Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene inn gi hals


KaLe

Recommended Posts

Skrevet

Vi har hatt litt trøbbel med bjeffing - og har lagt ned mye arbeid for å trene vekk dette. På min vei har jeg fått mange gode og kanskje ikke fullt så gode råd.

Et som jeg er litt usikker på er det at det er lurt å trene inn gi hals på kommando, fordi du da også får trent inn slutt som kommando.

Det høres jo forsåvidt greit ut. Men, når man har en bjeffer i hus, så er man jo litt betenkt med å trene inn nye unoter.

Noen som har noen meninger eller erfaringer på dette?

Skrevet

Vi har hatt litt trøbbel med bjeffing - og har lagt ned mye arbeid for å trene vekk dette. På min vei har jeg fått mange gode og kanskje ikke fullt så gode råd.

Et som jeg er litt usikker på er det at det er lurt å trene inn gi hals på kommando, fordi du da også får trent inn slutt som kommando.

Det høres jo forsåvidt greit ut. Men, når man har en bjeffer i hus, så er man jo litt betenkt med å trene inn nye unoter.

Noen som har noen meninger eller erfaringer på dette?

Jeg har trent inn gi hals, og slutt kommando. Resultatet er at hun bjeffer fortsatt i gitte (natulrige) situasjoner, men lystrer ikke "slutt" kommando når det er utenfor den konkrete øvelsen.

Min hund, og mange andre hunder, vet ikke (satt på spissen) at de bjeffer. Altså, bjeffingen er såpass innarbeidet og kommer automatisk slik at det ER vanskelig å trene det bort i og med at hunden ikke helt forstår hva den fikk ros for/korreks for (f.eks ros for å ikke bjeffe/slutte å bjeffe, og korreks for å bjeffe). Det er lettere å trene på at situasjonene ikke skal være noe å bjeffe for. Skal forsøke å forklare.

La oss si bjeffing innendørs når hunden hører ringeklokka. Istedet for å fokusere på at det er bjeffingen som skal trenes på, trener man heller på at situasjonen som fører til bjeffing blir mer akseptert. F.eks ved å bestandig ringe på ringeklokka i tide og utide, og gjøre det til et dagligdags fenomen. Man de-assosierer ringlyden fra å ofte være forbundet med fremmede på besøk, til at det like godt kan være matmor, matfar, eller rett og slett ingen som kommer (bare ring på på vei ut av huset før du drar på jobb f.eks).

Som regel vil da situasjonen trenes til å bli noe som ikke er verdt å bjeffe på, mens når man trener på bjeffingen vil det ofte bare resultere i at hunden forbinder ringeklokka (for eksempel) med stress, kjeft etc.

Kronglete forklart, men fikk du en idè om hva jeg mener? :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...