Gå til innhold
Hundesonen.no

Hestene mine


Rottis jentå

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har da fire kaldblods hester. To hopper og To vallaker, her kommer litt om de:

Rappstøva er eldste mor i flokken, alfahunnen kan du vel si. Hun har nå et år stått på for hos en jente i Tysvær som jeg kjenner godt, jenta er vel ikke mer en 12 - 13 år, men så liker "gamlo" også barn mye bedre en "eldre". Der ute er hu vist litt fellest hest, hun blir ridd av mange barn og koser seg dagen lang. Var og besøkte henne i går, og hun så flott ut! Litt rund, men det er hun jo alltid. Hun er også mor til fire, men hun har bare fått et føll hos oss. Hun heter Tunge Jento og er 5 år, men hun har vi solgt videre. Den 8. Mai blir Rapp Støva 19år.

Så har vi Tunge Faks, han er 4 år og er nettopp kastrert, noe som var utrolig dumt fordi vi ville bruke han i avl. Han har veldi gode blodslinjer og ser ut for å gjøre det bra innen trav. Han står for tiden i trening hos Kjell Teigen, et godt kjent navn innen travmiljøet, Og der trives han bra. Vi har han ikke mye hjemme siden han går i mange løp på østlandet, men når han er hjemme er vi på lange ride og kjøreturer og koser oss godt alle sammen. Han er er utrolig snill og god hest.

Benny Hellina er også en av hoppene mine, hun er 14 år og moren til Tunge Faks og tre andre, men som Rapp Støva han hun bare fått Faks hjemme hos oss. Hun er en flott hest. Hun ble brukt til spranghest før, og hoppet 1.40, noe som er utrolig bra til kaldblods å være. Vi kjøpte henne for å trene henne opp som traver og for å ha en enormt god avls hoppe, avlen er det ikke noe i veien med, men traver ble hun aldri, for hun traver ikke rent. Nå trener jeg Horsemanship med henne og bruker henne som westernhest og små barn er og rir på henne fra tid til annen. HUn er forresten er kanon kulle so hun blir ALDRI sliten selv om hun peser som et damp lokomotiv :P

Til slutt har vi Vina Troll, et troll er han i allefall :) Han er 8 år. Han var en brulten og uhandterlig gutt når jeg overtok han. Jeg fikk to hester av noen kjenninger, desse to var halvbrødre og hadde alltid gått i lag. det første vi måtte gjøre var jo da å skille dem, noe som ble mer arbeid enn jeg hadde forestilt meg. Den andre hesten, som forøvrig heter Vina Gutten og er 10 år, fikk de gamle eierene tilbake etter jeg hadde trent ham et halvt år og ridd han inn. Han hadde det fint der i begyndelsen, men de har ikke tid nok til han, så nå har han vist slått seg varng igjen og de vil at jeg skal ta han tilbake. Tror ikke det <_< Tilbake til Troll, etter litt handtering og horsemanship trening, skulle vi ri han inn, første gang jeg satt på han steilet han rundt og datt meg meg på logik.png jaja... Etter hvert ble han da bedre og vi begynte å kjøre han inn. I begyndelsen var det rett og slett som å kjøre en fullik, han vaset av gårde og snuflet i seg selv og veien annethver skritt, men nå går det som det koster etter. Han er nå på god vei til å bli en traver. Vi satser på at han har kapasitet nok til å trille inn litt penger til meg, noe som nok kan komme godt med :Laugh:

Jeg skal se om jeg få lagt ut bilder av desse fire vidunderene senere, men jeg har bare ikke funnet ut hvordan enda, noen som kan hjelpe meg med det? hehe... :)

Skrevet
Jeg har da fire kaldblods hester. To hopper og To vallaker, her kommer litt om de:

Rappstøva er eldste mor i flokken, alfahunnen kan du vel si. Hun har nå et år stått på for hos en jente i Tysvær som jeg kjenner godt, jenta er vel ikke mer en 12 - 13 år, men så liker "gamlo" også barn mye bedre en "eldre". Der ute er hu vist litt fellest hest, hun blir ridd av mange barn og koser seg dagen lang. Var og besøkte henne i går, og hun så flott ut! Litt rund, men det er hun jo alltid. Hun er også mor til fire, men hun har bare fått et føll hos oss. Hun heter Tunge Jento og er 5 år, men hun har vi solgt videre. Den 8. Mai blir Rapp Støva 19år.

Så har vi Tunge Faks, han er 4 år og er nettopp kastrert, noe som var utrolig dumt fordi vi ville bruke han i avl. Han har veldi gode blodslinjer og ser ut for å gjøre det bra innen trav. Han står for tiden i trening hos Kjell Teigen, et godt kjent navn innen travmiljøet, Og der trives han bra. Vi har han ikke mye hjemme siden han går i mange løp på østlandet, men når han er hjemme er vi på lange ride og kjøreturer og koser oss godt alle sammen. Han er er utrolig snill og god hest.

Benny Hellina er også en av hoppene mine, hun er 14 år og moren til Tunge Faks og tre andre, men som Rapp Støva han hun bare fått Faks hjemme hos oss. Hun er en flott hest. Hun ble brukt til spranghest før, og hoppet 1.40, noe som er utrolig bra til kaldblods å være. Vi kjøpte henne for å trene henne opp som traver og for å ha en enormt god avls hoppe, avlen er det ikke noe i veien med, men traver ble hun aldri, for hun traver ikke rent. Nå trener jeg Horsemanship med henne og bruker henne som westernhest og små barn er og rir på henne fra tid til annen. HUn er forresten er kanon kulle so hun blir ALDRI sliten selv om hun peser som et damp lokomotiv ;)

Til slutt har vi Vina Troll, et troll er han i allefall ;) Han er 8 år. Han var en brulten og uhandterlig gutt når jeg overtok han. Jeg fikk to hester av noen kjenninger, desse to var halvbrødre og hadde alltid gått i lag. det første vi måtte gjøre var jo da å skille dem, noe som ble mer arbeid enn jeg hadde forestilt meg. Den andre hesten, som forøvrig heter Vina Gutten og er 10 år, fikk de gamle eierene tilbake etter jeg hadde trent ham et halvt år og ridd han inn. Han hadde det fint der i begyndelsen, men de har ikke tid nok til han, så nå har han vist slått seg varng igjen og de vil at jeg skal ta han tilbake. Tror ikke det <_< Tilbake til Troll, etter litt handtering og horsemanship trening, skulle vi ri han inn, første gang jeg satt på han steilet han rundt og datt meg meg på logik.png jaja... Etter hvert ble han da bedre og vi begynte å kjøre han inn. I begyndelsen var det rett og slett som å kjøre en fullik, han vaset av gårde og snuflet i seg selv og veien annethver skritt, men nå går det som det koster etter. Han er nå på god vei til å bli en traver. Vi satser på at han har kapasitet nok til å trille inn litt penger til meg, noe som nok kan komme godt med :Laugh:

Jeg skal se om jeg få lagt ut bilder av desse fire vidunderene senere, men jeg har bare ikke funnet ut hvordan enda, noen som kan hjelpe meg med det? hehe... ;)

4hester!Wow, du er heldig! ;) Du MÅ legge inn bilder, er så spent, jeg kunne ha hjelpet deg med bilder, men veit ikke selv. ;)

Skrevet

Ja da har jeg også ært hvorda man legger inn bilder så her kommer det bilder av mine fire.

Dette er alfa hoppen, Rapp Støva:

stvo2.jpg

Og dette er hennes datter som vi solgte videre, Tunge Jento het hun:

Jentmi.jpg

Jentoifarta.jpg

Så har vi Tunge Faks som er tarver:

Faksenilp.jpg

Faks.jpg

Her er han med mammen sin, bare noen dager gamel, moren er Beny Hellina:

BennyogFaks.jpg

Så har vi Benny Hellina selv:

Bennypbeite.jpg

Og her er hun sammen med stallkammeraten Vina Troll:

S5030145.jpg

Så Var det Vina Troll selv:

S5030147.jpg

  • 1 year later...
Skrevet

Også på hestefronten er det mange forandringer siden sist. Rapp Støva døde av seg selv ute på beitet en natt sommeren 2007. Tunge Jento og Tunge Faks er begge solgt :P Benny Hellina har vi enda som avlsmerr, og ho fekk hingsteføll etter Moe Odin i sommer. Han heter Tunge Odin og ser veldig bra ut. Veldig stor, langstrakt og svart ;) Cruiser og Cafi som jeg hadde i trening er reist igjen. Cruiser går som spranghest og eieren er kjempe fornøyd me han, og Cafi er avlsmerr. Vina Gutten som jeg fikk sammen med Vina Troll fikk svigerdatteren til gamle eierene, men hu fikk han ikke til da han bare gikk tilbake til gamle vaner. Svigerforeldrene hennes fant da ut at han skulle slaktes, selv om jeg sa at om det ikke fungerte skulle jeg ha han tilbake siden eg egentlig hadde kjøper til han. Så han er død. Vina Troll gikk 4 løp, i det siste ødela han leddbåndet i ene bakfoten på transporten hjem. Han sto i mange måneder, vi røntget og behandlet han og ting så mye bedre ut. Jeg fikk sjekket han og dyrlegen mente at nå var det på tide å begynne å trene igjen. Så på vår første treningstur rei vi tur opp på fjellet. Der har vi en seig oppovebakke på litt over 2km og ein mil med strekkvei innover fjellet. Jeg husker ikke annet en at vi jogget opp bakken til fjellet.... For på vei ned fra fjellet hadde jeg og troll en alvorlig ulykke. Om han har fått vondt i den foten igjen, om han har blitt skremt, om vi har kranglet... Noe han verfall gjort at han galloperte ned hele bakken! Da vi kom ned i enden av bakken gikk han på trynet og jeg ble liggende bevistløs igjen :) Troll gikk heldigvis hjemover og naboene ringte hjem til oss slik at pappa kom og fant meg. Jeg lå 9 dager på Haukeland i bergen og 17 dager i mitt liv er vekke, jeg husker absolutt ingenting. Dette skjedde i april 2008. Det gjorde nok Troll. Jeg red han 3 ganger etter ulykka, hele hesten skalv når han fikk salen på, han kranglet på alle ting jeg ba han om, og det å få han opp i fart var helt umulig. Jeg fikk han til å trave litt, men fikk han aldri opp i galopp. Han ble også farlig, sprang ned folk, skallet ned folk og diverse. Du viste ikke hvor du hadde han. Jeg tror jeg kunne ha gjort noe med det, men den tanke på alle ungene som er på vår gård er det ikker vert det, så denne høsten ble ha også slaktet, stakkar!

Så vi har nå bare to hester igjen.

Bilder kommer her:

Tungeogandreting221.jpg

DSC00544.jpg

DSC00465.jpg

DSC00527.jpg

117.jpg

DSC00011.jpg

Et bilde av Vina Troll, løpsklar, må vi også ha med

DSC00121.jpg

Skrevet
Oi, så mye som har skjedd med deg! :icon_confused: Men fine hester har du!

Hehe ja jeg har fått gjennomgå, men har det helt fint nå da:) Ja, de er flotte å se på!

  • 5 months later...
Skrevet

Tok noen nye bilder for en liten stund siden. Her kommer smakebiter:

Jeg som er ute og rir med Benny. Hjelmen eg kun av for bildets skyld, ellers ALLTID hjelm!

2009-05-14223.jpg

Og et "mønstingsbilde" av Odin. Ikke helt perfekt, men han viser seg nå. Han selges nå:banana:

2009-05-14309.jpg

Skrevet
Guuuuud, så fin Benny er!

Tusen takk skal du ha! Men hun er en helt utrolig flott merr. Og så flott å ce på i bevegelse, det ser ut som hun flyr! :banana:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...