar :)

Skrevet

Hvis du lærer Vanilla snurr mot høyre og venstre(sånn som Romeo kan høyre, vettu :) ), og når hu kan det godt nok kan du begynne å bruke det i skiløypa :)

Men jeg har lært Romeo å gå på høyre side i sporet. Dette gjør at jeg faktisk ikke trenger å lære han høyre og venstre. Han går rett fram, svinger rundt folk når det kommer og fortsetter rett fram, på høyre side av sporet. Kjempe enkelt å lære inn. Jeg stoppa hver gang han var på feil side av sporet, og med en gang han var over på riktig side, gikk vi videre. Dette lærte han i løpet av 200 meter ;)

Skrevet

takk for tips julie :) Utrolig smart å bare lære henne til å gå på høyre side *dunke seg i hodet*

Hehe, ser du meg i ski løypa så snurrer hunden min rundt :) Vanilla kan også høyre men venstre var litt værre å lære inn det ...

Da var skiløypeproblemet ute av verden..

Men fortsatt, er det noen som har tips om å lære inn høyre å venstre? Vet aldri når man får bruk for det og jeg er tom for ideer, Vanilla kan jo snart alt mulig ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet
Men fortsatt, er det noen som har tips om å lære inn høyre å venstre? Vet aldri når man får bruk for det og jeg er tom for ideer, Vanilla kan jo snart alt mulig :P

Har ikke noe tips for hvordan din hund kan lære seg det, kan bare si hva jeg gjør:)

Jeg har også en hund som jeg vil at skal kunne høyre og venstre, så det jeg begynnte med en dag vi gikk tur var at jeg sa høyre da vi gikk mot høyre og venstre når vi gikk til venstre. Det har tatt tid, men nå har han neste nde begrepene inne. Feks da vi møter en lyktestolpe sier jeg: venstre!, Kelso ser på meg og jeg gjentar venstre da går han på venstre side. Samme gjelder ved veikryss:)

Håper du får det til!

Lykke til!

Mvh Eli

Skrevet
Har ikke noe tips for hvordan din hund kan lære seg det, kan bare si hva jeg gjør:)

Jeg har også en hund som jeg vil at skal kunne høyre og venstre, så det jeg begynnte med en dag vi gikk tur var at jeg sa høyre da vi gikk mot høyre og venstre når vi gikk til venstre. Det har tatt tid, men nå har han neste nde begrepene inne. Feks da vi møter en lyktestolpe sier jeg: venstre!, Kelso ser på meg og jeg gjentar venstre da går han på venstre side. Samme gjelder ved veikryss:)

Håper du får det til!

Lykke til!

Mvh Eli

Akkurat det samme har søsteren min gjort på sin Nikita (border) og hun er super god på høyre og venstre :P

Skrevet
Akkurat det samme har søsteren min gjort på sin Nikita (border) og hun er super god på høyre og venstre :P

Grunnen til at jeg har valgt å bruke denne metoden er fordi man da tar i bruk noe som hunden allerede gjør, forskjellen er bare at man setter ord på det og det blir en bestemt handling. Jeg har brukt dette som prinsipp på mangen av øvelsene han kan, blant annet: opp på to (han hopper så å si hele tiden:P) har også brukt det utganspunktet på å trene opp en fin stå.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...