Gå til innhold
Hundesonen.no

Få katt nr 2


Marthe

Recommended Posts

Så lenge det er en kattunge tror jeg det har lite å si. Får holde et øye med dem den første tiden. Så vil de nok bli bestevenner etterhvert! :) Så gøy å se to katter sammen. Har mye selskap ihverandre.

Det har ikke noe å si med hvilket kjønn jeg velger? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det har ikke noe å si om det er gutt eller jente du velger :lol:

En kattunge er nok enklest å få til å gå sammen med den dere har fra før. Men det kan gå like greit om dere tar til dere en voksen. Jeg hadde en 2år kastrert da jeg tok til meg en liten guttekattunge. Da han var 2år så dro jeg til dyrebeskyttelsen å tok med meg ei hu-katte på 1år. Jeg kunne levere henne tilbake om det ikke gikk så bra mellom kattene, men det var 1dag det så hadde hun funnet plassen sin :)

Nå har jeg 6katter, alle er fra litt over alt. Jeg har kun gitt opp engang da vi prøvde å ta til oss en 13år gammel hu-katt. Hun var gammel og sær. Hata alle di andre kattene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde to kastrerte hannkatter på 8 mnd da vi fikk en jentekattunge i hus, de første tre dagene var det nesten bare fresing og knurring - og litt dasking (lite klask oppå hodet til den minste for å vise hvem som er sjefen), etterpå har det bare vært fryd og gammen. Vi gjorde vel ingenting riktig da vi fikk den minste, bare kastet henne ut i det sammen med de største og lot det stå til. Heldigvis ble de verdens beste venner etter kort tid!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Psycho var 2 år og kastrert da Lucifer kom i hus som 12 uker gammel drittunge. Jeg var så dum at jeg samtidig tok inn mor og tanta til Lucifer på barnepass 1 mnd og da ble Psycho grinete av seg, så det tok litt tid før Psycho godtok Lucifer, men 3 mnd etter han kom i hus var det kos og lek.

Hadde jeg kun tatt inn kattungen, tipper jeg de hadde vært venner på 1 uke. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spørs på katten da. Min gamle hokatt hatet mammas nye hokatt, og de ble aldri venner. Min freste bare den nye gikk inn i rommet.

På den jeg har nå tør jeg ikke ha kattunge til, han skal slåss med alle, uansett størrelse, så hadde vært en sjanse for at han hadde drept den. (Nå er de jo 4 stykker da, så det er ikke SÅ aktuelt...enda... :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi flyttet sammen to voksne katter. Den ene har bodd hos oss alltid og er vant til å være dronning i huset. Hun var vel 12 når vi flyttet inn den andre pusen som var 2-3 år. De kranglet litt iblant. Men var stort sett glade for å ha en pusevenn :D De ordnet alltid opp selv, så hos oss gikk det som en drøm! Dette var to jenter. Men tror ikke det har så mye å si når de er kastrert. Naboen har en gammel hunnkatt, en kastrert hannkatt og en såvidt voksen hannkatt. De går fint sammen, om ikke de akkurat er bestiser :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde en hannkatte for noen år tilbake, så fikk vi tak i en liten hunkatt. Det endte med at hankatta løp på dør etter noen dager, å siden har vi ikke sett han:( men det er jo utrolig forskjellig hvordan dyrene reagerer da, og utrolig vanskelig å vite før man har prøvd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter min erfaring, så er det sjeldent et problem med å innføre en ny katt, uansett alder. Og jeg må si at jeg har hatt noen sære katter i huset å bryne meg på :) Men det har alltid gått greit.

Sitter mer og klør meg i hodet over at det tar så inn i hampen lang tid før hunden og kattene kommer overens!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 2 jentepuser.

Den ene er 2 år eldre enn den andre, tenkte at når det kom en liten kattunge, så kom hun til å få et enormt morsinstinkt... veeeeeel <_<

Jeg hentet Vippsi en fredag. Da vi kom hjem sprang pusi rett under sofaen og veste. Og der lå hun hele kvelden og kun veste. Hun kom av og til drem fra sofaen når vippsi var på gulvet for å klappe til henne. Stakkars vippsi, hun ble redd og skjønte ingen ting.

Natten gikk, og jeg hadd vippsi på soverommet og Knerten (hund) og Pusi på stua.

Lørdag kom og Pusi kom litt mer frem for å vese Vippsi rett i øynene og klappe til henne. Natten kom og jeg hadde soveromsdøren åpen, Pusi kom inn la seg i sengen og veste. Da tenkte jeg at i morgen skal jeg ringe de jeg fikk Vippsi av og si jeg ikke kan ha henne.

Søndag våknet jeg til 2 bestevenner som satt ved siden av hverandre og mjauet for å få mat. Siden har de vært uadskillelige...... :D

De er utekatter og de passer på hverandre når de er ute. Visst det kommer en uønsket katt så samarbeider de får å jage den!

Så tilenning må til :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...