Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjemme alene...


Toller

Recommended Posts

Nå har jeg hatt Phoebe i fire dager. Jeg går jo på skole, så får ikke vært med henne i denne tiden. Noen av dagene slutter vi til og med halv fire!! *tortur når man har valp hjemme*

Heldigvis er mamma hjemme, men hun jobber så Phoebe kommer ikke til å få mye oppmerksomhet fra den kanten. Søsteren min var hjemme i dag, og jeg skal være hjemme i morgen med henne mesteparten av dagen. Skal være borte to timer. På onsdag begynner det for fullt med Phoebe og mamma alene hjemme. Må innrømme at jeg er dritnærvøs!! Får utrolig dårlig samvittighet når jeg tenker på at hun "nesten" må være alene hjemme allerede, hun som er så menneske kjær.

Jeg skal begynne så smått i dag.. La henne være alene på rommet sitt i ey kvarters tid osv. Men jeg er så utrolig nervøs at jeg seriøst ikke får sove når jeg tenker på det!

Når begynte dere å la hunden deres være alene hjemme osv??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror nok det går bra. Vil tro at Phoebe vil sove mesteparten av tiden, så lenge moren din ikke springer fram og tilbake i huset. Vil også tro at dette er god trening for Phoebe til hun virkelig må være alene hjemme, altså å være i huset uten å få oppmerksomhet men føle tryggheten av at det er noen hjemme sammens med henne.

Ville være forsiktig med å begynne å ha henne alene i et kvarter. Det holder i massevis å kun gå ut av døra og gå inn igjen, forså å øke tiden med et minutt etterhvert som hun er trygg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vi lot ikke odin være alene hjemme før han var rundt 5 måneder...jeg var nemlig hjemme hele tiden med han og hadde han med meg over alt ellers...men etter da begynte vi så smått med å ha han alen elitt og litt om gangen...men han var jo vant med å sove i buret fra han var liten...for å ha en valp oppi senga er søtt til de blir så store at de tar senga og du bliir dyttet ut...hehe...;-) joda, må innrømme at de 2 første uke hadde vi han i senga vår"" :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er litt roligere nå! :)

Snakket med oppdretteren om det, og da roet nærvene seg. Snakket om når hun skulle sove alene og være alene hjemme osv. I natt sov hun første gang alene, gikk som smurt! tror det er like greit at hun ikk får gå ut selv om hun piper. Første natten våknet hun fem ganger og pep, så gikk det nedover og nedover og nå er vi på en. Tydelig fremgang!

Problemet er ikke det at hun ikke liker buret, for hun legger seg rett ned hvis jeg legger henne ned der. Jeg prøvde å teste det ved å ha døren åpen i noen minutter, men hun gikk ikke ut. Tror hun forbinner buret med trygghet og ro, så da sover hun alene fra nå av! :)

lille_christine: jo mamma er hjemme :) men hun kommer ikke til å gi phoebe noe oppmerksomhet. Bare gå ut med henne av og til osv

Når hun er hjmme om dagen kommer det til å være sånn at buret vil stå åpent, men vi skal ha en grind foran døren, så hun har det rommet å være i. Kontoret til mamma og Phoebes rom er i samme etasje så tror ikke det vil bli noe problem. Mamma jobber hjemmefra og hun kommer til å gjøre det en god stund framover.. phu nærvene roet seg endelig! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gammel er hun nå?? jeg hadde hele sommer ferien på meg med Simba heldigvis.. begynte å lære han å være alene hjemme da han ca var 3mnd gammel.. eller jeg gikk på skole en uke før det var sommerferie men da passet mamma han.. jeg startet smått, med 5 minførst også 15 min også 30min etterhvert til en 1time og sånn..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tulla var alene i buret sitt dagen etter at vi hentet henne (på vei hjem fra Sverige). Hun lå rolig i buret mens vi var inne på et toalett og stelte oss (siden vi hadde sovet i bilen). Da vi kom til Norge, bodde vi hos foreldrene mine en stund før vi flyttet, og da var hun alene når jeg la henne i buret for å sove. jeg lærte henne at buret var bra, og at hun skulle være rolig der. Sov der om natta (ved siden av oss), og sov hele natta gjennom fra første stund. Siden jeg også hadde en annen hund da, måtte jeg få tid til han også. Så jeg satt av og til til hun hadde sovnet i buret sitt på dagtid, og så gikk jeg. Etter noen timer gikk jeg ned til henne igjen, og da hadde hun kanskje våknet, av og til ikke. Hun brydde seg ikke så mye, men der var det også folk som kom og gikk, siden vi bodde i kjellerstuen med dataen. Men så flyttet vi, og da sov hun i stuen i buret. Hun var alene når vi var ute og røykte (kjempegenial alene-trening). Hun var også alene når jeg var ute med Casper. Når jeg var og hadde fx kjøretimer, var hun alene i buret sitt. Jeg jobbet ikke da, så jeg var mye hjemme, men var veldig obs på at hun måtte lære seg å være alene, og jeg brukte endel tid på å venne henne på det. Nå er hun alene i hele huset, har aldri hatt noe problem med å være alene.

Tror det går bra at Phoebe er alene med moren din. Men jeg klarer ikke helt å se for meg at hun ikke får noe oppmerksomhet overhodet? :) Det er jo tross alt snakk om en valp.. hehe.. ;) Du sier at moren din skal jobbe, jobber hun hjemmefra, eller kommer Phoebe til å være helt alene i huset når moren din drar på jobb? Det er uansett kjempelurt å venne henne på bur. Gi henne noe kjempegodt å tygge på, sørg for at det er "sovetid" når du drar fra henne, sett gjerne på radio og ikke gjør noe oppstyr ut av det. Høres ut som om dere er godt på vei allerede. Og så er det kjempelurt å lære henne å sove i et annet rom enn det du gjør. Fx stuen/gangen. Så venner hun seg på å være i buret og være rolig/sove, selv om du ikke er der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det går bra at Phoebe er alene med moren din. Men jeg klarer ikke helt å se for meg at hun ikke får noe oppmerksomhet overhodet? :) Det er jo tross alt snakk om en valp.. hehe.. ;) Du sier at moren din skal jobbe, jobber hun hjemmefra, eller kommer Phoebe til å være helt alene i huset når moren din drar på jobb? Det er uansett kjempelurt å venne henne på bur. Gi henne noe kjempegodt å tygge på, sørg for at det er "sovetid" når du drar fra henne, sett gjerne på radio og ikke gjør noe oppstyr ut av det. Høres ut som om dere er godt på vei allerede. Og så er det kjempelurt å lære henne å sove i et annet rom enn det du gjør. Fx stuen/gangen. Så venner hun seg på å være i buret og være rolig/sove, selv om du ikke er der.

Joda, hun får oppmerksomhet. Men det er ikke mye, siden mamma er på jobb den tiden. Hun jobber hjemmefra da. Hun er ute med henne osv. Alt det er ordnet. Phoebe takler det helt fint, hun er blitt ganske selvstendig allerede ;)

Hun sover en etasje under meg om natten i buret sitt. Dette gjorde hun 3. dagen etter vi hentet henne så dette er hun vant til nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, hun får oppmerksomhet. Men det er ikke mye, siden mamma er på jobb den tiden. Hun jobber hjemmefra da. Hun er ute med henne osv. Alt det er ordnet. Phoebe takler det helt fint, hun er blitt ganske selvstendig allerede :)

Hun sover en etasje under meg om natten i buret sitt. Dette gjorde hun 3. dagen etter vi hentet henne så dette er hun vant til nå.

Nei, hva er det da? ;) Du er jo kjempeheldig som har en mamma som jobber hjemme når du må på skolen! Dette går sikkert kjempebra! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, hva er det da? :) Du er jo kjempeheldig som har en mamma som jobber hjemme når du må på skolen! Dette går sikkert kjempebra! ;)

hehe... Nei, sendte inn første innlegget for en god stund siden. Da vissste jeg ikke helt sikkert om mamma skulle være hjemme en gang. Men skrev litt tidligere her at lat ordnet seg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...