Gå til innhold
Hundesonen.no

Lavinehund


Nina

Recommended Posts

Med til og stunder ønsker jeg å utdanne en lavinehund, men jeg er usikker på rase. Dette blir ikke før om noen år, men er artig å planlegge og det tar jo gjerne litt tid også.

Hvordan raser egner seg som lavinehund?

Selv om det kanskje er mange raser som kan egne seg som lavinehund så ønsker jeg en liste over aktuelle raser slik at jeg kan stryke de som ikke passer mine krav(skal jo ha en hund jeg kan trives med uten om lavinetreninga også). Skriv gjerne hvorfor akkuart den rasen egner seg som lavinehund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter hva jeg har skjønt så bør lavinehunder være relativt lette. BC, lettere aussies, belgere, jaktretrivere osv. bør passe perfekt. Jeg trente ikke lavine, men mye snøsøk (grave ned gjenstander og la hunden snuse de frem og grave de opp, hente de til meg) med forrige BC.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, de fleste som ikke tar med seg all snøen hjem igjen;)

I et snøskred er det temmelig tettpakket snø og det er hardt, så de fleste hunder takler fint å gå på det (de detter ikke igjennom). På trening derimot kan det være litt værre... Hehe;) Her i Tromsø er det en del schæfere (flest gråe/bruks men også noen litt større/tynge), en og annen jaktlabbe, en akita har trent og selv har jeg nå en aussie som jeg skal trene med (har trent med husky). Han har ikke så mye pels som mange andre aussier, og har hittil ikke kladdet noe. Gjør han det så får han på seg "supermanndrakt" (superdekken til fuglehunder).

Jeg ville ikke valgt en rase som kladder veldig mye, har sett noen snøballer med et spanielhode eller puddelhode stikkende ut ene enden, og en hale i andre enden.. Hehe;) Helt korthårshunder trenger jo mer påkledning enn hunder med pels (dekken under arbeid + ekstra ved hvile) Ellers vil jo fryktelig tunge raser være litt trege, og litt for tunge på trening. Hvis jeg ikke husker helt feil av oversikten som kom i redningshunden for en stund siden, så var det flest gjeterhunder (av "brukstypene", ikke labbetuss..), retrievere (mest flat, golden og toller, men her har det også begynt å bli flere av jakttypene).

Så er det jo litt greit å ha en hund som er litt lettmotivert på godbiter og/eller lek, og som ikke har et stort jakt (og drepe) innstinkt slik at den ikke stikker av;)

red: Glemte helt av at det er en del Riesen rundt om også, vet jo om flere gode;)

Mailin

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...