Gå til innhold
Hundesonen.no

Ønsker litt info om Cavalier kings charles spanielen....


meg123

Recommended Posts

Skrevet

Er litt nysgjerrig på rasen cavalier king charles spaniel...

1. Litt forskjellig info om rasen...

2.posetive og negative sider...

3.Er det en lett/vansklig hund å trene?...

4.Hva slags hundesporter passer den til?...

5. Flinke Oppdrettere...

6. Pris...

Skrevet

henrikke trår til..regner med at du har vært inne på klubbsidene til rasen allerede??

1. Litt forskjellig info om rasen...

Fåes i fire farger : ruby-ensfarget rød/brun, blendheim -brun og hvit ,black and tan -brun og sort og tricolor- brun sort og hvit.

En liten hund i høyde ca 35-40 cm.

ligger på ti på topp av populære raser i Norge - om det er så bra er en annen sak..

2.posetive og negative sider...

+

¤trivelige å ha med å gjøre

¤søte og vakre

¤vennlig mot de fleste på to og fire

¤lettstelte

¤ hendig størrelse

¤ lett å få valper, mange oppdrettere

-

¤litt vel søte, dette er hunder også.Viktig å ikke glemme det

¤Fremmede har liten respekt for dem

¤hjerteproblemer vanlig, selv om dette jobbes med

¤kan bli noen reale gneldrebøtter

¤ mye ørebetennelse og analkjrtel problemer på noen ( min f.eks)

3.Er det en lett/vansklig hund å trene?...

nei, de lærer fort, ivrige til å jobbe.men noen kan bli litt kresne på godis.ikke min, så er det sagt..

4.Hva slags hundesporter passer den til?...

min passet dårlig til lydighet, men flink i freestyle, spor og sirkustull og tøys.

Mange deltar i agility også..

5. Flinke Oppdrettere...

Henrik er Attis hund, de holder til i Romedal ved Hamar.

6. Pris...

10 000 + ??

Skrevet

henrikke trår til..regner med at du har vært inne på klubbsidene til rasen allerede??

Hehe,takk for info Henrikke. Er det noen fler oppdrettere du kan anbefale/kjenner til eller??

Skrevet

Vel, jeg vil bare avkrefte en del ting her jeg. For det første er det lite analkjertel og ørebetennelseproblemer på cavalieren generelt, man vil vel finne det på noen enkeltindivider, men det er ikke noe man behøver å tenke på i en valpekjøpsituasjon. Dessverre er cavalieren en veldig populær rase, og det går til tider ut over seriøsiteten hos en del av valpeeierne rundt om. Hunder som er kjøpt til kosehund får plutselig et kull med nabobikkja/nærmeste cavalierhannhund, og lykkelige eiere dukker opp med (worst case altså) med hunder uten papirer og der det heller ikke finnes noen papirer på foreldrene. Vær derfor kritisk til oppdrettere, du finner uhyre mange av dem nå. Cavalierklubben har derfor innført obligatorisk oppdretterseminar for nye oppdrettere som vil inn på listen på cavalierklubbens hjemmesider, men vær forsiktig innen den også - det er store forskjeller på cavalierene nå, og avhengig av hvaslags bruk du vil ha den til er det forskjellige typer oppdrettere også.

Når det gjelder hjertefeil så er det mye snakk om dette. Dyrleger har en tendens til å høre hjertefeilen fra venterommet, og du slipper sjelden unna en test på det hos dyrlegen. Det skal fremligge både øyelysnings og hjerteattest på begge foreldredyrene ved parring, og hunder som får bilyd i ung alder avles ikke på. Men det er klart - hjerteklaffen er en svakhet på endel av disse cavalierene, og om de ikke får det i 2-3 års alder (det er det man ikke vil ha), så er det ikke unormalt å få det i 7-8 års alder . Hanner som er hjertefriske frem til 8 - 9 års alder kan fortsatt brukes i avl etter bilyden, det er de som får det i ung alder som ikke bør brukes.

Nok om helse, litt om cavalieren generelt;

- De røyter! (mengde varierer selvfølgelig etter pelsstellshyppighet og fra hund til hund, men det er ikke en særlig allergivennlig hund)

- De skal være sosiale!

- De er lettlærte og liker å jobbe, men er du vant til større og mer brukshundraser vil du fort merke at konsentrasjonsnivået synker en del hakk (ikke så rart, kanskje)

- De kan være med på lange turer, men tåler samtidig fint noen kvelder på sofaen uten å gå av skaftet.

- De er ikke bjeffedyr (som f.eks mange spisshunder er), men liker best å være med eieren og gir klart uttrykk for det.

- De er små, søte og snille, og schæfereiere som trener bruks vil ha vanskeligheter for å ta deg seriøst :lol:

Jeg er oppvokst med cavalierer på alle kanter og har egentlig ikke noe negativt å si om dem, spør gjerne mer om det er noe du lurer på.. Og Minnie skal ha kull i løpet av 2007 forresten ;)

Skrevet

Nå er jeg ganske ny med rasen da så har ikke så mye og si.

Og føler at det meste er sagt.

Men til oppdretter spørsmålet ditt, anbefaler Rita som holder til i Vang i telemark... :lol:

Skrevet

Ser du har fått svar på det meste her. :lol:

Myrmotunet kan jeg anbefale på det varmeste. ;)

Også freetain, aimabel, charming pal, pecassa, villa camilli..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...