Gå til innhold
Hundesonen.no

Nyttår..2007...hva med hunden?


janne&kenny

Recommended Posts

nyttårsafta er jo helt grusom for noen hunder og eiere. hvordan har din hund det? hvis den er redd, er den redd når de begynner å skyte og utover hele kvelden? roer den seg ned når skytingen er over? har du noen gang dopet ned hunden? skal dere ha/ut på fest? hvor skal hunden være?

Bajas vet jeg ikke hvordan er når det gjelder raketter, men jeg skal snakke med forrige eier å høre.. jeg kommer nok aldri til å dope han ned, fordi jeg har hørt at hunden er like redd, men han klarer ikke å gjøre noe utav seg, så det er lettere for oss mennesker..

jeg tror jeg skal være hjemme med hunden i år... i fjor var jeg hos naboen og gikk hjem i 12 tiden.. da visste jeg at kenny var redd... ellers før 12, så var han rolig.. lurer på hvordan bajas er... håper det går fint!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 127
  • Created
  • Siste svar

Simba og Nana satt faktisk i vinduet å så på i fjort de :wub: .. Hvordan det vil være i år.. hmm.. si det, håper jo at det går bra i år å.. men Loppa aner jeg ikke.. har ihvertfall ikke merket at hun er redd noen høye lyder..

Jeg skal være hjemme med hundene mine :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og moren min bytter på å være hundevakt på nyttår, hundene er aldri alene på nyttår her.

Forrige hunden min elsket raketter og skulle bare ut og se opp mot himmelen så han fikk derfor være med litt ut og se før de verste smellene kom.

Moren min sin hund(hittehund) er ganske redd på nyttår og sitter i armkroken hennes og knurrer mot smellene, han kommer ikke til å bli dopet elller være alene. Han skal få en oksehale og gnage på og være med mennesker han kjennner.

Min hund er ikke fullt så redd og ble med utfor og kikket litt i fjor, han er et matvrak så jeg tror han kommer til å "stenge ut" lydene bare han får en oksehale og gnage på :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her pleier vi gå en skikkelig, lang tur i skogen på formiddagen, godbitsøk og hodetrim utover ettermiddagen så ligger de stort sett og sover resten, men lar dem ikke være alene. For dem som -virkelig- har redde hunder skjønner jeg all tenkingen og planleggingen osv. Ellers tror jeg det er veldig mye hva folk gjør det til, om man begynner å bli hysterisk og gruble alt 1. desember over hva som kanskje skjer hadde jeg og blitt redd, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ikke sikker på hva jeg skal gjøre,da han jo liksom skulle bli sløva ned av 5(!) nozinan i fjor,men var like redd,så er ikke helt sikker.

Han er redd fra di begynner å skyte(gjerne et par dager før i noen av husene ved oss <_< )

Skal hjem til foreldrene mine,så blir vel at jeg skal sitte å prøve å holde han rolig.(han stikker når han blir desperat)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi pleier å dope ned kita..

Men ei gang på nyttårsaften løp hun bare etter rakettene å skulle ta det:P

Ho er ikke redd for sånne lyder:P hehe..

Vi har alltid noe igjen, så smeller vi de etter nyttårsaften, da hopper ho etter de å vil ta de;P hehe!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tussie var valp i fjor og brydde seg ikke noe om det. Vi var hjemme og hadde folk hos oss med gardinene trukket for lot som ingenting. Det smalt raketter ute i mange dager før og etter uten at hun brydde seg om det, selv om vi var ute på tur. Hun syntes det var rart og se på og prøvde å gå mot fargene på himmelen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er vel nyttårsaften som hvilken som helst annen kveld/natt, mine ragerer ikke på verken lydene eller lysglimtene, i fjor var vi ute og gikk tur og dem enset kke rakettene som var begynnt og smelle.. og holdt på med slik dem vanligvis gjør når vi går tur, opptatt med og herje selv imellom og snuse og markere. Håper at det fortsetter slik :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

I fjor var den første rolige-nyttårsaften for oss. Gikk ut i 8-tida, når folk begynte så smått med raketter, men det var kun for å dra på besøk til noen med rolige og stabile hunder. Milo reagerte ikke, og sovna fort på gulvet. En av de hundene gikk å stressa rundt å var livredd, mens Milo bare lå der.. *stor forbedring* :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tiden før nyttårsaften bryr ikke Ero seg om småsmell. På nyttårsaften går vi en lengre tur om formiddagen/ettermiddagen og en liten luftetur før det værste starter. Ero er vant å legge seg i 10 - halv 11 tiden, så i fjor var han dautrøtt da og gikk å la seg i halv 11 tiden. Han sov stille og fredelig gjennom rakettene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Buster skal være sammen med oss som alltid. Han er ikke redd raketter, og pleier å være med ut før det verste starter. Ikke at det kommer til å være så ille her vi er nå. Bruker visst ikke å være så mange som sender opp raketter her, så kan hende vi blir de eneste som fyrer av et par hvis vi gidder å kjøpe :wub: . Satte på en cd med rakettlyder her om dagen, å da satte Buster seg opp i kurven, med ørene rettet fram, og kikket ut av vinduet. Han ble nesten skuffet når fine lysene ikke var der. Heldigvis er han veldig skuddfast!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tinka kunne knapt brydd seg mindre, sånn har det i alle fall vært de tre foregående årene (det første var hun nesten tre måneder gammel og lå bare på ryggen og snorket). De siste to årene har hun fått vært med på nyttårstreff og rast fra seg litt med andre hunder, og det blir det i år også.

Veit ikke helt hva jeg skal på nyttårsaften i år, men det er i alle fall ikke noe farlig å ta henne med ut om jeg skulle få lyst til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begge mine er helt ville når det gjelder nyttårs aften.De springer løse ute som noen galinger,mens vi skytter opp raketter..Altså de er med oss på nyttårsaften å tenner på raketter og fester osv.Tror ikke egentlig Blackie & Sniff kommer til å bli redde de heller.Er såå glad at mine ikke er redd. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Altså, jeg er av den erfaringen at hvis man begynner å skape problemer, så selvsagt blir det et problem ut av det... Ikke no problem ifjor, så sikkert ikke i år eller med Serchaj... Shade, tja det for vi se på.. Men regner egentlig ikke at det blir noe problem, hvis storebruttern ikke bryr, og jeg ikke er nervøs for det.. Hva er det da å bry seg om?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Caro blir totalt gal.. Det er umulig å få kontakt med han, og han løper bare rundt og peser.. Han har funnet på å hoppe opp på kjøkketbordet og det var bare flaks han ikke brakk noe når han falt ned igjen.

Folk begynner jo med raketter i seks-tiden så det er et mareritt her hele kvelden.. Ikke kan jeg gå tur med han for å slite han ut heller.. Jeg vet aldri om noen smeller opp en rakett, og det tør jeg ikke ta sjansen på.. Han er litt tryggere inne enn ute og jeg tror faktisk jeg kunne miste kontroll på han om noen smelte opp mens vi var ute.

Jeg vurderer å dope han ned.. Jeg er litt skeptisk, men jeg vil ikke at han skal ha det så fælt og samtidlig skremme vettet av unghunden min.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Seriøst,dope ned på nyttårsaften..?De blir jo ikke akkurat mindre redde der de ligger og ikke klarer å gå da.Er heller bedre å venne de til raketter og smell enn å dope de ned!

Det er ganske vikitg å bruke riktig medikamenter når du doper ned hunden på nyttårsaften.. synes det er helt greit hvis det er nødvendig...

Enkelte hunder er såpass redd at dette må til.

Bruker du som sakt rikig medikamenter så blir de sløve.. men kan forsatt bevege seg fritt og gjøre det de ønsker...

Har hatt en hund som var ekstremt redd.. Så vi dopet han ned.. det gikk veldig bra.. han hadde det ikke noe vondt og kunne bevege seg fritt..

Tini går det veldig bra med.. i år skal hun være med froeldrene mine da jeg skal på fest.

Mico går det å faktisk greit med.. men liker ikke at vi står på verandaen.. da bjeffer han.. men viker som det bare er for å beskytte oss..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ask bryr seg ikke :wub: Og med nyttårstreff tidligere på dagen er han som regel skutt når vi kommer hjem, og jeg kan nyte en tilfreds, rolig og ikke skuddredd hund på nyttårsaften, selv om jeg er innom han titt og ofte :P

Bruker å sette på Radio til han og resten av dyrene.

Er mer redd for hvordan chinchillaene, katten (som jeg MÅ huske på å ha i hus døgnet før hvertfall..) og resten av dyrene vil ta det..men det går alltid bra, så lenge katten er i hus. Er katten ute klarer jeg ikke slappe av. Noen mener de har det bedre ute, så de kan stikke av, men har man et isolert rom midt i huset, der katten, eller hunden for den saks skyld, ikke hører noe, setter jeg de heller der. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...