Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få hesten til å gå på tøylen?


lille_christine

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Skulle prøve det samme på gamle-ponnien min... Først prøvde jeg på egen hånd, noe som ikke alltid funket. Hadde et nokså sterkt bitt på henne (ikke pga at jeg skulle få henne på tøylen vel å merke). Hun var bøyd i nakken, men var ikke "samlet" og gikk ikke korrekt. Etterhvert fikk jeg instruktør og da gikk det mye bedre.. Best å høre fra fagfolk sier nå jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Alltid best å høre med instruktør, som kan se hva du gjør feil, men det viktigste tipset jeg kan gi deg er å holde hendene helt i ro, og ri med hoftene. Ri mykningsøvelser, volter og åttetall, og bruk hendene minst mulig. Jobb med jevne overganger skritt-trav, skritt-holdt osv. La hesten få fri når den har vært flink en periode, ikke fall for fristelsen og jobbe videre og videre når den begynner og mykne. Fri noen minutter, og begynn igjen.

Prøv å forminske signalene dine så hesten blir mer lydhør og ri rolig. Vanskelig å samle en stresset hest. Planlegg hvor du skal ri og hva du skal gjøre og følg planen.

Lykke til!

Kanskje lettere å si noe hvis du sier noe mer om hva du har problemer med?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

Hei.... å lære hesten å gå til tøylen er ikke noe man direkte "lærer den" at hesten går til tøylen (altså har ønsket og korrekt holdning) er et resultat av at den beveger seg korrekt gjennom hele kroppen, om hesten bare ser korrekt ut foran men ikke bak har det å gå til tøylen INGEN FUNSKJON.

Når du har bra kontroll på hestens tempo og bevegelser er det bra at du begynner å tenke på at den også skal bære seg korrekt, KJEMPEFLOTT:) men det beste er om du ikke stresser på at nakken skal se pen ut, men prøver å finne ut hva du skal gjøre for å få DIN hest til å bevege seg best,.

tegn på at hesten beveger seg bra under deg er at du får følelsen av at hestens bakpart "svinger" inn mot der du sitter i hvert steg. Om du selv forsøker å gå bortover gulvet med lange elegante steg, vil du kjenne at det er mer behagelig å gå med krummet rygg, og når ryggen er krummet vil det også være mer behagelig å senke hodet. Jeg har undervist endel på nybegynner/ øvet nivå, og å få jentene til å gå rundt sånn gir dem ofte en a-ha opplevelse, selv om det kanskje føles litt teit:P

SÅ, for at hesten din skal som du sier "lære å gå til tøylen" må du få den til å bevege seg med så lange og luftige steg som mulig, slappe av i ryggen og gjennom kroppen og ha tillitt til din tøylekontakt.

Dette kan du oppnå ved å alltid ha en jevn og ettergivende kontakt på tøylen, og gjerne tenke at den utvendige tøylen er den som skal gi hovedstøtte.

Du kan prøve å fokusere mer på at kommandoer som sving, snu, brems og gå frem helst skal kunne skapes KUN gjennom din egen vekt, prøv deg frem ved å lene deg og legge vekt i bøylen for å få hesten til å gjøre dette. Når dette fungere kan du øve på tempovekslinger i trav og galopp der du bruker vekten til å bremse (mens du driver frem med sjenkel)... Å gjøre slike effektige tempoendringer får hesten til å jobbe med bakbena, du kan også trene på å stille hesten svakt i nakken i volter og på rett spor, og gjøre sidebevegelser... Alle sånne øvelser som oppfordrer hesten til å bruke bakbena og ryggen og å stole på tøylen vil gjøre at å gå til tøylen er noe som kommer automatisk.

Om du ser på de som rir dressur på høyt nivå vil du legge merke til at ytterst få kommandoer gis gjennom tøylen, optimalt sett skal tøylen kun bære mens sjenkel og vekt er de hjelperne som styrer. selv om man lærer seg å svinge med tøylene på rideskolen :lol:

Rykking og napping i tøylen ødelegger tilitten...

Håper det hjelper deg på vei:)

husk, dressurøvelser er ikke bare for dressurryttere :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...