Gå til innhold
Hundesonen.no

Parson Russel Terrier


Minadachs

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaringer med denne rasen eller som kan fortelle om den, jeg har lest enromt mye om den i det siste, og blir bare mer og mer forelsket, jeg er ikke forelsket i de fordi de har blitt mye brukt på tv og sånn, men fordi jeg vurderer sterkt å skaffe meg en til bruk i agility!

Skrevet

Det eneste jeg har hørt fra en som hadde en slik, var at de er ikke første gangs hunder, og de er veldig treiske hunder.

Men jeg vet ikke er bare et jeg har hørt.

jeg for min del syns de virker helt greie. :barfy:

Skrevet

Hei,

Parsons er jakthunder og har de instinkter som medfølger det. De fleste fungerer derimot fint som familiehunder, men krever å bli brukt. Man kan ikke forvente at en Parson kan luftes løs over alt. Som regel vil de være svært selvstendige og ta sine egne turer innimellom. Selvstendighet er noe som både er positivt og negativt. Positivt i den forstand at de er modige og har sterk psyke, men kan også være en utfordring i treningsammenheng. En parson på agilitybanen er en hund som krever enormt god førerteknikk fra eiers side. De liker ikke å terpe på regler og øvelser, og kan da reagere med overslagshandling. En parsons drøm er å løpe agility uten fører, og ofte gjør de nettopp det - hvis ikke fører er rask nok eller ekstremt tydelig, så tar de sin egen hinderrekkefølge, og mister fokus.

De er kjappe og lærevillige, men igjen krever de en rutinert eier som er konsekvent på en bestemt, men positiv måte. At en terrier må tas hardt er en myte og kan skape en enda mer selvstendig og egenrådig hund. De gjør det som gagner dem. Det vil si at de lystrer når det å lystre tilfører dem noe positivt, du kan ikke skremme en parson til å høre på deg.

Parsons går generelt godt overens med andre hunder, men bjeffing ligger i dems natur og kan være slitsomt når de blir opphisset i forbindelse med agility eller lek. Allikevel er de ikke kjent for å være gneldrete så lenge det er en viss balanse mellom ro og stress. De kan bli heite og selv om de sjelden starter en krangel, så sier de ikke akkurat nei takk hvis noen provoserer, og da kan det smelle.

Årsaken til at de som regel ikke anbefales uerfarne hundeeiere er, som jeg har nevnt, deres behov for en tydelig, konsekvent og rutinert eier. Det er ikke mye vingling som skal til før hunden tar skjea i egen hånd og lager sine egne regler for hvordan hundeholdet skal være. Jobber man målrettet med et bevisst forhold til belønningsalternativer og forsterkning av positiv atferd kommer man langt, i tillegg til at man må vite hva slags historie og genetikk hunden fører med seg (jaktinstinkt, bruksområder og hvordan det kan påvirke hunden/treningen etc).

Parsons er med, på alt. De tusler ikke bak eier og legger seg ned så fort de får muligheten. De er bestandig våkne og på allerten for å være sikker på at ingenting går dem hus forbi. Veldig fint, men kan være en ulempe når man har med hunden på steder hvor du skulle ønske de bare gikk å la seg for å slappe av (på besøk hos andre f.eks).

En topp rase, men krevende. :barfy:

Skrevet

Jepp, jeg veit at de er krevende, men det er dens utholdenhet og gode lynne jeg har blitt forelsket på. Pratet med en oppdretter og sa de ikke er førstegangshunder, men takk gud for at jeg allerede har en rase fra før av som heller ikke er en første gangshundeeier rase :P hehe

  • 3 months later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...