Gå til innhold
Hundesonen.no

Innavl?


millis

Recommended Posts

Hei,

Det er klart at innavl er et like stort problem for fisker som for andre dyr.

Og JA - hvis man kjøper fisker fra ett og samme stim på en dyreforretning er det ikke utrolig at de er kullsøsken. Når disse får barn som vokser opp vil de igjen få barn med hverandre eller sine foreldre - ja, da er det duket for riktige innavlskombinasjoner.

Dette fører da til innavlsdepresjoner, sykelige dyr, øket frekvens av sykdommer, medfødte lidelser/defekter, etc.

Men siden det "bare" er fisker, er det nok ikke så mange som bryr seg noe særlig om det, dessverre.

Suze

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja innavl er ganske vanlig desverre i en del kar, og det er riktig som SusanneL skriver at de blir mer mottakelige for sykdommer og defekter.

Kjøper du et par eller en stim i en butikk er sjansen der at en del kommer fra samme kull, men hos oppderetterene settes ikke hvert kull i eget kar - de blandes sammen med andre kull rett før de når salgbar størrelse. Så sånn sett er det ikke der den største faren ligger.

Innavl er mest sannsynlig hos nybegynnere som har levendefødere som f.eks. platy, sverddragere, guppy osv. som får kull på kull uten å tenke på å bytte de ut med friskt blod.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På levendefødene Tannkarper (Guppy, Platy, Sverdrager..osv) kan man ofte se at de har en "knekk" på ryggen.

Det kan være et tegn på innavl, men det kan også skyldes feilforing/for ensidig kost!

Som de andre sier er det fornuftig og få inn nytt blod.

Dyrebutikker har ofte forskjellige leverandører, så spør gjerne hvor fiskene kommer fra. Da er det mulig og få fisk som kommer fra forskjellige steder :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...
BAre et par år etter at den forrige skrev innlegg her, men...lurer faktisk litt jeg også på dette med innavl. Hvis f. eks. guppy har 3-4forskjellige familier. Vil da guppyene være så dumme å gå i lag med søstra, enda den HAR andre valg? :):blink: O.o

Jepp - dame er dame desverre i fiskenes innsnevrede akvarieverden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...