Gå til innhold
Hundesonen.no

Ble jeg vist ut mot reglene?


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Da Mona tisset i ringen sa dommeren "Nå er du ute av konkurransen" og at skriveren skulle skrive 0 på alt som var igjen. Men i reglene til NKK står det:

Hvis en hund lufter seg (gjør ifra seg) i løpet av bedømmelsestiden i klasse I, II eller III, og dette skjer under utførelsen av en øvelse, skal den ha 0 i øvelsen og ikke mer enn 5 i ”Helhetsinntrykk”. Dersom dette skjer mellom to øvelser, blir karakteren i ”Helhetsinntrykk” satt til 0. I klasse Elite skal en hund som lufter seg i ringen utvises.

Og vi deltok jo ikke akkurat i Elite? :unsure:

Skrevet

Tror nok ikke dommeren har fulgt reglene her nei! Aiko gjorde fra seg en gang i lydighetsringen og jeg fikk 0 på øvelsen og 5 i helhetsinntrykk, men fikk gå ferdig programmet og fikk karakterer på resten av øvelsene!

Tror jeg hadde tatt kontakt med klubben du stilte for, lagt ved reglemanget der dette står og krevd pengene mine igjen!

Skrevet

Da Mona tisset i ringen sa dommeren "Nå er du ute av konkurransen" og at skriveren skulle skrive 0 på alt som var igjen. Men i reglene til NKK står det:

Og vi deltok jo ikke akkurat i Elite? :unsure:

Det står videre...

• I ekstraordinære tilfeller kan dommeren avvike fra regelverket.

Surt hvis det er denne dommeren har brukt...

Skrevet

Er det så ekstraordinært at hunden tisser i ringen, da? :unsure:

Vet ikke om jeg skal følge det opp, men jeg kan jo alltids ta en telefon. Liker ikke å klage på sånt.

Skrevet

Det står videre...

• I ekstraordinære tilfeller kan dommeren avvike fra regelverket.

Surt hvis det er denne dommeren har brukt...

Tissing i ringen, (så lenge hunden ikke løper rundt og tisser over HELE ringen), kan da vel ikke kalles særlig ekstraordinært :)

Og da bør dommeren begrunne det veldig godt.

Skrevet

Er det så ekstraordinært at hunden tisser i ringen, da? :unsure:

Vet ikke om jeg skal følge det opp, men jeg kan jo alltids ta en telefon. Liker ikke å klage på sånt.

Du har betalt 280 kroner for å bli bedømt i alle øvelsene (så lenge du og hunden følger reglene). Du har oppfylt din del av avtalen, og godtatt nullen for øvelsen der hunden tisset. Klubben har ikke oppfylt sin del av avtalen da du ikke fikk gå ferdig konkurransen. Du er i din fulle rett å klage.

Skrevet

Er det så ekstraordinært at hunden tisser i ringen, da? :unsure:

Vet ikke om jeg skal følge det opp, men jeg kan jo alltids ta en telefon. Liker ikke å klage på sånt.

Jeg synes helt ærlig at dette blir litt dumt jeg!. Hva vil du oppnå med å klage nå? Jeg ser prinsipet i at dommeren skal kunne regelverket, men når har du blitt en erfaring rikere! Prøv igjen og luft hunden skikkelig nesten gang, så unngår du hele problemstillingen!

Skrevet

Jeg synes helt ærlig at dette blir litt dumt jeg!. Hva vil du oppnå med å klage nå? Jeg ser prinsipet i at dommeren skal kunne regelverket, men når har du blitt en erfaring rikere! Prøv igjen og luft hunden skikkelig nesten gang, så unngår du hele problemstillingen!

Eh.

Det er jo derfor jeg spør, for om det i det hele tatt er noe å tenke på. Jeg har ikke tenkt å gjøre noe med det, og det hadde jeg ikke i utgangspunktet heller. Jeg bare lurte på om det var korrekt i følge reglene, når det står at det kun er i Eliteklassen at hunder skal vises ut. Pengene er det ikke farlig med, 250,- fra eller til er jo bare småtteri. Jeg er en erfaring rikere, og har vært i ringen. Bare syns det er surt at siden jeg allikevel var i ringen og allerede hadde nervene i høyspenn og pulsen i max, ikke fikk testet resten av øvelsene, dersom det var grunnet en feil avgjørelse (om jeg klarte å forklare meg der, haha). Hvis du skjønner?

At hun skulle tisse var i det hele tatt et stort sjokk for meg, for det var ikke sånn at jeg tok henne rett ut av bilen, dersom du trodde det.

Skrevet

Bare syns det er surt at siden jeg allikevel var i ringen og allerede hadde nervene i høyspenn og pulsen i max,

At hun skulle tisse var i det hele tatt et stort sjokk for meg, for det var ikke sånn at jeg tok henne rett ut av bilen, dersom du trodde det.

Her gir du deg selv grunnen til at det skjedde :) Du var skrekklig nervøs. Mona reagerte nok på det og valgte å avreagere litt. Nei IW synes du skal ta dette som en kvinne, og heller tenke på hva du kan gjøre for å få en bedre erfaring neste gang. Kanskje det var likegreit at du ble "kastet ut", slik at du ikke ødla mer for deg og Mona.

Sånn at det er sagt, skjønner at du reagerer på regelverket. Les regelverket neste gang, ha det med deg og bruk det. Du kommer ikke til å nå frem, men da har du i hvertfall fått sagt i fra. Å ringe hundeklubben har ikke noe for seg. De var bare arrangør og har ikke noe med dommer å gjøre.

Skrevet

Ja, det er mye mulig. Som en sa på fritreningen i går: "Kanskje Mona merket at du var så nervøs at du kom til å tisse på deg, så hun fant ut at hun skulle gjøre det for deg." :) Jeg kan godt godta det som en grunn :) For nervøs var jeg, å ja.

Jeg bare lurte på deres meninger om dette. Ikke se på meg som en sutrekopp, fordi jeg var ikke grinete da jeg gikk ut av ringen, og jeg er heller ikke det nå :) Jeg er som sagt fornøyd med det vi fikk til. Jeg kunne sikkert ha pekt på reglene uten at det hadde hjulpet.

Har spilt fotball lenge nok til å vite at dommeren dømmer, og sånn ER det :)

Skrevet

Vi fikk opplyst at vi kom til å bli utsendt om hunden gjorde fra seg på appellmerket vi..

men ring og sjekk, om ikka annet for å finne utav det :(

Du fortjener forresten all min respekt for å stille i LP med ulvehund, KJEMPEBRA! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...