Gå til innhold
Hundesonen.no

Nå må vi gjøre noe med det!


jaktlykke

Recommended Posts

Skrevet

Min hund og min gruppe (gr.7) blir utestengt fra enkelte utstillinger. Dette gjelder også f.eks gruppe 6. Det er våre forbund - fuglehundforbundet og harehundforbundet - som nekter enkelte utstillingsarrangører å ta oss med... uvisst av hvilken grunn.

Mailer er sendt til de respektive forbundene og nå har vi laget et skriv på opprop.no. Fint om dere vil støtte opp om denne saken - det gjelder sikkert en god del av dere også!

Skrevet
Min hund og min gruppe (gr.7) blir utestengt fra enkelte utstillinger. Dette gjelder også f.eks gruppe 6. Det er våre forbund - fuglehundforbundet og harehundforbundet - som nekter enkelte utstillingsarrangører å ta oss med... uvisst av hvilken grunn.

Mailer er sendt til de respektive forbundene og nå har vi laget et skriv på opprop.no. Fint om dere vil støtte opp om denne saken - det gjelder sikkert en god del av dere også!

Slik skjer ikke med bare dere, tro meg, masse retrievere ikke får være med på..

Men selvfølgelig skal jeg allikevel skrive under :)

Skrevet

Hei,

Har signert i lojalitet, men nå har jo både fugleh.kl. og retrieverklubb en haug egne utstillinger, da.

Så totalantallet blir ikke så "ille" uansett. Engelsk setter (f.eks.) kan være med på 59 utstillinger i 2007, flat coated retriver på 53 - og min rase (som sier ja til ALLE som spør, bortsett fra akkurat den helgen vi har egen spesial) har 61 utstillinger i 2007.

Stabyhoun derimot har bare 44 utstillinger, og det er sikkert mest fordi mange av de nasjonale utst.arrangørene verken vil eller kan ha med disse "r.u.r." rasene - da det medfører at de MÅ ha med en allrounddommer på utstillingen sin.

Utgår her for at stabyhoun ikke har raseklubb, forresten...

Foklaring: R.u.r. er altså raser uten raseklubb, og alle arrangører av utstillinger kan ta med disse uten å forespørre noen som helst. Men da dette kan innebære endel meget sjeldne raser så må arrangøren da ha med en/flere dommere som er autorisert til å dømme alle raser i alle grupper (såkalt allround dommer).

Det å ha med r.u.r. i en gruppe hvor de øvrige raseklubbene allerede har sagt nei takk (f.eks. ofte årsak i gruppe 7 og 8) er å utsette utstillingen for en uforholdsvis høy kostnad i forhold til å la være.

Disse r.u.r. hundene er ofte sjeldne, kanskje bare en eller to i rasen, og evt. Best i rasen-vinneren blir automatisk også plassert Best i Gruppen-finalen (ekstra kostnader til premier).

Men jeg husker jeg snakket med en som jobbet i N. Schäferhund Klub for mange, mange år siden. De er også sjelden med på noen andre utstillinger enn sine egne (og NKKs - hvor de ikke har noe valg). Dette fører jo til at schäferne knapt ser andre raser på utstillinger, og det kunne de se som et problem for sine egne hunder. De har jo også egne dressurkurs, treninger, treff etc - så ikke så rart at hundene ble ganske "rasistiske" etterhvert..

Endel eiere har jo faktisk også flere raser, og det er klart at det er kjedelig for dem å kun få stille en av sine hunder (raser) når de reiser langt og lenge for å komme på en utstilling.

Noe som faktisk har "presset" flere av disse "sære" hundeklubbene å åpne for deltakelse av sine raser på enkelte av de store nasjonale arrangementene i året (f.eks. Nesbyen-utst., Trondheim Hundefestival, etc). Og DET er jo positivt for alle.

Vi andre synes jo det er hyggeligere å se gruppefinaler som består av mer enn en eller annen liten odde hunderase som man knapt har sett før.. Og det er litt trist når finaleringene mangler alle stående fuglehunder, retrievere, spaniels, dachser og harehunder. (Ikke uvanlig)

Så lykke til med oppropet!

MEN - tenk på at en konsekvens kan jo være at dere mister noen lokale spesialutstillinger med spesialdommere (rasespesialister), for å få stille for "merkelige allround dommere" på andre nasjonale utstillinger istedenfor..

Susanne

Skrevet
Så totalantallet blir ikke så "ille" uansett. Engelsk setter (f.eks.) kan være med på 59 utstillinger i 2007, flat coated retriver på 53 - og min rase (som sier ja til ALLE som spør, bortsett fra akkurat den helgen vi har egen spesial) har 61 utstillinger i 2007.

Talte også over dette for ikke så lenge siden da jeg egentlig ikke følte antall utstillinger var så mange færre for 'oss' med fuglehund enn for de som har andre raser.

MEN - tenk på at en konsekvens kan jo være at dere mister noen lokale spesialutstillinger med spesialdommere (rasespesialister), for å få stille for "merkelige allround dommere" på andre nasjonale utstillinger istedenfor..

Hmm, det er jo noe å tenke på. Vil heller stille for noen som kan rasene våre. Minuset er jo at hvis Groenendaelen vi antageligvis skal ha kan stilles ut, må vi jo dra på nesten dobbelt så mange utstillinger for å få stilt alle tre hundene..

Skrevet

Takker for alle som signerer!

Det er mangt og meget jeg ikke skjønner her i denne utstillingsverdenen - det legger jeg ikke skjul på. Men det jeg har vanskelig for å forstå er hvorfor Fuglehundforbundet forskjellsbehandler uten å komme med en forklaring på hvorfor!

Ta det mest nærliggende eksempelet for min del da:

Det er to nokså like utstillinger her i mitt nærområde - Fitjar-Stord og Ølen-Etne-Vindafjord. Begge disse har vel omtrent samme antall bikkjer som deltar. Forskjellen er at Stord har alle gruppene mens Ølen har blitt nektet gjennom 18 år å ta med gruppe 7... uten at det blir sagt hvorfor. Begge steder skaffer gode dommere fra både inn-og utland. Å finne en dommer bare for min rases skyld er ikke noe problem - mange dommere i gruppe 7 kjenner rasen min også.

For meg som ikke har råd eller anledning til å reise over hele landet på utstilling så er det surt å bli utestengt fra de som faktisk ligger i mitt nærområde. Angående min rase spesielt så er det 2 spesialutstillinger for gruppe 7 som utelukker meg (de har glemt å søke NKK om å ta med min rase <_< ) og 2 "vanlige" (Ølen og Haugesund). Derfor er de aktuelle Stavanger, Bergen eller Stord hvis jeg ikke skal ta turen østover da.

Skrevet

Hei igjen,

Nå vil jeg ikke høres ut som noen forkjemper for at du IKKE skal få stille ut, men det jeg prøvde i forrige innlegg var å belyse nettopp hvorfor man ikke får være med overalt når man har en såpass odde rase.

Hvis hundeklubben ikke får med de store rasene i gruppe 7, så vil de neppe ha med de små heller pga økonomi, dommer, etc.

Noen hundeklubber har kanskje ikke noen allrounddommere i det hele tatt (fordi dommerkabalen går opp slik de har satt den opp) - og da kan de sjelden ha med r.u.r. rasene.

OK, at kanskje Stabyhoun'en ikke er så umulig å finne en dommer til - men idet de åpner for disse rasene (de må ha alle eller ingen) så KAN det dukke opp en perdiguero de burgos (hva nå dèt er?), en drentshe patrijshond, noen braque'r, etc..

(Er ikke helt stø på om disse inngår i noen raseklubb her i Norge - men du forstår sikkert hva jeg vil frem til uansett). Altså MÅ de ha en allrounddommer for å ta disse.

Og selv om det finnes bøttevis av allroundere fra alle mulige og umulige land så er det endel arrangører som ikke VIL sette opp en gjeng "rare" (unnskyld - sjeldne!) raser på minst like "rare" dommere - som kanskje aldri engang har hørt om dem...

Ergo er det lettere for dem å gi utstillerne et godt arrangement hvis man har kontroll over rasene som kan melde på.

Men ja - til deg med groenendael - absolutt meget kjedelig å ikke få stille begge sine raser på samme utstilling! Det har irritert meg grønn mange ganger, når jeg også hadde terriere..

Men dessverre er det slik utstillinger er bygget opp, og som representant for en raseklubb er jeg veldig glad for at klubbene HAR muligheten til å si nei til enkelte arrangører hvis de så ønsker det. Men, som sagt, vi sier Ja takk til alt vi (som ikke er samtidig med våre spes.utst).

Susanne

Skrevet

Ved en feiltagelse har det skjedd at raseklubben "vår", som var nyetablert i fjor, ikke fikk svart på diverse henvendelser fra forskjellige utstillingsarrangører. Derfor er antallet utstillinger vi kan delta på litt amputert i år. Men det som irriterer meg mest er at mange arrangører kutter ut gruppe 8 helt og fullstendig. Det som Susanne nevner som en årsak til at andre "medlemmer" i gruppene ikke får delta dersom de største rasene ikke vil delta synes jeg er rart mht. min rase. På de aller fleste utstillinger er det over 20 representanter av rasen med, noe jeg absolutt mener er et relativt høyt tall.

På noen går Portugisisk vannhund fortsatt under "R.U.R"

Signert :)

Skrevet

Kjempeflott at dere signerer :-) Vi vil ta dette videre til forbundene for å demonstrere at dette er noe vi bryr oss om. Politikken deres er i beste fall diffus og oppleves som svært subjektiv i forhold til hvilke utstillinger som skal få den 'ære' å ha deres hunder. Det gagner ingen raser å få dårlige bedømminger, som påpekt tidligere, men klubbene som arrangerer utstillinger har da selv et ansvar å bedømme om de er kvalifisert eller ikke. Forbundene later til å tro at klubbene ikke er i stand til å ta denne delen av jobben, og gjør det for dem. Men når selv BSBK ikke får ha harehunder (som min rase går innunder), så er det noe veldig galt. Da er det noe personlig NHKF har imot BSBK eller lignende. Oppleves urettferdig og feigt. Jeg har ikke råd til å reise hele landet rundt på de 19 utstillingene jeg kan ha min Beagle på i løpet av året. Når jeg talte etter er det bare 6 stk jeg kan delta, og da innenfor en 5-timers kjøreradius. 6 stk er 'en annenhver måned', men flere kommer veldig tett, andre ganger passer det ikke - så tallet blir betydelig redusert i og med at vi faktisk har private planer også. Dette er ikke i beregningen til forbundene slik jeg ser det, og det er bare sørgerlig.

Håper på mange flere stemmer, så vi kan være tungt samlet for å 'vekke' dem litt :-)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...