Gå til innhold
Hundesonen.no

Nabokrangel på løp ;)


fidelio

Recommended Posts

Skrevet

For litt bakgrunn: dette er ikke min nærmeste nabo med shæfer, som jeg sikkert har nevnt i innlegg før. Dette er en shæfer oppi nabolaget, og dens to eiere.

Vi har en port ved inngangsdøra vår, og kanskje 15 kvadratmeter inngjerdet sånn bort til garasjen, inntil huset, og jeg pleier å la den døren stå oppe på varme dager, så hugo kan ligge litt ute, og gå ned i kjelleren og sove. Det er kanskje fem meter gjerde der, resten er garasje og hus og sånt.

Hugo er veldig glad i uteplassen sin, og når vi er hjemme så står den døra omtrent alltid oppe. Folk som vil inn, men ikke hilse på hugo, kan bare rope, eller gå inn verandaveien. Hugo sover gjerne der på natta også.

Plassen er laget sånn at man må gå inn i hagen til naboen, eller inn oppkjørselen vår, for å ha en mulighet til å plage skatten, og han har heller ikke utsyn til mer enn tre meter lite traffikert vei, så bråking har aldri vært noe problem. Dog har han sutret litt behørig hvis løpetidstisper trasker forbi.

Så til historien, som hendte en kveld for tre dager siden.

Damen oppi gata har en shæfer. En shæfer som skulle bli politihund, men var for snill tilogmed.

Nå er det ikke min jobb å legge meg oppi turvanene demmes, men de går bare tur på natten, og da går damen femten meter foran mannen og bikkja. Hvis damen ser noen komme så løper hun mannen og bikkja inn i nærmeste hage og binder hunden i ett tre. Det trenger ikke være en hund som kommer, har gått hjem fra jobb og møtt samme oppførsel.

Ok, jeg roter meg bort.

Hugo var altså ute på plattingen sin, da jeg hørte hyling, og gikk for å se hva det var. Bikkja og mannen sto gjemt bak en lyktestolpe, mens damen roper til meg at jeg må holde hunden min i bånd, fordi det er båndtvang. Jeg sier at det er gjerde her. Hun sier at hugo kommer til å hoppe over der, og jeg sier nei. Riktignok vel vitende om at hugo prøvde å hoppe over ett strømgjerde når han var liten, og ikke har hoppa over noe som ligner på ett gjerde siden. Dessuten er gjerdet ganske høyt, og hugo ganske tung.

Hun fortsetter med at det er båndtvang, og at jeg er ansvarlig hvis hugo skulle bestemme seg for å skifte personlighet og hoppe over gjerdet og angripe. Og jeg er fortsatt like hyggelig, og tilbyr meg å betale alle hennes dyrlegeregninger de neste ti år, hvis noe sånt skulle skje. men jeg gidder ikke ta han i bånd.

Hun vurderer å anmelde meg, og jeg sier at det er helt greit.

Så går en kveld uten spesielle hendelser, til jeg i går kveld bestemte meg for å gå en sen tissetur med hugo. Mye oppussing har gjort at hugo har blitt litt neglisjert, og ekstra tisseturer med godbit i lomma bøter litt på det.

Og hvem møter vi?

Nå hadde det seg sånn at jeg og hugo egentlig hadde gått nok, og var på vei hjem. Det betydde at vi planla å gå opp den veien der damen og mannen hadde bundet hunden.

Jeg blir stoppet av damen, (som nå virker lett aggressiv) og spurt om jeg ikke skjønner at hunden hennes er aggressiv? Jeg sa at jeg ikke skjønte at det var mitt problem. Når hun nå prøver den regla om at det er mitt ansvar hvis vi går opp den veien, så blir jeg også litt sint, og sier at sålenge jeg har kontroll på min hund, så er det hennes ansvar hva hennes hund gjør. Og jeg var villig til å ta den sjansen, og gå opp veien til vårt hus, da hennes hund var bundet i ett tre, og holdt av en kraftig mann, og jeg ville hjem.

Heldigvis går dette bra, men damen er nå eitrende sint på meg. Hun skal nemlig snakke med mammaen min!

Jeg går hjem, forteller min kjære om historien, og sover.

Jeg håper egentlig hun kommer snart, bare synd at mammaen min bor ett annet sted. Men hvis hun ikke kommer, så lurer jeg på å sende mamma opp når hun kommer på besøk denne helgen.

Nei, hva synes dere? En fantastisk nabokrangel "in spe"? Smiler bredt bare jeg tenker på mulighetene i denne nabokrangelen. Det er nesten så jeg har lyst til å gå daglige natteturer med hugolille.

Skrevet

Fy så slem du er! ;)

Skal følge med på hvordan dette utvikler seg.. En hund som er for snill til å bli politihund, men som er så aggressiv at den må gå tur om natten. Si meg; hvor aggressive må disse politihundene egentlig være??

Skrevet

Jeg er 23ogetthalvt år, og har bodd hjemmefra i seks år, eier huset vi bor i nå, så hvis hun skal komme på besøk for å snakke med mamma så kan det bli morsomt.

Tror egentlig ikke bikkja er så ille, men med gale eiere så kan vel det meste skje?

Skrevet

Hehe!

Morsom historie. Må inrømme at jeg kjenner meg litt igjen i situasjonen med: gale naboer og scäfer. Hatt en krangel i noe av den samme sjangeren... ;)

Skrevet

Du er jo nesten like ond som meg ;) Jeg hadde også stått opp å gått tur med hundene ;) Hehe... Nei, det er nå hennes ansvar å få orden på hunden sin. Send henne til nærmeste hundeskole ;)

Skrevet

selve bikkja tror jeg ikke er så ille, brummer litt og flekker litt tenner, men tror mye av det avhenger av at han er bundet stramt til ett tre med to voksne mennesker hengende rundt han.

Bortsett fra det så har jeg bodd her ett år nå, og bare møtt han disse to gangene. Har blitt fortalt historier da, men de var så ville at jeg ikke trodde på dem..

Skrevet

Kom bare på en historie fra vår hverdag og håper ikke at det gjør noe at jeg kupper tråden din bittelitt! Vi har noen naboer med en greyhoundblanding som løp løs i hagen deres. Den ble etterhvert nokså bjeffete på andre hunder som gikk forbi og Fibi takket ikke nei og bjeffet gjerne tilbake. Vinteren kom og med den mye snø og enda mer snø.

En dag nevnte jeg for eieren til denne bikkja at jeg var litt bekymret for hva som ville skje hvis bikkja hoppet over gjerde. Da fikk jeg meg en lekse om at hunden hennes bjeffet bare fordi drittbikkja mi nibjeffet hver gang vi gikk forbi og hennes hund hadde aldri hoppet over gjerdet og kom aldri til å gjøre det.

Jeg ble litt paff,for jeg hadde vært ganske klar på at jeg var redd for hva min hund ville gjøre hvis hennes hund hoppet over til oss, så jeg hadde på en måte tatt på meg "skylda" allerede. Derfor gikk jeg videre uten å si noe mer, for noen nabokrangel er jeg ikke interessert i. Nå har jo Fibi en del passeringstrening, så vi jobbet litt med å gå fot forbi den hagen, for å unngå noe mer bråk og det ble fort slutt på bjeffing fra min drittbikkje, i allfall. ;) At levenet har fortsatt på andre siden av gjerdet, er ikke mitt problem. Vel, tilbake til historien.

Da snøen var på sitt høyeste, gikk jeg stort sett andre veier enn forbi dette gjerdet, for jeg stolte slett ikke på at ikke hunden hoppet over. Men da våren kom, begynte vi å gå der igjen når det passet sånn, fordi det er snareste veien til skogen.

En vakker dag hørte jeg bikkja nibjeffe oppe ved huset, da vi passerte. De driver å bygger i hagen, så porten sto oppe, men de hadde et provisorisk gjerde nærmere huset. Eierne sto i gården, så jeg var sikker på at hunden var under kontroll.

Plutselig kommer bikkja som et olja lyn ut av porten og nedover veien etter oss. Den hiver seg over bakparten på Fibi som går pent på plass i bånd (for det gjør man jo forbi den hagen ;) ) og i og med at båndet var løst, får Fibi snudd seg og svart på denne uvennlige henvendelsen, før far i huset kommer fykende og nokså skamfull drar bikkja med seg. Det var ikke noen alvorlig slåsskamp, mer litt sånn "jøss,jeg fikk tak i den irriterende hunden som til stadighet går forbi MIN hage, eh, hva gjør jeg nå, da?".

Etter denne episoden, er naboskapet igjen preget av vennlighet og gjensidig respekt for hverandres hundehold, så aldri så gæærnt at det ikke er godt for noe ;) !

Skrevet

For noen eiere ;)

To ganske morsomme historier. Må si jeg kjenner meg veldig godt igjen i schafer historien.

Du må holde oss oppdatert da ;)

Skrevet

Hjelpes, også prate med mammaen din da, for en trussel. :)

Nei dette skulle jeg likt å sett selv, tror jeg hadde gjort som deg, bedt om å få lov til å gå hjem med bikkja så jeg får lagt meg, det er tross alt sent. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...