Gå til innhold
Hundesonen.no

kunst og håndverkoppgave til ungdomsskolen


fidelio

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal ut i praksis nå snart, og holder på å tenke ut oppgaver til elevene. Dette er 8, 9, og 10 klasse og vi skal ha alle omtrent seks timer hver.

Noen som har forslag til morsomme oppgaver, noe dere har hatt selv, eller kunne tenke dere og ha?

Vi står ganske fritt, omtrent alt kan presses inn i læreplanen på enellerannen måte, men det må være gjennomførbart over seks klokketimer.

takker for alle tips og forslag :huh:

Skrevet

- Lage hus, figurer, krus o.l i leire (som man steker i ovn)

- Lage/sy puter

- Man kan også lage/sy genser/t-skjorte

- Lage masker

La elevene velge egne temaer:

- f.eks studie av en maler + et praktisk arbeide (male/tegne et bilde som maleren har malt f.eks)

- lage et visst antall tegninger innenfor en kategori (dyr i regnskogen, fantasy-dyr, husdyr, yndlingsdyr)

- Om sløyd er innenfor kan man jo ha lage lampefoter, eller brødfjøl, smykkeskrin

- Lage sin egen navnelogo (finne noe som er synonymt med navnet sitt/noe en interreserer seg for og få det inn i navnet eller finne assosiasjoner til navnet, Friis kan man f.eks gjøre et "istema" ut av)

Dette er diverse ting jeg husker vi gjorde i kunst og håndtverkstimene, håper det var noen ideer der som kunne hjelpe!

Skrevet

Hei,

Noe som er kjempe morsomt er å designe og lage smykker/klær! Vi har gjort det og det er s k i k k e l i g gøy! :huh: Det er iallefall noe elevene setter pris på!

Vi hadde noen studenter som ga oss oppgave om å lage forskjellige trykk som, potettrykk, sjablongtrykk og maskeringsteip dødskjedelig!

Det er mye morsommere å tegne eller male banana

Guest Christine
Skrevet

Lærerene våre gir oss oppgaver om å tegne folk under vann,tegne store områder, hverandre osv..Det er så døds kjedelig! :)

Om jeg(Går i 9.) kunne ha fått bestemme hva vi skulle ha gjort i k&h så hadde det blitt noe sånt som:

* Tegnet noe man er glad i(fotball, hunden sin, mobilen, veninna osv :D)

Også vet jeg ikke mer :P

Vi har 2 timer hver Fredag på Kunst og håndtverk, og da har vi bare disse to timene på og begynne og slutte en tegning på.

Kunne vært morsomt å latt de få antall timer på og tegne noe de synes er morsomt å tegne, slik at de får goood tid på det, og et flott resultat som de er fornøyd med?

I de to timene rekker jeg aldri og slutte av en tegning, slik at jeg blir ikke fornøyd. Bare det gjør K&H til et dødsenskjedelig fag.

Ellers så kan du jo spørre de hva de liker og gjøre best?

Har et intrykk av at nåv elevene forteller om hva de liker og gjøre best, og man får gjennomføre det så blir det morsomt :D

Lykke til :D

Skrevet

Vi må dessverre ha planen helt klar før vi møter elevene, så kan bli vanskelig å spørre dem. Og så er det jo noen mål vi må tenke på, men står ganske fritt.

De som har praktisk prosjektarbeid kan velge selv da, da skal vi bare hjelpe til.

Skrevet

*Tresnitt

*Linoleumssnitt

*En serie malerier(f.eks. et motiv - fire årstider)

*Sportstema hvor alle skal velge hver sin idrett og lage ting ut i fra det. Bruke kull, fimo, gips

*En ansiktoppgave hvor de skal lage flere tegninger av et menneske. Et i profil, et forfra, et impresjonistisk, mye mer...

Hauger av ting du kan finne på.

By the way så har vi en utrolig flink kunst- og håndverkslærer. Både hun, mannen hennes og datteren hennes er kunstnere så da kan dere vel tenke dere. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...