Gå til innhold
Hundesonen.no

Røytefrie raser


Sissi

Recommended Posts

Skrevet

Portugusisk vannnhund (min erfaring er i alle fall at de er 100% RØYTEfri, men at håret løsner når du grer dem.)

Spansk vannhund

Lagotto Romagnolo

Coton de Tulear

Kerry Ble Terrier (vet ikke om den er helt røyteFRI)

Irish Softcoated Wheaten Terrier

Bichon rasene (havanaise, frisé og bolognese)

Puddel i alle størrelser

Bedlington Terrier

Nakenhunder (mexikansk, peruansk og kinesisk)

Det er de jeg kommer på i farta.

Skrevet

Men dere? Alle disse terrierene som dere nevner er vel ikke røyte FRIE? Jeg spør fordi jeg ikke vet.

I bunn og grunn er jo røytefrie raser uten underull?

Skrevet

hm.. når jeg tenker på røytefri, så tenker jeg på sånn pels som ikke "faller" av og blir liggene overalt der hunden har vært ..

---

Glemte jo og takke for alle svarene da :icon_redface:

*Endret av mod Nina, dobbelpost*

Skrevet

Schnauzerrasene

oki, vil det si dem ikke røyter, eller røyter minimalt?

hva med Bouvier des Flandres da? de er vel også slike ikke røytere? eller er det samme som jeg mistenker en del av disse terrier rasene og Schnauzer at de røyter mindre enn mange andre raser? eller er jeg helt på jordet nå?

Skrevet

Men dere? Alle disse terrierene som dere nevner er vel ikke røyte FRIE? Jeg spør fordi jeg ikke vet.

I bunn og grunn er jo røytefrie raser uten underull?

RøyteFRIE hunder finnes egentlig ikke, i og med at alle hunder mister hår. Men de rasene som regnes som røytefrie mister hår skjeldnere fordi håret har en lenger vekstsyklus (fra det vokser ut til det faller av). Den døde pelsen blir også ofte sittende fast i resten av pelsen i stedet for å ramle av.

Det er ikke riktig at de ikke har underull. Det er flere av de røytefrie rasene som har dobbel pels, f.eks bichon havanais og puddel (m. fl). Men underulla kan være dårlig utviklet og er av en helt annen type enn du finner hos f.eks nordiske raser.

Når det gjelder schnauzere og enkelte terriere mister de jo ikke hår på samme måte som

røyteraser, men de må nappes/klippes.

Flere raser jeg kommer på i farta:

malteser

løwchen

tsvetna bolonka

spansk vannhund

Skrevet

tsvetna bolonka, hva i alle dager er det for no?

Det er en uregistrert russisk bichonrase. den er ikke så vanlig her til lands.

Skrevet

Som sagt tidligere her, så finnes det ikke røytefrie raser. Det er heller ikke riktig at de rasene som ikke mister så mye enkelthår, ikke har underull eller må klippes/nappes. Tibetansk terrier er en rase som røyter minimalt, men har underull. De skal heller ikke klippes/nappes.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...