Gå til innhold
Hundesonen.no

triks til valp..


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal lære valpene på skolen diverse triks til et juleshow i desember. Valpen "min" er en liten racer, men utrolig lett å jobbe med. ;) Saken er at jeg har litt dårlig fantasi når det kommer til triks jeg kan lære. 100% klikkertrent, og meget gjerne med target. Holder på å lære snurr med target, men utover det vet jeg ikke helt hva jeg skal lære henne..

tips? :P Dette skal jo vises fram for publikum, så litt "imponerende" bør det være :P

Skrevet

Finnes jo utrolig mange triks du kan lære den, men her er noen ideer:

Sitte bamse

Snurre rundt

Rulle rundt

Gå på to ben

Bjeffe

Spille død

Give me five

Riste seg

Krype

Gi labb ;)

hoppe opp på ryggen din

hoppe gjennom rockering

vinke

danse

gå baklengst

godbit på snuten

slalåm mellom bena

bukke

hoppe opp i armene dine

trille ball

Har ikke så utrolig god fantasi jeg da, så tok bare med noen av de vanligste triksene..!

Hvor gammel er valpen?

Skrevet

Hva med å riste på hodet? Og så kobler du det f.eks til kommndoen "Gøy" ("Er dette GØY?" / "Nå er det snart jul, og det er vel GØY?"...)

Jeg trener nå inn at han skal legge poten over snuten, ser ut som han skammer seg. Det har jeg tenkt å koble til kommando-ordet "svensk" (Har en svensk-import).

Det om ofte gjør et triks, er hvilket ord du kobler det til. Kjente ei som la på motsatt kommandoord på sitt, ligg og stå. Det vakte mye oppmersomhet og latter hver gang hunden la seg ned når hun sa stå, han satte seg når hun sa ligg, og han sto når hun sa sitt. Problemet er selvfølgelig å huske det og være konsekvent, og når andre skal gi hunden en kommando...

Når du allerede er i gang med snurr, så kan du jo enkelt koble det til "stå stille". Bare pass på at du ikke blir sint i stemmen når valpen tilsynelatende gjør motsatt under oppvisningen.

Skrevet

Du har fått mange gode forslag, men når valper er så liten ville jeg unngått alt av hopp, og trent lite på å gå på to, rulle rundt, rygge og krype. Dette fordi det er belastende øvelser for valpen. Det er lurt å begrense andre øvelser også f.eks. snurre (prøv å få valpen til å snurre ca. like mye til begge sider) . Men regner ikke med at du skal trene kjempemye heller ;)

Skrevet

Jeg trener nå inn at han skal legge poten over snuten, ser ut som han skammer seg. Det har jeg tenkt å koble til kommando-ordet "svensk" (Har en svensk-import).

Må bare spørre jeg, hvordan lærer du han dette? :P

Skrevet

Må bare spørre jeg, hvordan lærer du han dette? :P

Post-it-lapp på nesa! De fleste hunder tar opp labben for å fjerne lappen som sitter klistrer fast. Masse ros og belønning. Lappen gjøres mindre og mindre til hunden skjønner at det er bevegelsen som belønnes. Setter da på kommando-ordet og drøyer etterhvert belønningen slik at hunden forsøker flere ganger eller lar poten ligge på lengre tid om gangen.

Valpen jeg har nå, trenes mye etter klikkerprinsippene. Jeg gjør egentlig akkurat det samme. Forskjellen er at han allerede har lært seg at han får et klikk og belønning hver gang han berører en post-it-lapp med labben. Og når post-it-lappen sitter på nesa... samme resultat.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...