Gå til innhold
Hundesonen.no

Økologisk kjøtt


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Det betyr at:

o Dyra har gått ute om sommeren.

o De er ikke proppa med kjemikalier og spesialfor for å vokse, eller melke mer.

o Fòret deres er selvfølgelig økologisk

Det er strenge regler og kontroller for å kunne kalle driften økologisk, så du kan sikkert ringe en økologisk bonde (agronom) og spørre om dette!

Skrevet

Hva er økologisk landbruk. . Sånn litt på siden så syns jeg det er synd at så få driver økologisk. Jeg skulle egentlig gå økologisk landbruk på vk1, men den ble lagt ned pga for få (rettighetssøkere). Jeg ble ganske skuffet over det, og på vanlig landbruksundervisning så fikk vi knapt høre om det. Jeg ble forresten litt "mobbet" av andre på landbrukskolen jeg gikk på, fordi jeg søkte meg inn på økologisk landbruklinjen, det sier litt om statusen til det å drive økologisk.

I økologisk så er båsfjøs forbudt fra 2011, mens i det konvensjonelle så er det lovlig fram til 2024, og så har det økologiske krav om jevnlig lufting ved båsdrift i motsetning til det konvensjonelle. Bare et eksempel, du finner skjema med flere eksempler på linken jeg har lagt ved :)

Så i økologisk landbruk er det jo litt forskjeller til det bedre ved husdyrvelferden, i tillegg til at man slipper unna f.eks hormoner (i konvensjonellt så hormonbehandles dyr for å styre brunsten), og at foret dyrene får ikke er kunstgjødslet, og husdyrgjødselen som blir brukt kommer fra økologiske dyr.

Skrevet

Hva er økologisk landbruk. . Sånn litt på siden så syns jeg det er synd at så få driver økologisk.

Sikkert fordi det økologiske kraftforet er svindyrt! <_<

Den økologiske maten i butikken også, det er synd at det skal koste så mye mer å spise økologisk. Ikke mange som gidder kjøpe det da, om de ikke er virkelig inne for å gjøre det. :)

Skrevet

Sikkert fordi det økologiske kraftforet er svindyrt! <_<

Den økologiske maten i butikken også, det er synd at det skal koste så mye mer å spise økologisk. Ikke mange som gidder kjøpe det da, om de ikke er virkelig inne for å gjøre det. :)

Ja ikke sant, men prisen står jo til at så få faktisk bruker det. Hadde flere drevet økologisk ville prisen også falt vil jeg tro. Det at få driver økologisk er vel at det er mye å sette seg inn i, og skal man ta utdanning innen økologisk landbruk så er det vel bare en eller to linjer her i Norge. Mære landbruksskole har enda ikke tatt opp den økologiske linjen såvidt jeg vet, og utenom det har de vel bare en eller to sørpå hvis det ikke har kommet noe nytt i det siste. Det er veldig synd det skal være sånn, lite utdanning, og at det i tillegg er dyrere. Men er det ikke noen form for statsstøtte til de som driver økologisk? *banne atter en gang over nedlagt økologisk linje* <_<

Skrevet

Så dyr fra økologisk drevne gårder er både sunnere og har hatt det bedre før de ble slaktet?

:) Ja! :)

Skrevet

Fra en veterinær på et annet forum fikk jeg vite at økologisk kjøtt kan inneholde mer bakterier, av den skumle typen, pga et eller annet som bøndene ikke hadde lov til å bruke hvis de skulle drive økologisk. Husker ikke helt hva det var i farta og fant det ikke igjen heller. Hun var iallefall skeptisk til å spise økologisk kjøtt pga dette.

Skrevet

Fra en veterinær på et annet forum fikk jeg vite at økologisk kjøtt kan inneholde mer bakterier, av den skumle typen, pga et eller annet som bøndene ikke hadde lov til å bruke hvis de skulle drive økologisk. Husker ikke helt hva det var i farta og fant det ikke igjen heller. Hun var iallefall skeptisk til å spise økologisk kjøtt pga dette.

Er det denne? http://matportalen.no/Saker/1108725507.69

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...