Gå til innhold
Hundesonen.no

Henger med hode


Tyra

Recommended Posts

Hunden min helger bare med hode. I det siste har bare Wilma hengt med hode og hat triste øyne, :cry: det er greit at st.bernharden har triste øyne men jeg mener sikelig triste ser ut som hun skal til å begyne å gråte :) , jeg greier ikke å se på den triste hunden lengere. Når jeg seter meg ned for å kose med henne seter hun seg som før men hun bøyer seg ned og henger med hode og vil ikke se på meg, løfter jeg litt på hode hennes vrir hun det una og henger enda mer. Hva kan dette være hun har også begynt å lakt seg der ingen går sånn som under bor, atmed utgangsdøren men når jeg siter på datan kommer hun å leger seg inne på dataromme ilag med meg. :oops: Seter jeg henne ute bak huse begyner hun bare og bjeffe til vi kommer å henter henne.

Alt er som før vi går turer, får samma for og likke mye oppmerksomhet som før, enenste forselene er at vi trener litt mere og hun får ikke møte Beanca mer fordi dama til Simon blir drit sur vist han snaker med meg (Kvinfolk å sjalusi) .

Hva skal jeg gjøre, og hva tror du det kan være???

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, jeg har hatt newfoundlandshunder og av å til ser det ut som om de er sinnsykt triste! Men de har nå aldri vært særlig deppa selv om :wink:

Hva med litt forandringer? Gå turer nye steder? Belønn og hent henne inn KUN når hun ikke bjeffer. Gi henne forskjellige godbiter under trening? La henne måte nye hunder osv..?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan faktisk glede hunder med en bit sjokolade. Jeg gidde Wilma en bitt sjokolade og tok med en rose fra rosebusken inn, dere skule set hva de øynene strålte av glede dere. :P:cry::) Vertfal av rosen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund på 20kg tåler 100g sokolade før det går galt, det vil si at hunden min tåler 250g sokolade før den dør av det. Ja jeg ungår og gi den sokolade. Hun sto og tag også sa jeg til henne "nei du får ikke sokoladen min" også kom mamma "Astrid har sakt at hun kan få smake en litten bit iblandt" (Astrid er oppdreteren min). Så hun fikk bare en halv sokoldbit, det gjør inngen skade, alle tar vel noen untak iblandt og ingen gjør det helt parfekt i hunde miljøe heller. Ingen kan komme og si at man er helt feilfri og kan alt, for det er det ingen som kan, man lerer av hverandre. :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det går vel å gi en liten bit en sjelden gang. De hunden som har tatt skade av det har enten spist overdose eller fått det jevnlig over lang tid.

Men det er farlig så man skal ikke kimse med det nei.

Jeg har også latt hundene mine smake det, men de ville ikke ha det og det er jo like greit :cry:

Noen gir sukkerbit til hunden, folk er lite opplyste ja... :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Jeg har aldri gitt hunden min sjokolade/gift uansett situasjon. Hvis folk ikke er opplyste må de lære.... klart at en bitte liten sjokolade bit ikke gjør noe, men jeg ville aldri gitt noe giftig i noen som helst situasjon...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, man lærer hele tiden nye ting, så håper du nå har lært at den IKKE skal ha sjokolade :cry:

Cita tåler ikke krydder, men jeg gir henne ikke små doser krydder selv om (fordi hun ikke reagerermot små mengder). Det finnes så mye man kan stappe i en hund, så disse farligesakene er absolutt ikke noe "must"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du kan gi meg EN god grunn til å gi hunden sjokolade så lenge det finnes så mye annet for den som er både godt og sunnere for den, så er det greit.

Tviler på at du finner en god nok grunn :cry:

Var det forresten deg på canis som skulle ha blandigsvalper på tispa di, eller var det ei anna jente?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt er som før vi går turer, får samma for og likke mye oppmerksomhet som før, enenste forselene er at vi trener litt mere og hun får ikke møte Beanca mer fordi dama til Simon blir drit sur vist han snaker med meg (Kvinfolk å sjalusi) .

Hva skal jeg gjøre, og hva tror du det kan være???

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du kan gi meg EN god grunn til å gi hunden sjokolade så lenge det finnes så mye annet for den som er både godt og sunnere for den, så er det greit.

Tviler på at du finner en god nok grunn :cry:

Var det forresten deg på canis som skulle ha blandigsvalper på tispa di, eller var det ei anna jente?

Om det er henne som hadde valper på en St.bernhard og keeshound blanding? Eller 2 kull faktisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, om det er henne... For hvertfall, det var jo ei jente som var fram og tilbake med det kullet sitt, om det var planlagt eller ei på canis. Så jeg bare lurte på om det var henne. Tror det. Men alle kan ta feil!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blandings valper???

Jeg har aldri hat valper på hunden min og hun skal aldri ha valper. Har man en renraset hund så skal men ikke ordne blandingsvalper på dem!!!!!!!!!!!

Det eneste jeg har nevnt om blandingshunder på canis er om noen hadde blandingshunder fordi kompisen min vil ha en blandingshund.

Jeg vil ikke ha dårlige rykter på meg for ting andre folk har gjort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blandings valper???

Jeg har aldri hat valper på hunden min og hun skal aldri ha valper. Har man en renraset hund så skal men ikke ordne blandingsvalper på dem!!!!!!!!!!!  

Det eneste jeg har nevnt om blandingshunder på canis er om noen hadde blandingshunder fordi kompisen min vil ha en blandingshund.

Jeg vil ikke ha dårlige rykter på meg for ting andre folk har gjort.

Beklager.. Var bare ett spørsmål..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...