Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få hesten til å gå på tøylen?


lille_christine

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Skrevet

Skulle prøve det samme på gamle-ponnien min... Først prøvde jeg på egen hånd, noe som ikke alltid funket. Hadde et nokså sterkt bitt på henne (ikke pga at jeg skulle få henne på tøylen vel å merke). Hun var bøyd i nakken, men var ikke "samlet" og gikk ikke korrekt. Etterhvert fikk jeg instruktør og da gikk det mye bedre.. Best å høre fra fagfolk sier nå jeg :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Alltid best å høre med instruktør, som kan se hva du gjør feil, men det viktigste tipset jeg kan gi deg er å holde hendene helt i ro, og ri med hoftene. Ri mykningsøvelser, volter og åttetall, og bruk hendene minst mulig. Jobb med jevne overganger skritt-trav, skritt-holdt osv. La hesten få fri når den har vært flink en periode, ikke fall for fristelsen og jobbe videre og videre når den begynner og mykne. Fri noen minutter, og begynn igjen.

Prøv å forminske signalene dine så hesten blir mer lydhør og ri rolig. Vanskelig å samle en stresset hest. Planlegg hvor du skal ri og hva du skal gjøre og følg planen.

Lykke til!

Kanskje lettere å si noe hvis du sier noe mer om hva du har problemer med?

  • 1 year later...
Skrevet

Hei.... å lære hesten å gå til tøylen er ikke noe man direkte "lærer den" at hesten går til tøylen (altså har ønsket og korrekt holdning) er et resultat av at den beveger seg korrekt gjennom hele kroppen, om hesten bare ser korrekt ut foran men ikke bak har det å gå til tøylen INGEN FUNSKJON.

Når du har bra kontroll på hestens tempo og bevegelser er det bra at du begynner å tenke på at den også skal bære seg korrekt, KJEMPEFLOTT:) men det beste er om du ikke stresser på at nakken skal se pen ut, men prøver å finne ut hva du skal gjøre for å få DIN hest til å bevege seg best,.

tegn på at hesten beveger seg bra under deg er at du får følelsen av at hestens bakpart "svinger" inn mot der du sitter i hvert steg. Om du selv forsøker å gå bortover gulvet med lange elegante steg, vil du kjenne at det er mer behagelig å gå med krummet rygg, og når ryggen er krummet vil det også være mer behagelig å senke hodet. Jeg har undervist endel på nybegynner/ øvet nivå, og å få jentene til å gå rundt sånn gir dem ofte en a-ha opplevelse, selv om det kanskje føles litt teit:P

SÅ, for at hesten din skal som du sier "lære å gå til tøylen" må du få den til å bevege seg med så lange og luftige steg som mulig, slappe av i ryggen og gjennom kroppen og ha tillitt til din tøylekontakt.

Dette kan du oppnå ved å alltid ha en jevn og ettergivende kontakt på tøylen, og gjerne tenke at den utvendige tøylen er den som skal gi hovedstøtte.

Du kan prøve å fokusere mer på at kommandoer som sving, snu, brems og gå frem helst skal kunne skapes KUN gjennom din egen vekt, prøv deg frem ved å lene deg og legge vekt i bøylen for å få hesten til å gjøre dette. Når dette fungere kan du øve på tempovekslinger i trav og galopp der du bruker vekten til å bremse (mens du driver frem med sjenkel)... Å gjøre slike effektige tempoendringer får hesten til å jobbe med bakbena, du kan også trene på å stille hesten svakt i nakken i volter og på rett spor, og gjøre sidebevegelser... Alle sånne øvelser som oppfordrer hesten til å bruke bakbena og ryggen og å stole på tøylen vil gjøre at å gå til tøylen er noe som kommer automatisk.

Om du ser på de som rir dressur på høyt nivå vil du legge merke til at ytterst få kommandoer gis gjennom tøylen, optimalt sett skal tøylen kun bære mens sjenkel og vekt er de hjelperne som styrer. selv om man lærer seg å svinge med tøylene på rideskolen :lol:

Rykking og napping i tøylen ødelegger tilitten...

Håper det hjelper deg på vei:)

husk, dressurøvelser er ikke bare for dressurryttere :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...