Gå til innhold
Hundesonen.no

Julenek


Mud

Recommended Posts

Fikk akkurat en mann på døra som skulle selge meg julenek..Jeg takket nei med den begrunnelsen at jeg har katter og det holder med de fuglene de allerede drasser med seg inn. Trenger ikke hjelpe dem ytterlige liksom. Mannen skjønte ikke problemet, han hadde både fuglenek og fuglebrett fordi om han hadde katt. For meg blir det å fòre inn byttet..Lotte er ram på fugler og hun hadde hatt en buffè hadde jeg satt opp et søtt lite nek ved døren her. Jeg synes det blir slemt.. for ikke snakke om fryktelig masete med enda mer fjær og nebb liggende strødd når jeg står opp om morgnen.

Hva gjør dere? Fòrer dere pippipene nå om vinteren? Lar kattene deres fuglene være i fred i såfall?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde tenkt å kjøpe nek og sette på gjerdet, men nå ble jeg plutselig i tvil.. Huseier har jo 10 katter, og de har klatret oppå gjerdet mitt før liksom. Kanskje neket ikke er så god ide likevel... Så lenge snøen ikke kommer har jo pipipene mulighet til å finne mat på bakken foreløpig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg aner faktisk ikke...jeg har aldri matet pippiper fordi jeg har hatt pusekatter. Jeg klarer liksom ikke å se for meg annet enn at gamlemor her hadde fått seg en ny og spennende hobby liksom..Sitte nekvakt.. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mater litt om vinteren når det er vanskelig å finne mat, men nek bruker jeg ikke. Vi har ganske fint fugle brett. Minner om et lite tømmerhus. Der er det nermest umulig å få en kattelabb inn :P Det har nok kattene skjønt også siden di ikke gidder å prøve seg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg har 5 katter som valser ut og inn gjennom luke i døra. Jeg forer også fugler, i stor skala. En av kattene hadde en periode i skjul bak en busk ved mateplassen, men interessen gikk forholdsvis fort over. De andre har jeg ikke sett der, annet enn når de er med meg dit for å legge ut mat. Men de sitter gjerne inne og ser på fuglene.... Selvfølgelig har det hendt det har blitt tatt fugl, men det er så få at jeg tror det samme antallet hadde blitt tatt uten at jeg foret. Jeg har nek ja, og jeg forer både på bakken og fra hengende/ stående automater. Kattene ser ikke på fuglene som mat, men som underholdning. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi pleide å ha julenek, fuglejulepudding og fuglekasse når jeg var liten hjemme <_<

Men neket ble ikke brukt da fuglene så to lysende øyne i busken ved siden av og valgte å fly forbi.

Fuglekassa fungerte som spurvedispenser for katta. Hun satt på taket og fisket ut en og en fugleunge, grusomt!

Og fuglejulepuddingen ble for vanskelig å henge opp i og med at den måtte henges utenfor katterekkevidde.

Så vi ga opp hele fuglemat prosjektet hjemme og hang opp noe julepudding på hytta :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...