Gå til innhold
Hundesonen.no

Halt på begge bakbeina


Aya

Recommended Posts

Skrevet

De siste fem/seks dagene har jeg syntes at Felix har haltet litt på bakbeina, slurvet når han gikk, haltet litt og virket stiv. I går haltet han etter han hadde ligget og sovet, men jeg tenkte egentlig at det nok bare var en strekk o.l. I dag var vi på tur med en hel gjeng, og han løp endel. Etterhvert ville han ikke løpe noe særlig, og på slutten av turen hoppet han frem på begge bakbeina, og hadde tydelig vondt. Vi skal til dyrlegen, i morgen eller mandag (ser an formen), men jeg tenkte å høre her og.. Nå har han vondt når han ligger, vil ikke legge seg. Jeg blir selvsagt livredd for sånt, og tenkte forkalkninger, hd og alt som er galt med en gang, men han er veldig bøyelig og virker ikke som det er hoftene som er problemet. Enten at det sitter lengre ned, eller muligens i krysset. Noen som har noen idèer om hva det kan være? Tillegsopplysninger: han er seks mnd gammel, stor og kraftig for alderen. Har vokst relativt fort.. Han har haltet/sluret/virket stiv i ca fem dager, men ikke på langt nær så ille som nå.

Skrevet

Skjønner meget godt din frykt for dette - hadde vært minst like ille selv og sett for meg alle mulige (og umulige) sykdommer som har rammet MIN lille voffs..

MEN, for å komme med noen beroligende ord så er det faktisk slett ikke uvanlig at unge valper har voksesmerter. Kanskje særlig slike som har vokst litt for raskt på bena og litt for plutselig har blitt veldig høye for alderen.

Jeg ville holdt valpen i ro (i alle fall i bånd) og ikke latt han løpe "hei villt" med andre hunder før jeg hadde fått undersøkt skikkelig hva det kan være. Jeg ville også (hos vet'en) insistert på å ta røntgen av rygg, kryss, hofter og bakben - ikke bare godta "neida, det går sikkert over - her har du litt smertestillende og la oss vente i noen uker og se..."

Hunder som halter gjør det fordi de har vondt/ubehag et eller annet sted (men ikke alltid på det benet som de halter på). Å gi smertestillende blir en falsk trygghet, og kanskje også kan forværre en evt. skade. Dette fordi hunden faktisk vil løpe, hoppe, leke MER enn kroppen egentlig synes er greit (fordi den ikke kjenner smertene).

Så du bør koste på deg en skikkelig undersøkelse nå, og hvis vet'en ikke finner noe som helst unormalt - så kan man alltids anta og tro at det helt enkelt er voksesmerter. Og da får han nok bare lære seg å begrense seg litt selv..

Lykke til hos vet'en!

Susanne

Skrevet

Vi dro til dyrlegen sent i går, da han ikke lenger klarte å gå/reise seg/legge seg. Vi tok røntgen, og brukte en time på klemmin og sjekking. Det som mest sannsynlig har skjedd, er at han strakk en sene i forrige uke/begynnelsen av denne, og at han rev denne opp, og skadet endel bindevev og sånt i går. Vi tok røntgen av rygg, og det så bra ut. Han skal holdes i ro i 1 1/2 uke, og trenes sakte opp igjen, pluss gå på smertestillende og betennelsesdempende i en uke. HVis han fortsatt ikke er bra etter den uken skal vi inn igjen og ta sånn prøve der man sprøyter inn fargestoff, og røntgen av hofter og bein også. (heldigvis har man forsikring!) Så nå skal jeg holde en seks mnd gammel border collie i ro i en uke.. herlig:p *ler* Vi var så heldige at vi traff på en utrolig dyktig dyrlege seint på fredagskvelden, og hun tok seg virkelig god tid til å sjekke han rundt hele. Så da er det egentlig bare å vente og se!

Tusen takk for svar, Susanne!

Skrevet

Kjempefint, da. Eller fint og fint - selvsagt ikke moro med vondt på lillegutt. MEN flott at de ikke så noen graverende skjelett-lidelser. Slike ting (i den alderen) har sjelden noen hyggelig utgang for hunden..

Skader skjer, og forhåpentligvis vil dette gå over sakte men sikkert helt av seg selv.

Men som jeg sa i mitt innlegg - hvis du gir smertestillende så må du være ekstra nøye på at han ikke "tar seg ut" selv - for kroppen hans vil jo ikke si ifra normalt lengre.

For å holde han i ro vil noen sikkert sverge til å putte han i et bur - og det er klart at det er det enkleste (og det er jo bare for en kort periode av hans oppvekst).

Men selv ville jeg ha brukt slike kompostgitter, eller barnegrinder for å begrense hans bevegelsesmuligheter til f.eks. kun et rom. Null nix leking inne, ha masse rolige leker (tyggebein, griseører, etc) som han kan holde på med. (Såfremt han ikke er en av de som går helt bananas og kaster tingene rundt omkring, hopper og stuper etter dem.... )

Men uansett - lykke til med den lille, og du kommer sikkert til å se rask forbedring fra nå av!

Susanne

Skrevet

Uff da, det hørtes ikke noe særlig ut. God bedring til Felix! Sikkert ikke så lett å holde han i ro så lenge. Dere må nok ty til andre aktiviteter så han får brukt sine små grå.

Skrevet

Takk for koselige tilbakemeldinger og svar. Susanne: ja, akkurat det bekymrer meg og, og er egentlig litt sur fordi jeg ikke sa at jeg kun ville ha betennelsesdempende. Han tror jo at han er i superform nå:S Men jeg får bare passe på.. Jeg har bundet han inne, så han har noen meter han kan rusle.. Kjøpt inn endel forskjellige tyggebein, og sitter og pønsker på gode ting til å trimme hjernen. Han ligger i bur om natta nå, men det er så stort at han kan ligge strukket ut og stå, snu seg osv (Jeg har han ikke i bur til vanlig).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Uff, det hørtes ikke lett ut å holde han stille i en og en halv uke! Lykke til, og håper det går bra. Det kunne jo tross alt ha vært værre (skjelett/leddproblemer). Men det er aldri gøy å ikke vite sikkert hva som feiler dyret. God bedring til Felix!

Therese

  • 3 weeks later...
Skrevet

god bedring!

en uke er nada! hehe, her er vi på vår 5 uke..! har bare 3,5 uker i ro igjen.. før han kan trenes opp..

det er IKKE lett å holde de i ro, men tyggeting er bra! og kjp inn noen i leker.. evt bruk tomme do ruller som du kan legge godis under..

blææææ lei av å ha en handicappa hund nå ja..

god bedring til hunden din!

Skrevet

Det er en viss forskjell på å ha en BC som er vandt til masse aktivitet i ro, og en chimix i ro. Faktisk. og ellers, jo, det går greit, han har gått litt opp og ned i form. Nå er det vel nesten tre uker siden, og han er fremdeles stiv og halter innimellom. Så vi får se.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...