Gå til innhold
Hundesonen.no

øyelysing kontra helsesjekk..


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Buhunden har èn arvelig øyesykdom - kalt buhundkatarakt. Det skreves øyelysing for denne sykdommen før hunden kan gå i avl, eller godkjennes av avlsrådet.

Det jeg lurer på, er om en slik sykdom (veldig lik vanlig katatakt/stær) vil vises på den vanlige årlige helsesjekken der øynene også sjekkes, eller må man til dyrlege som virkelig foretar øyelysing?

Må spørre, selv om jeg trur man må til skikkelig lysing.. :D

Skrevet

Katarakt kan såvidt jeg vet ikke sees med det blotte øye, altså må det en godkjent øyelyser til. Det har de både på Trondheim Dyrehospital og Heimdal Dyreklinikk, jeg har brukt begge, og de gjør en god jobb. Men Heimdal var min "lokale" veterinær, så jeg holder en knapp på den da :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...