Gå til innhold
Hundesonen.no

Lapsk vallhund


ElinT

Recommended Posts

Jeg vil gjerne ha litt informasjon om denne rasen hvis noen her har erfaring med den.

Både positive og negative sider. F.eks er de arbeidsvillige, stor jakt lyst (sånn at det er vanskelig å få en god innkalling og at de stadig ønsker å stikke etter lukter i skogen...) har de lett for å bli veldig bjeffete (meningsløs bjeffing i tide og utide...)

Er dette en rase som kan passe for ei jente som driver aktivt med agility og lydighet . Hun har hatt hund i endel år, trener aktivt, er på treninger 2-3 ganger i uka, går tur minst en time om dagen (ofte 2-3 i helgene) og trener litt hver dag. Den skal også være familie hund, så hun vil gjerne ha en rase som er grei å kunne montere en av knapp på innendørs :)

Tar også gjerne i mot tips om gode oppdrettere :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, erfaringen begrenser deg til ett eget individ som nå er 2,5 år da men, man ha jo gjort seg opp en mening på den tiden..

Lapsk passer bra til de kriteriene du setter opp, de er aktive, men har klar av og på knapp og vanligvis er jaktinnstinktet kontrollerbart. Men ja, de er istand til å bjeffe (bjeffing er tross alt et redskap når de gjeter) og mister man "kontrollen" på bjeffing så kan de bli ganske slitsomme (det kan forsåvidt veldig mange andre raser og). Fine familiehunder, men de setter nok pris på et ganske aktivt liv. Lettlærte vil jeg også si de er, førerorienterte og de aller fleste vil nok passe bra til agility og lydighet. Også så pene! (helt objektivt! :) )

Hvis du vil ha noe mer konkret på oppdrettere/aktuelle kull så send meg en PM.

likkapor2.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men ja, de er istand til å bjeffe (bjeffing er tross alt et redskap når de gjeter) og mister man "kontrollen" på bjeffing så kan de bli ganske slitsomme (det kan forsåvidt veldig mange andre raser og).

Angående bjeffingen, klart en hund kan bjeffe og får de holde på som de vil så er det mange som blir ekstreme.

Men noen raser har veldig lav terskel for å bjeffe og kan veldig fort bjeffe rundt på alt og ingenting, og setter i gang bare det er en lyd på utsiden av huset.... Altså, prøver å styre unna potensielle (typisk) gneldre bikkjer hvis du skjønner :) Bjeffing under arbeid og når dem er gira/leker blir noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Angående bjeffingen, klart en hund kan bjeffe og får de holde på som de vil så er det mange som blir ekstreme.

Men noen raser har veldig lav terskel for å bjeffe og kan veldig fort bjeffe rundt på alt og ingenting, og setter i gang bare det er en lyd på utsiden av huset.... Altså, prøver å styre unna potensielle (typisk) gneldre bikkjer hvis du skjønner :) Bjeffing under arbeid og når dem er gira/leker blir noe annet.

En hund som farer opp for den minste lyd utenfor er jo ganske utrygg vil jeg si, og ja, hvis det da er en lapsk i tillegg så bjeffer den helt sikkert. Kan egentlig bare snakke for min egen hund jeg, og hun er ikke verre enn schæfere jeg kjenner..

I rasepresentasjoner om lapsk så står det så fint at lapske skal være mulige å få til holde fred, men som sagt, det er forskjell på hvor godt eiere klarer det.. at lapphunder kommer utstyrt med lyd er ikke noe man kan unngå å legge merke til og av lapphundene skal visstnok lapske være den som bjeffer minst.. jeg har ikke noe lyst til å glorifisere det og si at det er lett, hvis man er veldig avhengig av helt tyste hunder i heimen så kan det være verdt å sjekke ut andre raser (fortrinnsvis noen uten stemmebånd? :) )

Her er forresten en link på en god og ærlig besrkivelse av lapske, fra noen som har hatt lapske en del lenger enn meg, verdt å lese igjennom: http://www.123hjemmeside.dk/arvosens/5632224

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund som farer opp for den minste lyd utenfor er jo ganske utrygg vil jeg si

Det var jo litt satt på spissen fra min side

hvis man er veldig avhengig av helt tyste hunder i heimen så kan det være verdt å sjekke ut andre raser (fortrinnsvis noen uten stemmebånd? ;) )

neida, hvis hun hadde vært avhengig av å ha en hund som er 100% stille til en hver tid så hadde jeg muligens tipset henne om noen søte små hos brio som er fyllt med vatt :P

Her er forresten en link på en god og ærlig besrkivelse av lapske, fra noen som har hatt lapske en del lenger enn meg, verdt å lese igjennom: http://www.123hjemmeside.dk/arvosens/5632224

Takk for link, den skal jeg sende videre til henne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • "Hva skjedde?"   Det ***** luddesklie AVSKUMMET fjerna sæ ikke da det ble bedt om å forlate åstedet, og nå TRUER det med å gjennomføre vitenskapelig _bevis_ for telepati for å DESTRUERE all resterende livskvalitet æ hadde og drepe alle håp om en bedre fremtid. Det her e takk og farvel. Æ rømmer til utlandet og bryter ALL kontakt med alt og alle for å slippe unna blablabla om hennes bevis for telepati og whatever konsekvensenser av at et luddersklie avskum som har KNULLA kjæresten min gjør karriere på min personlige tragedie i tillegg.   Det var hyggelig så lenudet var håp om å få det hjerneforsker horesvinet av ideen om å skille gjøre karriere på FORPESTE universet med å gjøre telepati til et allment akseptert, reelt fenomen.    Kos dere. 
    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...