Gå til innhold
Hundesonen.no

Skifting av skole i 2.klasse


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg sittet og vurdert om jeg kanskje skal bytte skole til neste år. Vet ikke helt om dette vestkant bylivet er helt min greie <_<

Sååå.. Har sett på en naturbruks skole som heter Tomb. Den er i Moss, men det er internat der så da blir jeg vel evt boende der. De har hestelinje, noe som vil være det jeg velger. Hele prosjektet er selvsagt ikke aktuelt om Phoebe ikke får være med.

Dette betyr jo at jeg dropper ut av allmenn. Det er også mulig at jeg ikke kan hoppe inn i 2.klasse og må begynne i 1. igjen. om jeg ikke missforsto det helt tror jeg man måtte ta et ekstra påbyggingsår med allmenn etter 3.klasse for å få generell studiekompetanse... 5 år i VGS!

Er dette så lurt? Jeg mener... det er jo det jeg ønsker mest av alt. Men er det taktisk og lønnsomt?

Skrevet

Har hørt gode ting om Tomb(er vel en gjeng kaninhoppere der?), men jeg vil jo ikke tro at du får noe mer ut av å gå på Tomb enn å gå allmenn, og du kan også risikere å være 21 når du går ut av VGS(hvis du tar påbygning etterpå).

Jeg kan ikke si ja eller nei, men ville tenkt NØYE over det før du tar en avgjørelse. 2 år går fort! (Byttet forøvrig skole, men ikke linje etter 1 kl .)

Skrevet

Jo, jeg vil nok få sinnsykelig mye mer ut av å gå på en skole hvor det er hest. Det er hest jeg skal jobbe med resten av livet, hvis det sier noe om hvor mye det betyr for meg.

Men veldig enig i at jeg skal tenke meg nøye om før jeg tar noen avgjørelse! :P

Takk for tips :P

Skrevet

Syns du skal satse på det jeg!

Det lønner seg faktisk å være noen år ekstra på skolen når det er noe man trives med, enn å slite seg gjennom 3 forferdelige år!

Så jeg syns absolutt du kan gjøre det jeg! Jeg er over 21 når jeg blir ferdig med vgs, men man har jo tross alt hele livet foran seg! :P

Skrevet
Nå har jeg sittet og vurdert om jeg kanskje skal bytte skole til neste år. Vet ikke helt om dette vestkant bylivet er helt min greie <_<

Sååå.. Har sett på en naturbruks skole som heter Tomb. Den er i Moss, men det er internat der så da blir jeg vel evt boende der. De har hestelinje, noe som vil være det jeg velger. Hele prosjektet er selvsagt ikke aktuelt om Phoebe ikke får være med.

Dette betyr jo at jeg dropper ut av allmenn. Det er også mulig at jeg ikke kan hoppe inn i 2.klasse og må begynne i 1. igjen. om jeg ikke missforsto det helt tror jeg man måtte ta et ekstra påbyggingsår med allmenn etter 3.klasse for å få generell studiekompetanse... 5 år i VGS!

Er dette så lurt? Jeg mener... det er jo det jeg ønsker mest av alt. Men er det taktisk og lønnsomt?

Jeg mener iallefall at du egentlig presenterer svaret ditt selv her nederst (det jeg har markert). Hvis det er det du ønsker deg mest av alt-så er det det viktigste, og vil overskygge hvor "gammel" du er når du er ferdig..

Dessuten, det er ingen fare ved å være "forsinket". Jeg droppet ut av videregående selv, min far døde mens jeg gikk der, og tja-jeg kom vel i et nytt "opprør" på en måte.

Videregående tok jeg senere, på "voksen gymnas", da jeg tok de tre årene iløpet av to år, mens jeg jobbet og mot slutten, fikk tøtto :lol: Det er absolutt ikke anbefalt å bli gravid mens man går på skole, men det skjedde bare.. hehe...

Cluet mitt er, det du vil-er det viktigste. Hvis du mener at dette skoleskiftet er det rette for deg, så gjør du det. Det spiller ingen rolle hvor mange år det blir eller hvor gammel du blir-så fremt du trives. For da flyr jo tiden av gårde!

Lykke til!

Skrevet

Tomb er en veldig god skole...

Har en vennine som gikk der, og hun er veldig fornøyd.

Hadde enkt til og søke der jeg og, men tørte ikke :lol:

Lykke til med valget!

Skrevet

Tomb er en veldig god skole. Det samme er KVS-Lyngdal. Begge er kristne skoler, men det finnes ingen krav om å være kristen for å gå der. På KVS bygger de nå i løpet av våren 07 ny stall og ridehus. Hunder er også velkomne, men de må bo ute i kennelanlegg. Det må de på tomb og.. (såvidt jeg husker). De fleste hundene takler det veldig fint, noen takler det ikke. Er hunden trygg og fin så pleier det å gå greit. At du avslutter vgs litt seinere er absolutt ingen krise. Jeg synes nesten det er litt hysteria ute og går på at man skal være ferdig med vgs etter så så mange år, så skal man studere, så skal man.. osv.

Det finnes flere folkehøyskoler med hund/hestelinje, men da jeg undersøkte for et par år siden var det ingen det var lov til å ha med egen hund på.

Skrevet

Siden du har gått allmenn i første, slipper du en del allmenntimer i alle fall i første på naturbruk. Dvs at du da førsteåret (eller det som blir andreåret for deg) omtrent har kun naturbruk og fri resten av tiden.

Om du vil ha studiekompetansen, blir det kun fire år og ikke fem. Dette året, vg1 naturbruk, vg2 naturbruk m/hest og fjerdeåret velger du enten naturforvaltning eller tjuetimers allmenn påbygging.

Jeg syns du bør gå over til naturbruk om det er det du helst vil. Det er bedre å ta fag (i dette tilfellet hest) man er interessert i, enn å slite seg gjennom fag man ikke liker eller får til.

Du har god tid, husk det da. Det spiller liksom ikke noen rolle at du er tjue når du går ut fra vgs i stedet for nitten. Kanskje du føler det selv akkurat i påbyggingsåret (men velger du påbygging i stedet for naturforvaltning har du kun tjue timer i uka og ikke tretti!), men seinere har det jo overhodet ingenting å si.

Og om du er nødt til å ta noen ekstrafag eller noe for å få de ekstra studiepoengene og komme inn på studier seinere, så er du heller ikke den eneste som må gjøre det. Det er mange som går opp til privatist i f.eks. matte, kjemi, fysikk, biologi osv. Det kan det jo godt hende jeg må også - men den tid, den sorg, sant. Det er viktig at vi kommer på at ett år faktisk ikke spiller så særlig stor rolle.

Skrevet

Jeg søkte på Tomb for flere år siden, men da var det visst helt umulig å ha med egen hund hvis du ikke hadde husky. Først fikk jeg til svar at hunden min ikke ville takle kulden(Leonberger) og etter å ha bevist at jo det gjorde han så fikk jeg til svar at de ikke ville ha inn en så stor hund og mente størrelsen hans ville ødelegge flokken deres, men jeg var velkommen uten hund.

Det var helt utelukket for meg og reise uten, så det var bare venninnen min som reiste. Hun hadde det visst alle tiders.

Får håpe de ikke er like firkantete ennå slik at du får hunden med deg.

Skrevet

Tusen takk for gode svar heeele gjengen! :)

Marianne&Rikke:

Veldig enig! Må ta en lang utdannelse, så det/de årene jeg bruker på et evt. bytte spiller liten rolle.

Vipsen

Etter VGS reiser jeg til Tyskland for å studere i Hannover. For å være helt nøyaktig: Tierärztliche Hochschule Hannover. Så planene er klare! :( Dette er en veterinær høyskole (for de som ikke kan tysk).

Vala

Så sant så sant! Spiller som sagt ikke noen rolle :lol: Skal snakke med Tomb først, og dra dit for å se.. Så får vi se hva jeg blir enig med meg selv om

Skrevet

Jeg synes også du burde gjøre det! Jeg angrer på at jeg ikke gikk noe annet enn allmenn. Jeg ville heller gått 5 morsomme år, enn 3 kjedelige! Jeg blei så lei av de samme lærerne og folka etter 2 klasse allmenn at det endte med at jeg flytta på andre sida av landet, bare for å prøve noe annet! Bedre å angre på noe du har gjort, enn noe du ikke har gjort!

Skrevet

Godt at dette ikke var helt tabu! Skal snakke med skolen om Phoebe osv, og skal dra for å se om jeg vil trives der :lol:

Wesminster

Du tror ikke det er mulig å hoppe inn i 2.klasse? Nei det er jo annen linje, så er sikkert ikke mulig.. Deilig med litt allmenn fri da. Da jeg sa fem timer regnet jeg med det året jeg allerede har gått, de tre årene på Tomb og et påbygningsår.

Rabalder

Hmm... Høres ikke bra ut. Men prøver likevel! kan jo alltids være at de har skiftet litt.

Kine

Det er akkurat det jeg pleier å si! :lol: Så ja, skal nok prøve meg!

Skrevet
***Klippet***

Vipsen

Etter VGS reiser jeg til Tyskland for å studere i Hannover. For å være helt nøyaktig: Tierärztliche Hochschule Hannover. Så planene er klare! :lol: Dette er en veterinær høyskole (for de som ikke kan tysk).

Hvis du skal bli veterinær må du vel gå allmenn? :lol::lol:

Skrevet
Hvis du skal bli veterinær må du vel gå allmenn? :lol::lol:

Nope- man kan ta fysikk, biologi, kjemi og matte som et fjerde år, f.eks på sonans eller bjørkenes (?). Det kan være greit å ha en naturforvalterutdannelse i bakhånd og.

Skrevet

Hvis du virkelig vil gå over til naturbruk, vil jeg anbefalle Tomb, uten at jeg har gått der selv. Pappa har både gått på skole der og også jobbet der i flere år. Mamma og pappa bodde på Tomb da pappa hadde ansvar for grisene, og de kan med hånda på hjertet anbefalle Tomb. Tror det er et veldig bra miljø der, og du kan lære masse som vil komme godt med når du senere skal jobbe som veterinær. Finn ut hva det er du virkelig har lyst til, om det er å fortsette på almenn eller skifte linje. Det som bør ha mest å si for valget ditt, er hva som føles mest riktig for deg. Hva du ønsker mest. ;) Lykke til!

Skrevet
Nope- man kan ta fysikk, biologi, kjemi og matte som et fjerde år, f.eks på sonans eller bjørkenes (?). Det kan være greit å ha en naturforvalterutdannelse i bakhånd og.

Trenger vel ikke å ta det som et fjerde år heller? Kommer vel an på hva skolene har å tilby. En jente i klassen min tok bilogi, kjemi, fysikk og matte opp til 2 eller 3mx på de tre årene. Og en annen byttet fra å ha gått idrettsfag førsteåret, til 2året på samme skole (mære landbruksskole) som meg. Så man trenger absolutt ikke å gå allmenn. Jeg vil si det er en fordel å ta studiekompetansen på landbruksskole, om man ønsker å bli veterinær.

Og angående det med å hoppe over til noe annet andreåret var det flere av de i klassen min som hadde gjort. Alt fra helse og sosial til idrettsfag. Men det de måtte gjøre var å ta eksamen fra førsteåret (i studieretningsfagene). Denne fikk de tatt på slutten av 2.året. Og ingen av de var i nærheten av å stryke ;) . Snakk med de aktuelle skolen om hvilken praksis de har. Dette var slik de gjorde det på Mære iallefall.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...