Gå til innhold
Hundesonen.no

Røytefrie raser


Sissi

Recommended Posts

Skrevet

Portugusisk vannnhund (min erfaring er i alle fall at de er 100% RØYTEfri, men at håret løsner når du grer dem.)

Spansk vannhund

Lagotto Romagnolo

Coton de Tulear

Kerry Ble Terrier (vet ikke om den er helt røyteFRI)

Irish Softcoated Wheaten Terrier

Bichon rasene (havanaise, frisé og bolognese)

Puddel i alle størrelser

Bedlington Terrier

Nakenhunder (mexikansk, peruansk og kinesisk)

Det er de jeg kommer på i farta.

Skrevet

Men dere? Alle disse terrierene som dere nevner er vel ikke røyte FRIE? Jeg spør fordi jeg ikke vet.

I bunn og grunn er jo røytefrie raser uten underull?

Skrevet

hm.. når jeg tenker på røytefri, så tenker jeg på sånn pels som ikke "faller" av og blir liggene overalt der hunden har vært ..

---

Glemte jo og takke for alle svarene da :icon_redface:

*Endret av mod Nina, dobbelpost*

Skrevet

Schnauzerrasene

oki, vil det si dem ikke røyter, eller røyter minimalt?

hva med Bouvier des Flandres da? de er vel også slike ikke røytere? eller er det samme som jeg mistenker en del av disse terrier rasene og Schnauzer at de røyter mindre enn mange andre raser? eller er jeg helt på jordet nå?

Skrevet

Men dere? Alle disse terrierene som dere nevner er vel ikke røyte FRIE? Jeg spør fordi jeg ikke vet.

I bunn og grunn er jo røytefrie raser uten underull?

RøyteFRIE hunder finnes egentlig ikke, i og med at alle hunder mister hår. Men de rasene som regnes som røytefrie mister hår skjeldnere fordi håret har en lenger vekstsyklus (fra det vokser ut til det faller av). Den døde pelsen blir også ofte sittende fast i resten av pelsen i stedet for å ramle av.

Det er ikke riktig at de ikke har underull. Det er flere av de røytefrie rasene som har dobbel pels, f.eks bichon havanais og puddel (m. fl). Men underulla kan være dårlig utviklet og er av en helt annen type enn du finner hos f.eks nordiske raser.

Når det gjelder schnauzere og enkelte terriere mister de jo ikke hår på samme måte som

røyteraser, men de må nappes/klippes.

Flere raser jeg kommer på i farta:

malteser

løwchen

tsvetna bolonka

spansk vannhund

Skrevet

tsvetna bolonka, hva i alle dager er det for no?

Det er en uregistrert russisk bichonrase. den er ikke så vanlig her til lands.

Skrevet

Som sagt tidligere her, så finnes det ikke røytefrie raser. Det er heller ikke riktig at de rasene som ikke mister så mye enkelthår, ikke har underull eller må klippes/nappes. Tibetansk terrier er en rase som røyter minimalt, men har underull. De skal heller ikke klippes/nappes.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...