Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få hesten til å gå på tøylen?


lille_christine

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Skulle prøve det samme på gamle-ponnien min... Først prøvde jeg på egen hånd, noe som ikke alltid funket. Hadde et nokså sterkt bitt på henne (ikke pga at jeg skulle få henne på tøylen vel å merke). Hun var bøyd i nakken, men var ikke "samlet" og gikk ikke korrekt. Etterhvert fikk jeg instruktør og da gikk det mye bedre.. Best å høre fra fagfolk sier nå jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Alltid best å høre med instruktør, som kan se hva du gjør feil, men det viktigste tipset jeg kan gi deg er å holde hendene helt i ro, og ri med hoftene. Ri mykningsøvelser, volter og åttetall, og bruk hendene minst mulig. Jobb med jevne overganger skritt-trav, skritt-holdt osv. La hesten få fri når den har vært flink en periode, ikke fall for fristelsen og jobbe videre og videre når den begynner og mykne. Fri noen minutter, og begynn igjen.

Prøv å forminske signalene dine så hesten blir mer lydhør og ri rolig. Vanskelig å samle en stresset hest. Planlegg hvor du skal ri og hva du skal gjøre og følg planen.

Lykke til!

Kanskje lettere å si noe hvis du sier noe mer om hva du har problemer med?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

Hei.... å lære hesten å gå til tøylen er ikke noe man direkte "lærer den" at hesten går til tøylen (altså har ønsket og korrekt holdning) er et resultat av at den beveger seg korrekt gjennom hele kroppen, om hesten bare ser korrekt ut foran men ikke bak har det å gå til tøylen INGEN FUNSKJON.

Når du har bra kontroll på hestens tempo og bevegelser er det bra at du begynner å tenke på at den også skal bære seg korrekt, KJEMPEFLOTT:) men det beste er om du ikke stresser på at nakken skal se pen ut, men prøver å finne ut hva du skal gjøre for å få DIN hest til å bevege seg best,.

tegn på at hesten beveger seg bra under deg er at du får følelsen av at hestens bakpart "svinger" inn mot der du sitter i hvert steg. Om du selv forsøker å gå bortover gulvet med lange elegante steg, vil du kjenne at det er mer behagelig å gå med krummet rygg, og når ryggen er krummet vil det også være mer behagelig å senke hodet. Jeg har undervist endel på nybegynner/ øvet nivå, og å få jentene til å gå rundt sånn gir dem ofte en a-ha opplevelse, selv om det kanskje føles litt teit:P

SÅ, for at hesten din skal som du sier "lære å gå til tøylen" må du få den til å bevege seg med så lange og luftige steg som mulig, slappe av i ryggen og gjennom kroppen og ha tillitt til din tøylekontakt.

Dette kan du oppnå ved å alltid ha en jevn og ettergivende kontakt på tøylen, og gjerne tenke at den utvendige tøylen er den som skal gi hovedstøtte.

Du kan prøve å fokusere mer på at kommandoer som sving, snu, brems og gå frem helst skal kunne skapes KUN gjennom din egen vekt, prøv deg frem ved å lene deg og legge vekt i bøylen for å få hesten til å gjøre dette. Når dette fungere kan du øve på tempovekslinger i trav og galopp der du bruker vekten til å bremse (mens du driver frem med sjenkel)... Å gjøre slike effektige tempoendringer får hesten til å jobbe med bakbena, du kan også trene på å stille hesten svakt i nakken i volter og på rett spor, og gjøre sidebevegelser... Alle sånne øvelser som oppfordrer hesten til å bruke bakbena og ryggen og å stole på tøylen vil gjøre at å gå til tøylen er noe som kommer automatisk.

Om du ser på de som rir dressur på høyt nivå vil du legge merke til at ytterst få kommandoer gis gjennom tøylen, optimalt sett skal tøylen kun bære mens sjenkel og vekt er de hjelperne som styrer. selv om man lærer seg å svinge med tøylene på rideskolen :lol:

Rykking og napping i tøylen ødelegger tilitten...

Håper det hjelper deg på vei:)

husk, dressurøvelser er ikke bare for dressurryttere :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...