Gå til innhold
Hundesonen.no

Strihåret dachs - Yatzy


Mocca-mor

Recommended Posts

Skrevet

Så var det "lillesøster" Yatzy. Hun er svensk og har god stamtavle med i bagasjen. Yatzy har brukt sommeren til å vokse seg stor og sterk, bli kjent med firbente og tobente og å utforske naturens finurligheter. Å løpe der dyr har passert, er virkelig gøy! Hun lager lyder, som en ekte los. Tenk at de er født med disse instinktene. Hun nærmer seg seks måneder, og lekfaktoren er høy. Hun har gått handlerkurs og vært litt på utstilling, og akkurat prøvd seg på blodspor. Det er mye å lære her i livet, men mye har også gått av seg selv siden hun har Mocca å lære av. Å gå i bånd gikk av seg selv, det samme med å bli renslig. Jeg tror vi kan telle på fingrene antall ganger det ble en dam på terrassen eller gulvet. Disse dammene mislikte Mocca sterkt og så helt fortvilet ut. "Tisser du inne Yatzy, også rett ved sengen min, Yatzy??" De sover sammen, gjerne oppå hverandre, de leker, lekeslåss og går turer sammen. De har stor glede av hverandre ser det ut som. Vi trener også på at Yatzy skal kunne være alene. Jeg og Mocca flytter jo snart, og da må hun være selvstendig, stor dachsejente. Men vi flytter ikke så langt da, så turer sammen blir det mange av. Yatzy er en sprudlende liten krabat.

Her er noen bilder av henne:

tiltirsdag4-2.jpg

gjesp.jpg

tiltirsdag4.jpg

sommerbilderframtil21.jpg

lreroppYatzy.jpg

yatzy21.jpg

Flere bilder kommer etter hvert!

Yatzys far er Hissmovallens Zezar. www.hissmovallens.com. Der ligger også bilder av valpene i kullet hennes! Moren er Ellensborgs Kayo. Yatzyz stamtavlenavn er Boel, så ser du etter det finner du henne under valpene til Zezar. På bildet var hun nesten leveringsklar.

Skrevet

I dag har vi møtt en katt. At det kunne være skummelt da den skjøt rygg, fattet ikke lille Yatzy. Vi gikk bortover veien, og rundt et hjørne ved en innkjørsel spratt Mocca inn til denne pusen. Pusen reagerte med ett hats blikk og å skyte rygg. Men Yatzy ville også hilse på! To logrende hunder måtte jeg trekke med meg hele veien hjem. De ville så gjerne leke med den! Men alt er ikke trygt i denne verden, Yatzy, ikke når pusen er redd/småsint.

Skrevet

For en herlig valp!

Bildet med endene minner meg om min egen dachs. Hun går ut i vannet til det når magen, og går frem og tilbake der i håp om at endene skal komme bort til henne.

Skrevet

Valpedagene går og livet byr på stadig morsomme opplevelser. I dag har vi vært i skogen på blodspor igjen, og i dag tok Yatzy poenget med en gang og forstod virkelig hva det dreide seg om. Beinet er fortsatt ikke noe stas, men å leke litt med det mens matmor holder det i ett tau er gøy. Hun ser ut som en liten pusekatt som leker med et garnnøste. I enden av sporet fikk hun ros og annen godbit da hun kom til enden og fant benet. Det var en svart hund i hagen! Det hadde Yatzy noen meninger om. Så gikk turen til tante og onkel i Nittedal, så til en liten tur på Akershus festning. Og vet du hva som skjedde der? Jo, lille Yatzy ble fotografert en av ung dame/jente med speilreflekskamera. Hun var kjempeblid og veldig ivrig med kameraet. Hun tok mange bilder. Men denne fotomodellen stod ikke så veldig stille da :P "Storesøster" Mocca var litt enklere å samarbeide med for fotografen, men lette fotoobjekter er dem ikke. Men ivrigheten viser livsgleden de har. De strutter av livsglede. Yatzy ble litt bilsyk på veien hjem. Fikk hilst på broren til Moccas eier og kjæresten også. Kjæresten er ikke så glad i slikk i ansiktet, men Yatzy vasker henne litt med stor glede. Yatzy ble litt bilsyk på veien hjem. Litt av en dag, nå er det godt å hvile litt - Yatzy har lagt seg på ryggen under varmepumpa.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...