Gå til innhold
Hundesonen.no

Nytt treff?


IM

Recommended Posts

Jeg kan ikke ta buss til Tjøme med en Rottis, det gjør jeg bare ikke. Tørr ikke faktisk!

I stokke eller andebu er det jo mange fine plasser å gå tur. Ringtrening kan dere vel ta hvor som helst?

- Bedre om det blir tur først og ringtrening etterpå, for da kan de som ikke er interessert i det reise hjem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kan jo møtes ved storås i stokke..

Hvis ikke det ligger snø der da (er jo egentlig langrennsanlegg...)

Men det rekker jeg i tilfelle ikke å sjekke ut til i dag/morra.. hehe...

Men hva med å møtes ved Linnestad i Re? Jeg er rimelig kjent oppi skauene der, og det er fint å gå tur der også...

Det er jo ganske midt i fylket å vel??

Men det går jo selvsagt ikke busser dit på søndager, så da må det evt bli neste lørdag..

Men da har jeg et tips.

De som vil ha ringtrening møtes en time halvannen før de som bare vil gå tur.

Så kan vi avtale to forskjellige tidspunkter, og møte turgåerne etter ringtrening..

Det er gode muligheter for det på Linnestad...

TineSimbaNana: Hvis du har mulighet til å gå på timeekspressen som går fra Oslo til Tjøme, så kjører den forbi Linnestad og du kan be sjåføren stoppe der :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
Guest Maritus

Jeg kan bli med så lenge det ikke blir så langt som Verdens ende i Tjøme, hunden min er ikke så glad i å kjøre buss heller, men kan ikke i helga skal på dressurkurs, men en annen helg passer fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Maritus

For meg passer det ikke på Mandag (skal ri da). Men Tirsdag går greit, passer ikke de andre dagene skal til oslo... Men hvor har dere tenk til å ha treffe? Helst ikke lenger enn Tønsberg! :Laugh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg passer det ikke på Mandag (skal ri da). Men Tirsdag går greit, passer ikke de andre dagene skal til oslo... Men hvor har dere tenk til å ha treffe? Helst ikke lenger enn Tønsberg! :Laugh:

Var det ikke snakk om Sandefjord da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei! Valpen min er bare 9 uker ennå, men jeg ville gjerne vært med på treff...koselig å treffe andre hundefolk ettersom jeg ikke har noe særlig av dem i vennekretsen min..

Bare å komme det :D

Går det på Tirsdag ett sted i sandefjord?

Er i Sandefjord da, men kun 20min for og ta ferja til Sverige med venninner..

Onsdag ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...