Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilder av hund i fart


Kjerstii

Recommended Posts

Skrevet

Ja, hvilke innstillinger er best når man skal ta bilder av hund i fart?

De bildene jeg tar nå blir bare helt uklare.

Har forresten speilreflekskameraet Nikon D50.

Takker for svar ;)

Skrevet
Ja, hvilke innstillinger er best når man skal ta bilder av hund i fart?

De bildene jeg tar nå blir bare helt uklare.

Har forresten speilreflekskameraet Nikon D50.

Takker for svar ;)

Når du skal fotografere hunder i fart, er lukkertiden det viktigste - jo kortere lukkertid du kan bruke, jo bedre er det. Det er litt vanskelig nå på vinteren siden det gjerne er dårlig lys, og dermed vil kameraet ha litt lengre lukkertid enn det som er optimalt for å fange bevegelser uten at bildet blir uskarpt.

Jeg bruker gjerne 1/250 eller helst enda kortere lukkertid (1/350 og oppover) når jeg fotograferer hunder i fart. Nå på vinteren må du da i tillegg ha stor blenderåpning for å slippe inn nok lys. Her vil gjerne linsa også begrense mulighetene - billige linser har gjerne ikke mulighet for større blenderåpning enn rundt 4 - 4,5 og det kan bli lite dersom det er dårlig lys. Med stor blenderåpning vil du igjen stå i fare for å få uskarpe bilder fordi stor blenderåpning gir liten dybdeskarphet og du skal "sikte" godt for å få bildet skarpt (det er gjerne kun akkurat det som er i fokus som blir skarpt). Ikke så lett dette her... hehehehehhe...

Siri

Skrevet

Så veldig bra er de ikke, så ille at jeg ikke har hatt nye å legg til galleriet på 2mnd.. ;) ;)

Benytter anledningen til å spørre igjen... Trenger man virkelig speilrefleks.? Er det ikke mere en moteting.....?

Skrevet
Så veldig bra er de ikke, så ille at jeg ikke har hatt nye å legg til galleriet på 2mnd.. ;) ;)

Benytter anledningen til å spørre igjen... Trenger man virkelig speilrefleks.? Er det ikke mere en moteting.....?

Helt personlig mener jeg nei, vi trenger det ikke og ja det har blitt en motegreie. For de lykkelige amatørfotografer er det jo riktig artig å holde på med. Jeg er en slik en og jeg synes det er greit å bruke ett slikt kamera. MEN det krever jo en hel del og manuell kan man faktisk bruke på ett vanlig digitalt kamra og bildene blir vel så gode. Jeg opplevde det for ett års tid siden da jeg satt å bladde igjennom bildene mine. Her var det bedre bilder med det gamle enn med det nye. Nå begynner det å lysne litt... Når jeg fikk speilrefleksen så var jeg helt grønn og det var en motegreie og fordi familien skrøt av at jeg tok gode bilder (hihi), må innrømme at jeg stappet det vanlige kameraet i lomma litt for ofte selv etter det flott fine kameraet kom i hus. Nå har jeg gått noen runder med det, lært meg å bruke det og valgt å ta kurs, fordi jeg ønsker å bli en bedre fotograf. Det hele startet likevel med en motegreie og fordi jeg trodde bildene lagde seg selv så fort jeg fikk speilrefleks. Du og du så feil jeg tok... Nå har jeg fancy fotosekk, masse linser, digert minnekort, samt masse annet fotodingser og skal på flere kurs utover våren, så hvem vet det kan jo ta av litt å, når man først skjønner hvordan ting henger på greip.

Igjen, helt personlig, så tenker jeg som så, for den vanlige mannen i gata som bare vil dokumentere ferie og andre gøyale happenings uten å tenke så mye på selve motivet og "kunsten", så holder det i lange baner med ett vanlig digitalt kamra. Det er først når man har lyst til å avansere litt at speilrefleksen kanskje kan komme til nytte.

Skrevet

Har man nok lys så skal det være full mulig å ta "action" bilder av hunder.

Lukkertiden er da viktig men for å oppnå det må man ha bra med utelys, høyeste mulig iso (ikke så høyt at det blir mye støy) og lavest mulig blender.

Det er lettere med speilrefleks men absolutt ingen problem med vanlig digitalkamera.

Santoz_winter03.jpg

Skrevet

Det er viktig å tenke på lyset når man skal ta løpebilder. Er det ikke nok lys, så kan man egentlig bare glemme å få gode nok bilder.

De siste bildene jeg tok som ligger i albumet mitt, blant annet dette:

070123%20085.jpg

har jeg tatt med ISO på 400 (tror jeg, husker ikke i farta) og veldig kort lukkertid. Og lavest mulig blender, som på mitt objektiv er 4.0. Det er antakelig mange som ikke syns det er skarpt nok, men jeg syns det er et bra bilde.

Så: Lav blender (for mest mulig lys), kort lukkertid. Og ISO så det ikke blir for mye støy, men allikevel nok lys.

Angående speilrefleks så er det nok ikke noe man trenger veldig for å ta bilder av bikkja eller familiehappeninger. Det er vel heller noe man skaffer seg om man er litt over gjennomsnittet interessert, eller bare lar seg fascinere av og vil lære å bruke kameraet. Det finnes jo absolutt gode kompaktkameraer, og Scorpioen84 tar jo minst like bra bilder som meg med sitt (kanskje til og med bedre). så nei.. det er ingen nødvendighet. Men det er en utrolig morsom duppedings som jeg har blitt veldig glad i å lære meg å bruke :)

Skrevet

Uff, jeg får det bare ikke til. Håper det går bedre med deg Kjersti :) Mye har nok med lyset å gjøre ser jeg, men også mine forferdelige kunnskaper. Også synes jeg det er råååvanskelig å ta bilde av en svart hund, av og til får hun ikke ansikt og andre ganger ser man ikke hodet fordi går i ett med kroppen. Hehe, fatter ikke hvordan dere klarer det. Øvelse gjør mester, så jeg får bare øve meg. Får det derimot bedre til med mitt kompaktkamera enn pappa speilrefleks :)

Skrevet

SD: Har du Photoshop så er det en funksjon der som ligger under "Image - adjustments - Shadow/Highlight" som er veldig kjekk å bruke. Hvis du drar ned den øverste til ønsket prosent (du forstår hva jeg snakker om når du titter på det i PS om du har det), så vil den ta vekk mye av skyggene, og detaljer på en svart hund kommer bedre frem.

Skrevet
SD: Har du Photoshop så er det en funksjon der som ligger under "Image - adjustments - Shadow/Highlight" som er veldig kjekk å bruke. Hvis du drar ned den øverste til ønsket prosent (du forstår hva jeg snakker om når du titter på det i PS om du har det), så vil den ta vekk mye av skyggene, og detaljer på en svart hund kommer bedre frem.

Takk, det for jeg prøve ut :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...