Gå til innhold
Hundesonen.no

sykling og trekking


Pippi

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på om når man kan begynne å la hunden trekke/dra på skitur og når hunden kan begynne å være med på sykkeltur og joggetur? Min hund er 5 måneder nå, så nå er det for tidlig, men vil gjerne vite. Ønsker også gjerne tips om andre aktiviteter, eller ting jeg må huske på i forhold til disse aktivitetene eller utstyr som er bra. :icon_cry:

Skrevet

Jeg har et oppheng på det, at jeg sykler ikke/trekker ikke/kløver ikke med hunden fø5r den er røntget fri, noe jeg ikke gjør før hunden er over 16 mnd.. Så det er mitt svar=)

Skrevet

Men altså, 16 mnd passer min rase, men ikke alle andre raser. Det er veldig avhengig av hva slags hund du har. Men hunden bør ikke brukes sånn før den er røntget fri, og det er jo kjøreregler på når hver rase skal røntges..

Skrevet

Jeg har alltid lært 1,5 - 2 år, for da er de ferdig utvokst. Om det gjelder bare fuglehunder vet jeg ikke, men jeg har forstått det slik at det er nokså standard for de fleste raser..

Skrevet

Jeg spør oppdretter så blir det riktig i forhold til rase og selvfølgelig etter Hd sjekk. Jeg gleder meg så fælt til vi kan begynne enda litt mer aktivt til alle årstider. Har så mange planer. Men frem til det skal vi ta det med ro. Takk for tilbake meldig fra dere, veldig glad for svar :P

Skrevet

Jeg har alltid lært 1,5 - 2 år, for da er de ferdig utvokst. Om det gjelder bare fuglehunder vet jeg ikke, men jeg har forstått det slik at det er nokså standard for de fleste raser..

Det er nok litt raseavhengig, men en ganske god regel. F.eks miniatyrhunder vil ofte være ferdig utvokst rundt 10 mnd, mens tunge, store raser er på langt nær utvokst før de nærmer seg tre år.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...