Gå til innhold
Hundesonen.no

Optigen testing av hund?


Line_

Recommended Posts

Skrevet

Har ikke gjort det, men vurderte på en av mine. Det gjaldt testing for pra. Men jeg ombestemte meg. Er noen som har testet hunder som fri, så utvikler de sykdom likevel.

Skrevet

Toyen min er optigen testet (PRA) Resultat A

Er litt usikker på hva du mener om erfaring??

Vetrinær tok blodprøve og så fylte vi ut skjema med info om hunden.

Det tok noen uker før vi fikk svar på prøven.

Tidligere var testen kun en markør test, men nå er det en gentest. (gjelder toy, dverg, er usikker om det gjelder alle str)

Oppdretteren min tester alle avlshundene sine. Jeg kan gjerne spørre henne om det er noe du lurer på :D

Skrevet

Vi venter på optigentest for PRA på sheltie nå, og har det for CRD. Vet om noen som har testet sine avlshanner, men har foreløpig ikke gjort det selv. Venter til PRA-testen kommer.

Skrevet

Jeg vet heller ikke helt hva du mener med erfaring, men jeg har også testet min hund, muligheten for å teste er forholdsvis ny i rasen. Jeg stilte opp på en rasespesial der de hadde fått til å ha en vetrinær på stedet sånn at mange kunne få tatt blodprøve og få sendt samtidig. Det er visstnok billigere, men det kostet fortsatt over 1000,-. Papirarbeidet overlot jeg til eier (har fortispe) så det kan jeg ikke uttale meg om. Hunden min var forresten fri A for prcdPRA.

Har ikke gjort det, men vurderte på en av mine. Det gjaldt testing for pra. Men jeg ombestemte meg. Er noen som har testet hunder som fri, så utvikler de sykdom likevel.

DNAtesting er ganske så endelig det, da finnes det flere gener for sykdommen hos din rase også da? I min rase har de funnet en type PRAgen -prcd - men det er er ganske så sikkert at det finnes flere. Det finnes nemlig hunder som har konstatert PRA som er gentestet fri for prcdPRA. Uansett så vil jo ikke DNAtesting bety at vi skal skal slutte å øyelyse hundene, i tillegg til PRA så finnes det ofte andre øyesykdommer de kan få..

Skrevet

Litt usikker på hva jeg selv mener med erfaring, hehe. Men jeg lurte egentlig bare på om dere kunen fortelle emg mer enn det jeg vet :D

Hvilken adresse er det man skal sende de papirene og blodprøven inn til? Den som står nederst på siden (www.optigen.com)?

Faren til Felix fikk B på prøven. Moren er A. Er det ca. 50/50 sjanse for at Felix blir B?

Takk for svar ;)

Skrevet

Jeg skal snart teste Chessea for optigen-status! Det er avelskrav på Portugisisk vannhund at en av foreldrene er optigen A.

Moren til Chessea er B, og faren er A. Derfor er det, som du sier, 50/50 for Chessea sin del! Håper veldig på en A. Det gir myeflere valgmuligheter enn om hun har B, i og med at man ikke kan pare to B'er.

Bestemoren til Chessea har optigen C, og er så og si blind. Det gikk ikke an å gjøre annet enn å øyenlyse da hun skulle ha kull. Jeg er utrolig glad for at det nå finnes optigen-test så man kan unngå status C! Men desverre tar ikke alle hensyn til dette, så det fødes faktisk hunder med optigen C ennå, selv om optigen A er krav for en av foreldrene til et kull. Men optigen er i alle fall utrolig positivt for rasen, og gir oss mange flere friske hunder enn tidligere.

Papirene sender dyreklinikken inn for deg. Du tar blodprøve der, også hjelper de deg med papirene, og sender inn alt for deg, slik det skal være. Blodet må ikke ha koagulert når du sender det inn, og det skal sendes i et tett "rør", så det må gjøres hos vet. uansett.

Skrevet

LBL.

På min rase, iallefall for noen få år siden, var dette en markørtest. Og jeg mener det ble sagt at det fantes flere markører, men at optigen ikke klarte å finne alle. Dermed ble hunder testet fri, øyelyst fri, avlet på for så å bli øyelyst med sykdom etter en tid.

Er veldig mange bærere på denne rasen, og det blir en litt farlig retning å ta om man stoler blint på en test som viste seg å ikke være pålitelig.

Jeg kunne testet min, men jeg visste også at hun hadde en del bærere bak seg. Om testen hadde vært a eller b, ville jeg fremdeles lurt på om hun virkelig var a eller b. Dermed testet jeg ikke, og parret ikke heller. Hun var øyelyst fri, men pra dukker ikke opp så tidlig. Jeg lot stamtavlen og ikke optigen avgjøre.

På noen raser er den kanskje mer å stole på, eller de er kommet lenger nå.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...