Gå til innhold
Hundesonen.no

Dette med å vente 1 månde før du tar i fisken?


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Venninen min fotalte meg at hun hadde fisk i karret med en gang(venninen min er Twiggi her innpå).

Er usikker på hvilke fisker hun hadde da, men det sier hun vell når hun leser dette.

Hun sa atte alle fiskene overlevde.... :unsure:

Hva er dette nitoritt bombe greiene?? :o

Hvilken fisk er hardføre og tåler dette??

Vis det var akkuratt nå jeg skulle få akvarium så hadde jeg ventet for sikkerhetens skyld, for det skader jo ikke å vente liksom...

Og skal man rense akvariet når det står uten fisk, det kommer jo ingen shit da...?? :P

Skrevet

Hvis du tenker på at fisken skal ha det bra og trives i et sunt miljø venter du minst 2-3 uker før du setter inn fisk fordi:

1) selve vannet trenger noen dager på å modnes slik at det blir levelig for fisken

2) bakteriekulturen i filteret som skal bryte ned nitritt bruker ca. 35 dager på å etableres

3) går du for fort frem og overbelaster filtere forgiftes fisken av nitritt

4) ingen fisker er laget av stål og tåler nitrittforgiftning

5) temperatur, GH og PH må være stabilisert og ha vært stabile over tid for å unngå stressykdommer og mistrivsel

Nitritt er sluttproduktet av nedbrutte ekstrementer (på godt norsk - råtten fiskebæsj) - prøv selv å sitte nedi en utedo...

Ikke rengjør akvariet før fisken har gått der en ukestid. Filteret trenger litt fiskemøkk for å kunne etablere bakteriekulturen. Tilsett heller litt bakterier som du får kjøpt i dyrebutikken eller få litt filterguffe av noen med et etablert kar - da kickstarter du filteret.

Ha også gjerne i bitte-litt flakfor som får lov til å råtneden første uka.

Mål nitritten jevnlig de første ukene så ser du når karet er klart.

Begynn forsiktig og sette kun inn svært få fisker om gangen, aller helst en malle eller to etter 14 dager.

Klart det kan gå bra å kaste fisken oppi med en gang - det går helt fint å kjøre bil uten lappen også...

Skrevet

Takk for svar!

Sånn ca hvor mange fisk kan jeg ta opp i og vis jeg har tenkt(er ikke helt sikker om de går sammen men jeg har bare tenkt) å ha platy og guppy og en algeeter og vil begynne å ha i guppy, hvor mange ca??

Selger de måle greier for nitritten i dyrebutikken??

Og hvilken tempratur trenger guppy, platy og algeetere???

Skrevet

Hvor mange kommer helt an på hvor stort akvariet er og hva slags fisk du skal ha.

Platy, Guppy og malle (Ancistrus eller "Otto") passer fint sammen - krever samme temperatur, GH og PH.

Hold temperaturen på 24-26 C så har du det bra nok for de fleste tropiske fiskene.

Du bør ha følgende tester som du får kjøpt i alle dyrebutikker (men billigst er nettbutikker):

- PH

- Nitritt

I tillegg kan det være kjekt å ha GH tester også men vet du hardheten på kranvannet ditt så er det ikke strengt tatt et must.

  • 4 weeks later...
Skrevet

"Nitrittvekk" kan man ikke bruke som forebyggende, dvs. at man må vente til nitritten kommer etter 2-3 uker og så behandle med dette - men det beste er å kun bytte vann daglig til nitritten har gitt seg.

Det man kan tilsette er biostartbakterier, et middel med kunstige bakterier som skal være naturlig i filteret - men du må fremdeles vente ca. 14 dager ellers risikerer du å overbelaste filteret og da er du like langt.

Den beste snarvegen, hvis man er så utålmodig at naturen ikke får gå sin gang, er å få med seg filtermasse og guffe fra et veletablert og friskt kar som man stapper nedi det nye filteret.

Skrevet

Man kan også kjøpe sånne "kapsler" som inneholder bakterier i dvale. Da tar man oppi den ene samme dagen akvariet settes opp, og den andre dagen etterpå. Da kan man slippe oppi fisk allerede 4 dager etterpå.

Skrevet
Man kan også kjøpe sånne "kapsler" som inneholder bakterier i dvale. Da tar man oppi den ene samme dagen akvariet settes opp, og den andre dagen etterpå. Da kan man slippe oppi fisk allerede 4 dager etterpå.

Det er det jeg prøvde å forklare, men selv om du har disse oppi bør man så absolutt vente i 14 dager - risikoen ligger i at dette blir en falsk trygghet og mange ovebelaster derfor filteret, for det er jo ikke ferdig innkjørt selv om man tilsetter bakteriene - det gir det bare en "kickstart" som fremskynder prosessen fra ca. 35 dager til 14 dager.

Mange som har brent seg der etter at de får beskjed fra dyrebutikken om at det er fritt frem bare man tilsetter en dose med dette - men den som kan litt grunnleggende kjemi og vet litt om naturens gang vet jo at det ikke er så enkelt å etablere et økosystem.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...