Gå til innhold
Hundesonen.no

Starte klasse 1 uoff?


MarieR

Recommended Posts

Brukshundklubben avholder den uoffesielle LP konkuransen i klubbmesterskapet nå på onsdag. En del av meg vil stille, men samtidig vet jeg ikke om jeg tørr..

Ask "kan" alle øvelsene, så nær som fellesdekken. Jeg skriver "kan" fordi vi mangler en del kontakt, som gjør at øvelsene blir dobbelt så vanskelige, fordi Ask nesten må følge med på meg for å kunne utføre raske kommandoer som på plass og stå (under marsj..) Uten kontakt blir alt som heter vendinger bare kaos, og uten kontakt har han vanskelig for å følge mitt tempo, og om jeg skal følge hans, blir det sneglefart, han liker ikke lineføring og fri ved fot, og viser det tydelig...

Jeg er også redd for å ødelegge feks fellesdekken for de som virkelig satser på dette klubbmesterskapet, siden denne delen også teller inn i kårigen av årets nidarosekvipasje..

Men..om jeg noen gang skal debutere ville det vært så mye tryggere å gjøre det på kjent plass, med folk som kjenner oss en smule..ikke det at det gir oss særbehandling, men de kjenner hunden og meg som ekvipasje, vet hvor langt vi er kommet osv. Derfor ville det vært perfekt å starte her..

Det siste jeg har tenkt over hittil, er om dette egentlig hjelper oss i treningen. Ask fungerer supert her hjemme, og alle andre steder der vi er relativt alene, og uten hunder. På banen denne onsdagen vil det kry av begge deler..Siden vi egentlig mangler det mest vesentlige, kontakten med slike forstyrrelser, vil dette bli mer ødleggende enn givende? Grunnen til at jeg vil stille er jo at jeg trenger en bekreftelse på at vi kan starte offesielt, selv om jeg ikke kommer til å gjøre det før kontakten har bedret seg langt bedre, og hunden fungerer som annet en en døv sokk med andre jobbende hunder tilstedet..

Så om noen kan gi meg synspunkter på skal / skal ikke, hadde det vært topp..flere som startet med dette grunnlaget, eller lignende historier? Hva synns folk om at hunder som rent egentlig ikke er klar for dette, starter uoff?

langt og innvikklet dette ble da.. :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Personlig ville jeg ikke stilt dersom jeg ikke hadde følt meg klar (vi tenkte litt på å stille vi også, men pga skader har vi fått trent veldig lite den siste måneden). Dette både for hundens egen del (dårlig læring) og av hensyn til andre på f. eks fellesdekk.

Samtidig er jo klubbmesterskapet en kjempegod anledning til å "prøve seg", da det ligger litt i premissene at her er det åpent for enhver som har lyst. At en hund eller to reiser seg på dekken hører vel med til gamet også...

Det har er nok mer min perfeksjonisme og overdrevne "ikke være til bry"-holdning som ligger til grunn for oss... :huh:

Det går jo også an å trene konkurranselikt utenom konkurranser. Det er jo en del styr, men sikkert verdt det for å få "testet" nivået :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

fin treninf for meg er det jo definitift, men som flash sier, hva med hunden? Ask er hittil nokså vant med å få en del belønning etter endt øvelse, ikke etter endt program, og faller fort ut om den belønningen (da helst leke eller godbit.. :rolleyes: ) ikke kommer..og nå er det jo akkurat leke og godbit jeg ikke får belønne med i ringen..

vil jo at hunden, såvel som meg selv, skal komme ut av ringen og huske at dette var gøy å positivt, ikke frustrerende og totalt forskjellig fra det vi er vant til..

er heldigvis påmelding på stedet, så ar litt tid til å både trene og tenke over dette. :huh: Vi skal jo uansett oppover å se, så selv om jeg ikke stiller kan jeg trene utenfor ringen, og dermed trene på å trene med andre hunder såpas nært.. ( ja, det er lov å trene utenfor den ringen..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gå!! Stevnet er jo uoffesielt, du kan jo til og med spørre om du kan ha et par godbiter i lomma og belønne en gang i mellom! En gang MÅ hun jo gå uten belønning, og blir det for tøft for henne denne gangen, så trekk deg etter et par øvelser!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...