Gå til innhold
Hundesonen.no

hundespråket


Anettex

Recommended Posts

-Hyppige bjeff: «Gjengen må samles! Fienden har tatt seg inn på området vårt.»

-Tre-fire korte bjeff: «Det er noe her vi bør sjekke nærmere.»

-Høy uling som toner bort: «Kom igjen, nå stikker vi.»

-Knurring i bølger: «Hvis du kommer nærmere innpå meg nå, så kommer jeg til å fly på deg, eller muligens flykte.»

-Knurring fulgt av bjeff: «Kom igjen gutter/jenter, jeg trenger hjelp!»

-Kort glefs: «Au, eller kort banneord!»

-Klynking: «Jeg hører hva du sier, men dette er mitt område.»

-Ørene peker fremover: «Pass deg! Jeg er klar for å slåss.»

-Ørene peker bakover: «Jeg er litt redd, men kommer til å forsvare meg dersom du skader meg.»

-Direkte øyekontakt over lengre tid: «Kom igjen og slåss hvis du tror du har noen sjanse.»

-Slikker i luften: «Jeg aksepterer at det er du som bestemmer, men jeg håper du ikke skader meg»

-Gjesp: «Jeg føler meg litt truet,kan du vennligst stoppe?»

Fant en sånn hundsk ordbok på nettet,vet ikke helt om alt som er her er rett :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puddellover: Må si det var mye der som var nytt for meg.. :)kan ikke si jeg går god for alt heller, men men.. ;)

Kroppspråk på hund varierer også fra rase til rase. Ørene bakover er også et gledessignal, og som viser at hunden ikke vil deg vondt. Det man må tenke på er at raser har så forskjellig mimikk. Feks ørene..noen har rett ståører, andre har hengende ører..enkelte raser har halen mellom bena, uten å være redde, men blir mistolket av andre hunder.

annbefaler boken "på talefot med hunden" av turid rugaas!

Det med gjesping må jeg bare ta opp..det er et dempende signal (som mesteparten av de andre signalene hos hund) og behøver absloutt ikke å bety at hunden føler seg truet. Det er så mye annet. Den demper stress, både positivt og negativt stress, og den demper forventning, til feks. tur. ( regner med det ikke bare er jeg som har en hund som gjesper av seg hengslene mens jeg summler med skoene før en tur?)

vanskelig å forklare alt dette, men er du interesert, kjøp/lån "på talefot med hunden". da forstår du alt, og kan plutselig se hva det er hunden din vil si ;) og ikke minst, vi kan kommunisere med hunden, på et språk de forstår! ;)

Hundeholdet ble faktisk litt lettere etter at jeg leste og forstod boken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...