Gå til innhold
Hundesonen.no

Forhåndsrøntge.


Tiv

Recommended Posts

Når er det greit å forhåndsrøntge for å se om valpens hofter virker ok?

Ja, jeg vet at minst ett år er best, men skrekken for å ende opp med enda en leddhund holder på å kvele alt det positive ved å ha hund. Jeg tenker på det hele tiden, og det føles nesten som man blir spist opp innenfra. Snakket med dyrlegen, men hun mente at det ikke var noen vits å gjøre det. Holdt på å grine da jeg gikk derfra. Har ikke noe med spenning og normale ''klarer ikke vente nerver'', denne gangen føles det bare kvalmende og forferdelig. Om de kunne tatt bilder før og si at 'ja, dette ser ok ut akkurat nå'', hadde tusen hofter fallt fra brystet mitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må jo sende inn til nkk for å vite om det "ser normalt ut nå" uansett. Vet ikke hvor mange ganger du kan sende inn bilder av samme hund, jeg..?

Det er uansett din hund, og du bestemmer om du vil eller ikke. Så lenge du ikke skader hunden din ved å røntge den, så kan vel ikke dyrlegen si noe på det? Hvis det er så viktig for deg, skulle jeg tro det gikk an å oppdrive en dyrlege som syns det var greit å få litt ekstra i kassen (for å si det på en dum måte), siden du antageligvis kommer til å røntge igjen når alderen er riktig? Dyrlegen vil kanskje anbefale deg å vente, og fortelle deg at det ikke er noen grunn til å gjøre det nå, men det vet du jo, men det er jo ikke det det handler om.. Kanskje du finner noen som skjønner deg litt bedre enn den du har gått til nå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NKK leser ikke av før hunden er gammel nok. Gjør som jeg gjorde, krev å få ta bilder, send inn til veterinærhøyskolen. De har ikke lov til å uttale seg om grad, men de KAN si noe om det ser bra ut/ikke så bra ut. Felix ble forhåndsrøntga da han var 6 mnd, og har HD.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NKK leser ikke av før hunden er gammel nok. Gjør som jeg gjorde, krev å få ta bilder, send inn til veterinærhøyskolen. De har ikke lov til å uttale seg om grad, men de KAN si noe om det ser bra ut/ikke så bra ut. Felix ble forhåndsrøntga da han var 6 mnd, og har HD.

NKK leser av bilder til forhåndrøntging. Ihvertfall gjorde de det før. Jeg har gjort det 2 ganger tidligere. Men jeg mener å huske at de ikke gjør det hvis hunden er over 10 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tipsene, begynner å føle lettelsen sige inn, om det går an å gjøre det sånn. Om en vet.er flink til å vurdere bilder, klarer de å se om noe kan virke galt, så får man ev.sende de. Ser alt ok ut der og da, er det nok for meg.

Skal snakke en gang til med den dyreklinikken vi bruker, og forklare det bedre. De har jo brukt hundrevis av timer på å prøve å rette hunder jeg har og har hatt, så om jeg forklarer hvordan det føles, vil de kanskje skjønne det. Før ville jeg sagt at sånt er hysterisk, men nå merker jeg hvor forferdelig det føles når man får klump i halsen og sug i magen av å se på en hund man selv eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville vært skeptisk til å la vet'en se på de. Den første vet'en som så på min hund sine hofter kommer fra en klinikk med veldig godt rykte, men hun stilte diagnosen prolaps. Koster ikke mer enn trehundre å sende de inn, og da får du svar innen 14 dager fra en av de fremste på området i Norge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har snakket med vår faste dyreklinikk, og en annen, men begge sa nei til å forhåndsrøntge. Må innrømme at ting føles veldig fortvilende, og jeg blir bare sittende og grine når jeg tenker hund. Det var en stor miss av meg å ta valp på nytt, jeg var redd det skulle bli sånn her, men alt ble ti ganger verre enn jeg hadde vært redd for. Jeg klarer ikke å engasjere meg i valpen, sitter bare og tenker på hva som kan feile ham, hvor vanskelig alt blir om han feiler noe, at alt skal bli som med de andre hundene, alt pillestyret som kanskje begynner på nytt igjen, hvor vanskelig det er å avlive en hund man har knyttet seg til. Jeg ser ikke noe galt på ham, men tankene kverner like godt og framtiden som skulle vært fin er blitt til et stort gnagsår istedet.

En dame ringte meg i sommer og tilbød en valp av annen rase, men jeg fikk nærmest panikk og sa nei, jeg visste jo hvor mye usikkerhet som følger med å ta valp. Hun sa ''har du angst for valper nå da'', og det hadde hun faktisk rett i. Men jeg kjøpte valp likevel, trodde jeg skulle holde ut i ett år, men hver dag gnager jeg bare på det samme, samme, samme. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Sånne som meg skulle ikke hatt hund, jeg vet det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Du kan sjekke valpen for HD allerede ved 4 måneders alder ved hjelp av et system som heter Pennhip. Det finnes en veterinærklinikk i Norge som er godkjent foreløpig.

Les gjerne mer om Pennhip her: http://petvett.no/node/86

Ellers så tror jeg du bør trekke pusten dypt inn og la være å bekymre deg. Bruk heller denne tiden på å kose deg med valpen din. Det finnes uansett ingen garantier i livet, og det blir litt som å bekymre seg for å bli påkjørt hver gang man er ute å går.

Lykke til med valpen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har snakket med vår faste dyreklinikk, og en annen, men begge sa nei til å forhåndsrøntge. Må innrømme at ting føles veldig fortvilende, og jeg blir bare sittende og grine når jeg tenker hund. Det var en stor miss av meg å ta valp på nytt, jeg var redd det skulle bli sånn her, men alt ble ti ganger verre enn jeg hadde vært redd for. Jeg klarer ikke å engasjere meg i valpen, sitter bare og tenker på hva som kan feile ham, hvor vanskelig alt blir om han feiler noe, at alt skal bli som med de andre hundene, alt pillestyret som kanskje begynner på nytt igjen, hvor vanskelig det er å avlive en hund man har knyttet seg til.

Jeg skjønner hva du snakker om, siden jeg har hatt HD-hund selv, men samme hund hadde også allergi, og vet du, jeg ville mye heller hatt en hund med HD enn en med allergi!

Det er mye som skal være i orden med en hund, og HD er ikke det verste. HD trenger du ikke merke hunden har en gang og jeg trener aktivt brukshund med ei som har en schäfer som har middels på ene hofta. Den hunden er frisk som en fisk og går ikke på medisiner. Får du en med svak grad er det sansynlig at du aldri vil merke noe som helst.

Da jeg lette etter valp på nytt, så tok det lang tid før jeg til slutt kom til det viktige punktet: Hvordan står det til i toppetasjen? Om hunden ikke er god i hodet, så kan kroppen være så frisk den bare vil!

Jeg ville kost meg med valpen, nå som du tross alt har den i hus, og forberedt både den og deg på et langt og lykkelig hundeliv!

Med mindre du har store bruksplaner for hunden, så ville jeg vurdert om det egentlig er nødvendig med forhåndsrøntgen. Hva gjør du om den viser forandringer? Husk at jo yngre de er, jo mer slark er det i leddene siden det vokser litt hit og dit. Forkalkninger kan selvfølgelig vises, men da vil du nok se symptomer på hunden, siden det gjør vondt. Dersom veterinæren sier at han/hun ikke kan si noe om leddet, at det kan være noe, eller det kan rette seg, hva gjør du da? Avliver på mistanke? Omplasserer?

Hvis du uansett ikke vil kvitte deg med hunden, så er det like greit å begynne å kose seg med den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en liten hund som er gammel nå, hun har patella og pra, men hun klarer seg noenlunde. Min første cocker ble avlivet 1.5 år gammel, da lillehunden var 2 år. Cockeren hadde ganske store gemyttproblemer, men jeg var forferdelig glad i henne og verden fallt omtrent i grus da jeg måtte ta henne bort.

Etterpå fikk jeg to springer spaniels, de var tiltenkt jaktprøver og trekk/kløv. Den ene fikk påvist middels hd, den andre haltet fra den var valp og etter ett år fant de ut at hun hadde patella. Vi brukte veldig mye tid og penger på å operere og rette på ting, men til slutt gikk det på stumpene løs. De ble avlivet samme dag, den ene ble 5 år den andre 3. Det var helt grusomt, især den ene av de var øyenstenen min. Så kjøpte jeg en cocker som haltet en god stund, den har patella og går fast på metacam nå. Kneet ble aldri bra. Kjøpte en labrador med tanke på bruk som jaktprøver, trekk og kløv. Han haltet fra han var valp, og har alvorlig ad og allergi. Han burde vært avlivet nå, og jeg sliter en god del med akkurat dette.

Kjøpte samojeden i høst, han skulle være mitt store håp, en frisk hund jeg kan kjøre løp med, gå dagsturer på fjellet med kløv, vogn, pulk osv. En arbeidshund og ikke en kosehund. Men nå er jeg havnet i denne her situasjonen, og jeg takler det ikke helt. Vi har snakket om å levere ham tilbake, jeg vet ikke hvordan jeg skal få tingene på rett kjøl. Jeg klarer ikke å knytte meg til ham i tilfelle han har noe, jeg ser bare for meg at alt blir som det allerede er; at jeg må fòre alle på tabletter og lure på hvor lenge jeg kan ha de og at jeg er en mishandler som ikke klarer å avlive de tidlig nok.

Jeg kan ikke ha ham om han har noe feil, jeg greier det ikke, ser jo hvordan ting er blitt med de jeg allerede har. Hver dag ser jeg på de og tenker ''når må jeg gå til dyrlegen og avlive, jeg klarer det ikke''. Tenk om det blir likedan med ham også, og det er ingeting jeg kan gjøre for å roe meg selv ned. Hundene betyr alt for meg, jeg har ikke omgang med noen andre enn de og gubben, og alt jeg gjør dreier seg om bare de. Kunne gå kledd i filler og spise barkebrød om de har behov for noe dyrt. Jeg klarer ikke å stoppe, og jeg vet at jeg ikke klarer å stoppe om det blir noe med ham heller og jeg har rukket å knytte meg til ham.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wow! Det må jeg si var i overkant, ja!

Har vel egentlig ingen gode råd, men jeg tror ingen kan klandre deg om du leverer valpen tilbake. Det finnes nok av friske, voksne hunder som trenger et kjærlig hjem også :)

Når det kommer til forhåndsrøntgen, så vet jeg mange gjør det rundt 7-8 måneder. Da er de blitt litt mer stabile i leddene. Ville vært skeptisk til avlesninger tidligere enn dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bedt flere dyrleger om å få ham røntget når han er 8 mnd, og jeg har forklart hvorfor. At det ikke er ham, men mine egne følelser jeg ikke klarer med. Men de sier nei likevel, de sier også at de forstår hvordan det må være.

Kunne de bare sagt ja, så kunne jeg slappet av, omså de bare løy en ja. Prøvde å snakke med de i dag, men jeg begynte jo bare å grine og løp derfra igjen.

Kanskje det blir bedre i morgen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Føler med deg, og skjønner deg egentlig veldig godt. Har selv røntget et par hunder og fått den der grusomme beskjeden "DETTE så ikke bra ut..." Det er tøft å røntge neste hund da, ja..

Men jeg kan ikke fatte å begripe at du har problemer med å få en veterinær til å forhåndsrøntge?

Det er da masse klinikker som gjør "alt" for en kunde - jo mer jo bedre..

Men OK, du har kanskje møtt på de som er så seriøse at de faktisk er ærlige og ikke vil lure på deg helt fullstendig unødvendige utgifter. Så da kommer det an på hvor "tøff" du er. Enten sier du til klinikken at du MÅ røntge, ellers må du omplassere han - og forklare hvordan du føler det psykisk.

ELLER så tar du en liten hvit løgn og ringer til en klinikk som ikke kjenner deg, sier at du har fått tilbud fra f.eks. USA (England, eller hvasomhelst) på unghunden din men den må være forhåndsrøntget før du kan vurdere om du vil sende han - sånn "just in case".. Kan ikke tenke meg at noen klinikk nekter da.

Hvis du bor i Osloområdet kan du bruke Oslo Dyreklinikk - sørg for å få time hos veterinær Trond Bergsjø (kjempekoselig veterinær!), da det er (bl.a.) han som faktisk leser av HD-bilder for NKK. Da behøver de ikke sendes noe sted - han kan se på dem der og da. Noen offisiell avlesning blir det selvsagt ikke - men så bra som man kan få det til i hvertfall.

Lykke til!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...