Gå til innhold
Hundesonen.no

ÅÅÅÅÅ ingen vil ha meg!


dorab01

Recommended Posts

ÅÅÅ jeg er kjempe frustrert ingen vil ha meg. Jeg leter etter en jobb men ingen vil ha meg. Jeg blir ikke bedt på samtale engang for bare mail om at jeg ikke er aktuell kandidat. Nå har jeg søkt på alt som finnes men ingen gidder å snakke med meg en gang har minst sent 50 søknader. Nå har jeg "synket" så lavt at jeg søker på jobber hvor betingelsene er at man skall ha oppholdstilatelse!!

Er det noen som har noen tips. Jeg trenger virkelig arbeid og er kjempe desperat! :icon_cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner til det ja! Det eneste er å søke overalt, og gjerne ringe og skrive mail i ettertid å høre med dem. Syns det er helt idiotisk å aldri gi svar på søknader folk sender inn. Ikke at de har motatt den, eller om vi ikke har fått den. <_< kanskje kommer det ett brev 6 mnd etterpå som sier: jobben er besatt. Lykke til videre. <_< Nei arbeidsmarkedet er tøft! Men man må ikke gi opp!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gammel er du? Jeg er 16 :)

Jeg har også prøvd å søke jobb overalt på de små butikkene i by'n (ikke veldig stor by akkurat). Har kun fått ET svar på søknadene mine og det var fra Nille! (Stillingen er bestatt :icon_cry: hehe) Nå søker riktignok jeg kun på sånn lørdags -og ettemiddags jobbing da :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aner ikke hva du har av utdannelse og erfaringsbakgrunn, eller hva slags type jobber du søker på, men dersom du har en langt, flott CV, og søker på type jobber som krever veldig lite utdannelse og erfaring, så kan det være en årsak til at man ikke kommer så langt i prosessen. Arbeidsgivere vil ofte ikke ha overkvalifiserte personer, fordi de regner ofte med at man bare blir der til man finner noe bedre... Og ofte stemmer det jo. En som har mastergrad i økonomi eks, kommer ikke til å være fornøyd med å stå i kassa på Narvesen i lengre tid... Men søk gjerne om du ikke oppfyller absolutt alle kravene. Folk som har litt for lite utdannelse eller erfaring, kan man jo bare lære opp... (men det finnes en grense der og. Står det at man skal ha fagbrev som elektriker, så søker man ikke om man har 2 år på frisørlinja liksom... :icon_cry: )

Søker du på de riktige jobbene mhp utdannelsen din? Hvordan ser CV og søknad ut? Kan du gjøre noen endringer der slik at de skiller seg litt ut?

Kontakter? Kjenner du noen (som evt kjenner noen....) innenfor de bedriftene du søker? Kontakter er gull verdt, og har du noen som kan legge inn et godt ord for deg for som jobber innen bedriften, teller det en del faktisk.

Dersom du blir kalt inn til jobbintervju, er det greit å gjøre hjemmeleksene sine på forhand. Finn ut en masse om bedriften, spør spørsmål, og ikke bare sett deg ned og spør hva lønna er liksom... Ha med papirer. Og ha orden i de. Putt de i plastlommer i en ringperm eks, med en kopi av CVen først. Alle slike smådetaljer kan teller om man er en av mange som søker jobb.

Ellers er det bare å stå på. Som oftest finner man noe til slutt. Enkelte ganger tar ting litt tid bare...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ÅÅÅ jeg er kjempe frustrert ingen vil ha meg. Jeg leter etter en jobb men ingen vil ha meg. Jeg blir ikke bedt på samtale engang for bare mail om at jeg ikke er aktuell kandidat. Nå har jeg søkt på alt som finnes men ingen gidder å snakke med meg en gang har minst sent 50 søknader. Nå har jeg "synket" så lavt at jeg søker på jobber hvor betingelsene er at man skall ha oppholdstilatelse!

Er det noen som har noen tips. Jeg trenger virkelig arbeid og er kjempe desperat! :icon_cry:

Vet kordan det er. Søkte på 20-30 jobber selv før jeg fikk. Nå er jeg på søkekjøret igjen, vil ha mer penger og mer stillingsprosent, grisk som jeg er B)

Håper jeg får fortere raskere jobb denne gangen, sist tok det 4 måneder...

Forresten utrolig dårlig jobbmarked for tiden, skal ha fast heltidsjobb i klesbutikk, og alt jeg er ser er ICA og Kiwi overalt, og DET gidder jeg ikke, jeg er ikke laget for å sitte i ro og plinge varer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Søk på vikariater, det er iallefall bedre enn ingenting. På den måten viser du at du er intressert og du får erfaring som er gull vært videre når du skal søke faste stillinger. Skaff deg gode referanser fra stillinger innenfor bransjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Få hjelp til søknaden. Mange trenger hjelp til det. Den kan se fin og riktig ut, men ofte tolker mottaker den annerledes enn hva som var din intensjon. Husk at de fleste leser hundrevis av søknader, og da gjelder det å fatte seg i korthet samtidig som man får frem alt på en ryddig, moden, interessant måte. Personlig skrivestil er også en medvirkende faktor i oppfattelsen av søknaden. Noen skriver for muntlig, andre skriver for teknisk. Ha en fin blanding av lett og tydelig, seriøs og utadvendt - lettere sagt enn gjort.

Ikke bruk samme søknad til mange forskjellige jobber. Bytt ihvertfall ut det som gjør at leseren forstår at du er spesielt interessert i akkurat den jobben. Fortell hvor du fant annonsen, hvorfor du søker og at du håper du vil få sjansen til å møte til intervju. Oppgi referanser du vet vil si positive ting om deg, og som kjenner deg på de punktene som er viktige i en ny jobb.

I annonsen står det ofte ønskede kvalifikasjoner, både jobbmessig og privat. Få frem relevant utdannelse helt i begynnelsen - da stadfester du tidlig at du er kvalifisert og leseren fortsetter ned i søknaden din. Deretter plukker du ut synonymer til de ordene arbeidsgiver har brukt i annonsen, og bruker dem på en naturlig måte til å beskrive deg selv. Hvis ikke ønskene til arbeidsgiver passer med deg som person, lar du være å nevne akkurat det, og heller fokuserer på de egenskapene du faktisk har som arbeidsgiver er på utkikk etter.

Hvis man klarer å skrive en god søknad som forteller nok om deg, men ikke alt, er sjansen stor for at de på en side føler du er rett for jobben, og på den annen side gjerne vil snakke mer med deg.

Lykke til!

ps. det er faktisk ofte søknaden alene det står på, så send den til noen som er flinke eller har erfaring i å lese jobbsøknader, for råd og tips.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


×
×
  • Opprett ny...