Gå til innhold
Hundesonen.no

Marsvin


Helenee

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan kan jeg sjekke om marsvinet mitt er jente eller gutt? Hvis det er jente så vil jeg prøve å få marsvinunger på henne. Hvor lenge går de gravide?

Skrevet

Det kan være vanskelig å se om et marsvin er jente eller gutt først, men øvelse gjør mester. Guttenes kjønn ser ut som en strek med en runding over, mens jentenes kjønn ser ut som en Y. Marsvin er drektige i 60-70 dager.

Prøv å lære mye om marsvinfødsel før du setter unger på henne hvis det er ei jente. Det er mye man ikke er forberedt på når man står midt i det. Man tenker gjerne at det bare er et marsvin, men det er mye som kan hende. Som sagt: Les og lær. Bare spør hvis det er noe mer du lurer på. Det er flere her inne som kan mye om marsvin. Lykke til med kanskje marsvinunger! :) Det er herlig når marsvina får barn!

  • 3 months later...
Skrevet

:icon_fun: Hvis du skal ha unger på et hunnmarsvin er det viktig å huske på at det skal være mellom 4 -6 måneder. For tidlig drektighet skader dem. Men de bør heller ikke være eldre enn 1 år. (Dette på grunn av noe med bekkenet og sammenvoksning av dette tror jeg det er. Kan visst være farlig for dem).

Skrevet
:icon_fun: Hvis du skal ha unger på et hunnmarsvin er det viktig å huske på at det skal være mellom 4 -6 måneder. For tidlig drektighet skader dem. Men de bør heller ikke være eldre enn 1 år. (Dette på grunn av noe med bekkenet og sammenvoksning av dette tror jeg det er. Kan visst være farlig for dem).

Det er sant! Marsvinet bør ikke være eldre enn 1 år når det blir drektig. Da kan det hende marsvinet ikke klarer fødselen, og både mor og barn kan dø.

Skrevet
Dette er noe jeg synes det gis alt for lite informasjon om og det er jo så viktig :icon_redface:

Det er jeg enig i! For en del år siden(var ganske ny med marsvinunger da) skulle marsvinet mitt ha unger. Hun var godt over et år, men jeg visste ingenting om at det var farlig for henne å bli drektig. Det fikk jeg vite først da hun snart skulle føde. Jeg var tilfeldigvis innom en dyrebutikk/dyrlege i nabobyen, og det var egentlig bare et sammentreff at dama bak kassa fortalte meg om faren ved at et "gammelt" marsvin ble drektig. Marsvinfødselen gikk greit og det ble fire velskapte unger, men jeg satt lenge med hjertet i halsen og lurte på om det kom til å gå bra. Skulle ønske noen hadde fortalt meg dette tidligere.

Skrevet

Godt det gikk bra med mor og barn ;)

Jeg fikk vite det på samme måte som deg, bare ved en ren tilfeldighet. Synes det skulle stått med tydelig, rød, uthevet skrift i marsvinbøkene i det minste ;)

  • 5 months later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...