Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen spørsmål ang. flytting..


Emmalover

Recommended Posts

Jeg tror jeg skal flytte etter sommeren, og i den anledning har jeg noen spørsmål..

1. Hadde du møbler, fikk du, eller kjøpte du møbler når du flyttet?

2. Er det vanlig at det er med komfyr/andre hvitevarer når man leier leilighet?

3. Flyttet du alene, eller sammen med noen første gangen?

4. Hadde du jobb ved siden av skolegang?

5. Hva er det lurt og se etter når man skal leie leilighet?

Det var det jeg hadde til nå,men kommer sikkert på flere..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Hadde du møbler, fikk du, eller kjøpte du møbler når du flyttet?

Jeg hadde noe, men måtte kjøpe inn noe også!

2. Er det vanlig at det er med komfyr/andre hvitevarer når man leier leilighet?

I noen leiligheter er det det ja

3. Flyttet du alene, eller sammen med noen første gangen?

Alene

4. Hadde du jobb ved siden av skolegang?

Nei

5. Hva er det lurt og se etter når man skal leie leilighet?

Råte, flere jeg kjenner har leid leiligheter der det har vært rått!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Hadde du møbler, fikk du, eller kjøpte du møbler når du flyttet?

Alle leiligheten vi har hatt har vært umøblerte, å til dags dato har vi ikke hatt sofa i noen av de.

(bortsett fra halvt år, men den var Dårlig)

2. Er det vanlig at det er med komfyr/andre hvitevarer når man leier leilighet?

Er den møblert er hvitevarene med.. Vi kjøpte alt selv...

3. Flyttet du alene, eller sammen med noen første gangen?

Sammen med betty...

4. Hadde du jobb ved siden av skolegang?

Jeg gikk ikke skole, men hadde jobb.. :)

5. Hva er det lurt og se etter når man skal leie leilighet?

Råte & sopp ja, kjennes godt på lukta...

Oppvarming, strøm, ved, isolasjon, oppvarming er DYRT... Strøm er DYRT...

:blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Hadde du møbler, fikk du, eller kjøpte du møbler når du flyttet?

Leide møblert så lenge jeg var heltidsstudent. Mindre å dra med seg igjen, og man flytter ofte mer enn en gang i studietiden (jeg flytta 6 ganger faktisk...).

2. Er det vanlig at det er med komfyr/andre hvitevarer når man leier leilighet?

Er det møblert, så er det hvitevarer med. Komfyr, kjøleskap og vaskemaskin. Men det er forskjellig.

3. Flyttet du alene, eller sammen med noen første gangen?

Bodde for det meste i kollektivt i studietiden, samt delte med ei jente en periode.

4. Hadde du jobb ved siden av skolegang?

Jobbet en periode som avløser ved siden av.

5. Hva er det lurt og se etter når man skal leie leilighet?

Som de andre har sagt, mugg, sopp, råte og slike ting. Og oppvarming. Det kan bli sykt dyrt enkelte steder...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom på noen flere spørsmål..

* Hvordan er det og få ha med seg hund i leilighet/hybel?

* Søstern min skal flytte på samme plassen, samtidig som meg, men hun vill ikke at vi skal flytte sammen.

Jeg har sakt alle de tingene med at da kan vi dele på husleien, ergo bedre økonomi, men hun vil ikke høre på meg.. Noen som har noen forslag på hva jeg kan si?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Hadde du møbler, fikk du, eller kjøpte du møbler når du flyttet?

Jeg hadde noe, dama hadde noe og så fikk vi begge litt "avdanka" møbler hos foreldrene våre. Så kjøpte vi noen småting og etterhvert som økonomien tillot det begynte vi å bytte ut "arve-møbler" som var out-of-date..

2. Er det vanlig at det er med komfyr/andre hvitevarer når man leier leilighet?

Nei og ja. Er det en møblert leilighet, bør det følge med et minimum av hva man trenger, som kjøleskap, stekemulighet, seng, sofa (evt en kombinasjon), kanskje et bord og noen hyller - men dette varierer. Mange har såkalte "hybelkjøkken", dvs at det ikke er steikovn, bare stekeplater og kjøleskap på kjøkkenet. Det finnes også endel "hybrider" på markedet, altså leiligheter som ikke er møblert, men som har alt av hvitevarer innebygd i kjøkkeninnredning og slikt. Så faktisk på en sånn leilighet som hadde både splitterny steikovn, induksjonstopp, oppvaskmaskin, vaskemaskin, nytt stort kjøleskap, egen bod med svær fryseboks osv osv - men ingen andre møbler. Slike leiligheter er skjeldne perler, og går ofte veldig fort.

3. Flyttet du alene, eller sammen med noen første gangen?

Flyttet sammen med dama (daværende...)

4. Hadde du jobb ved siden av skolegang?

Ja, selvsagt! Man må da ha penger om man skal betale leilighet....?

Husk, husleia er ofte den minste utgiftsposten man har! I tillegg kommer gjerne strøm, mat og alle tingene man trenger til daglig. Om man ikke har bodd for seg selv noen gang blir man gjerne sjokkert over hvor mye penger det faktisk koster å holde seg med tannkrem, deo, shampo, vaskepulver, oppvaskmiddel, oppvaskbørster, tuer, toalettpapir osv osv osv - mat er bare en knøttliten del av "dagligvarebudsjettet" om man prøver å leve sparsommelig.

5. Hva er det lurt og se etter når man skal leie leilighet?

Først og fremst om man tror man kommer til å trives i leiligheten - og at man heller velger en mindre prangende og billigere leilighet enn en dyr - man skal ha råd til å leve også da.

Dernest - fukt selvsagt. Se i hjørner på vinduskarmer, spesielt på bad og slikt - er det umalte karmer, avslører man fukten fort pga at det blir mørke felt i treverket. Lukter det "rålukt" eller kjellerlukt, er det fukt en eller annen plass.

Om ikke strømmen er inkludert, se hva som varmer opp leiligheten. Er det varmekabler i alle gulv, se om det er "gammeltypen" med bare "1-2-3"-instilling på eller om det er termostat i tillegg. Varmekabler uten termostat suger masse strøm. Min første leilighet hadde sånne, jeg kjøpte en oljefylt ovn og satte i stua, slo av alle varmekablene bortsett fra badet, og sparte ca 500 kroner i måneden i strøm - uten å ha det noe kaldere hjemme. Ovnen kostet 300, så den var fort innspart!

Veldig kjekt å sjekke leiligheten en dag det virkelig blåser - for da kjenner man om vinduene er tette og godt isolert rundt karmer og slikt. Koster mye strøm å varme opp en leilighet hvor det stadig trekker rundt vinduene (noe som er typisk for mange leiligheter)

Ellers, se etter bod-plass - det er kjempekjekt å ha bortstablingsplass uansett hvor lite man eier. :whistle:

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...