Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid, men med utrolig mye blod og tisser ofte


Henriette

Recommended Posts

Skrevet

Emma har nå hatt løpetid i ca 2 uker nå, men idag så var vi ute å leka i ca 2 timer, la merke til hu pissa mye, veldi mye, etterhver så prøvde hu å pisse ca annethver minutt, men alt som kommer er en noen dråper blod.

Det blir jo mye blod av det tilslutt.

minner om en katarr eller infeksjon, men ska de blø så mye etter 2 uker?

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hvis dette er første løpetid og hunden ellers er frisk og rask, spiser bra og ikke erslapp ville jeg ikke bekymret meg så mye. Men dersom hun har hatt løpetid tidligere og denne er forskjellig fra de andre ville jeg tatt en sjekk.

Skrevet

Mange tisper tisser jo veldig mye når de har løpetid - markering! Rikke har løpetid nå og tisser veldig mye! Nå som det er snø, er det jo lett å se "hva som kommer ut"! Noen ganger ligger det igjen blod etter Rikke, men det er rett og slett fordi det har dryppet av henne, eller at tisset har dratt med seg litt blod (ekkelt ja! :) )! Og noen ganger kommer det ikke tiss i det hele tatt!

Dårlig forklart, men kan det være at det bare drypper av henne, mens hun markerer? Husk at det varierer veldig fra hund til hund hvor mye de blør! :wub:

Skrevet
Hvis dette er første løpetid og hunden ellers er frisk og rask, spiser bra og ikke erslapp ville jeg ikke bekymret meg så mye. Men dersom hun har hatt løpetid tidligere og denne er forskjellig fra de andre ville jeg tatt en sjekk.

Om jeg ikke husker feil er vel dette andre gang Emma har løpetid...Er det ikke Henriette?

Men Nana pisser og veldig mye under løpetid, ofte og lite! :wub:

Skrevet
Mange tisper tisser jo veldig mye når de har løpetid - markering! Rikke har løpetid nå og tisser veldig mye! Nå som det er snø, er det jo lett å se "hva som kommer ut"! Noen ganger ligger det igjen blod etter Rikke, men det er rett og slett fordi det har dryppet av henne, eller at tisset har dratt med seg litt blod (ekkelt ja! ;) )! Og noen ganger kommer det ikke tiss i det hele tatt!

Dårlig forklart, men kan det være at det bare drypper av henne, mens hun markerer? Husk at det varierer veldig fra hund til hund hvor mye de blør! :hmm:

LEnge siden jeg har sjekka denne tråde nå.

Nei hun hadde en urinveisinfeksjon.

Dakar jenta tissa o hvert 2 min, kanskje oftere en det også.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...