Gå til innhold
Hundesonen.no

Bærbar datamaskin


Maria

Recommended Posts

Jeg tenker jeg snart skal kjøpe meg en bærbar PC som en enkel å ta med seg på skolen. Den stasjonære jeg har nå er litt vanskelig å ha i sekken, også tar det litt lang tid å pakke den ned. :rolleyes:

*jada, jeg tuller bare*

Noen "krav" har jeg til Pc'en:

-Bilderedigering på blant annet photoshop driver jeg mye med, så den må egne seg til det.

-Den skal brukes mye på internett og må derfor være rask.

-Det skal være en ok spill-PC.

-Jeg skal kunne se film på den.

-Den må ha minst 1000 MB minne, helst 100 GB harddisk.

-Skjermen må være god.

-Prisen er ikke så viktig, men helst ikke alt for dyr. Ca. 10000 funker.

I tillegg ønsker jeg lang levetid på batteriene, lite varme/støy og intergrert nettverkskort (er det det det heter?). PC'en vil bli brukt til mest moro-saker.

Har noen forslag til PC'er, eventuelt erfaringer? Jeg har ogs¨vært inne på Mac, men jeg tror ikke jeg gidder å bytte ut alt jeg har av windows- Cd'er osv.. Jeg vet jeg har masse krav, men håper det går an å finne en som passer på de fleste punkter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ganske mye for pengene her med denne maskinen: http://www.elprice.no/Product/ProductInfo...40&cid=5546

Intel Centrino T5500 Duo Core x 2, 15,4” widescreen Crystal Brite skjerm, 120 Gb harddisk, 1024 MB RAM, nVidia Geforce 7300 - 128 MB, trådløst nettverk, 1,3MP Orbicam.

Rå gaming og arbeidsstasjonon av en bærbar maskin med den nye svært kraftige prosessoren Intel Centrino T5500 Duo Core. Maskinen har kraftig skjermkort med 128MB minne, stor lagringsplass og stort arbeidsminne.

* Windows XP Home

* Intel Centrino T5500 Duo Core x 2

* 15,4” widescreen Crystal Brite skjerm

* 120 Gb harddisk

* 1024 MB RAM

* nVidia Geforce 7300 - 128 MB

* Trådløst nettverk,

* 1,3MP Orbicam

* WLAN 802.11a/b/g

* Integrert 10/100 nettverkskort

* Lithium batteri (8 celler)

* 1 PC Card type II port

* 4 USB 2.0 porter

* Innebygget 56.6 (V90) modem

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har fått høre at bærbare ikke egner seg til spill. Var hvertfall det jeg hørte når jeg skulle ha meg bærbar.

Det var i gamle dager (ifjord :D ) hehe. Neida dagens maskiner er såpass kraftige at de fint kan skjøre krevende spill. Man vil naturligvis alltid få bedre ytelse hos en stasjonær pc men det betyr ikke at bærbare ikke kan kjøre spill.

Har veldig lyst på en kraftig bærbar selv men med mindre noe skjer med meg slikt at eg "gjør fra meg" penger så skjer ikke det med det første. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe. Nå kan det jo virke som om jeg er en sånn dataspill-geek.

Men når jeg snakker om spill, mener jeg å spille The Sims 2 (det der man kan ha husdyr) hvis jeg en dag skulle kjede meg. Jeg har The Sims 2 med alle tilleggspakker (jada.. :D ) på den stasjonære dataen min, og det fungerer helt fint. Så akkurat spill er ikke så viktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! :D Skal ta en titt både på Acer-pc'en og komplett. Har sett litt på Acer tidligere også. Og Asus, HP og Dell.. Er veldig usikker foreløpig.

Et tips; Hold deg unna HP, veldig stor feilprosent og trøbbel med de maskinene. (bare at compaq er gammel produsent av disse borger for antikvalitet)

Acer, Asus, Dell og Fujitsu-Siemens har bedre rykter i markedet.

Multicom har også endel egne merker, har ikke testet akkurat disse, men de pleier være billig (og har handlet andre ting på multicom og fått strålende service). Gutta på Komplett er ganske flinke,og gutta på Netshop er kjempetrivelige og flinke til å hjelpe. (De er faktisk de gamle folka fra Komplett som gikk ut når det ble ny eier.)

mvh

HeliX

EDIT:

Ellers så har jo Toshiba verdens råeste garantiordning nå:

Toshiba mener de lager verdens beste PCer. De slår seg på brystet med en garantikampanje verden aldri har sett maken til.

Om din Toshiba Tecra A8 eller Satellite A120 får en feil, blir din PC reparert og i tillegg får du igjen pengene for det du betalte for maskinen. Er dette virkelig mulig? JA. Så sikre er Toshiba på at denne maskinen aldri vil få feil at de tør å komme med en slik kampanje.

Dette gjelder KUN Tecra A8 og Satellite A120 seriene.

En ting som er svært viktig, innen 7-syv dager MÅ PC-en registreres på følgende adresse: www.toshiba.co.uk/moneyback

Grei garanti eller? Garantert at du ikke får noen feil, og om du gjør det får du både feilen reparert og prisen på pcen tilbake...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips! Skal se litt mer på de du nevner, og styre unna HP.. Faren min var også skeptisk til dem, så da regner jeg med det er en grunn til det

Jeg er relativt grønn når det gjelder Pc'er. Alt jeg vet er at jeg nå sitter med en Compaq i fanget, som klikker gang på gang, og som jeg har ganske lyst til å hive ut av vinduet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, Thomas! Skal se litt mer på de du nevner, og styre unna HP.. Faren min var også skeptisk til dem, så da regner jeg med det er en grunn til det

Jeg er relativt grønn når det gjelder Pc'er. Alt jeg vet er at jeg nå sitter med en Compaq i fanget, som klikker gang på gang, og som jeg har ganske lyst til å hive ut av vinduet!

Hehe - Thomas?

HP er en Compaq i ny drakt - ergo ikke særlig kvalitet, og det er mange hp'er som har blitt kastet ut vinduer og sånt...hehe

- HeliX

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, nå skal du høre. jeg har faktisk prestert å forveksle deg med en annen helt siden du kom hit på sonen.. :D

En smule flaut? ;)

Men ang. Pc'er. Ja, jeg får bel bare sette med ned og sammenligne de aktuelle kandidatene fremover.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, nå skal du høre. jeg har faktisk prestert å forveksle deg med en annen helt siden du kom hit på sonen.. :D

En smule flaut? ;)

Men ang. Pc'er. Ja, jeg får bel bare sette med ned og sammenligne de aktuelle kandidatene fremover.

Hehe - helt siden januar i år altså? Ikke værst! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg har jo ingen erfaring med andre bærbare enn min egen, bortsett fra at jeg ikke liker de, så jeg vil slå ett slag for macen! Den er liten og lett (den minste ibooken ihvertfall) batteriet varer lenge, den har mange bildeprogrammer, ser nydelig ut, og er veldig bra til spill. Min kjære foretrekker å spille world of warcraft på min maskin og ikke sin egen stasjonære, som forøvrig er nyere og tredobbelt så dyr, fordi spillet flyter bedre på min maskin.

Ulempen er vel at man må kjøpe alle programmene, og at mange ikke liker mac. Akkurat som jeg ikke liker pc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe.. :) Har vært inne på Mac, men jeg har slått fra meg den tanken gitt. Jeg holder meg til Pc så lenge det blir rimeligere, og så lenge jeg får all programvare gratis. Faren min får alt sånt på jobben (Windows osv.) Og i tillegg orker jeg ikke sette meg inn i Mac og Apple-funksjoner.

Men takk for tipset :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...