Gå til innhold
Hundesonen.no

Oj... Tok litt av under oppussinga


fidelio

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og min kjære vaska huset i går. Når vi satt i sofaen glade og fornøyde, så fant vi plutselig ut at vi skulle se hvordan den ene veggen så ut uten brystvern, som det er over hele stua. Som tenkt så gjort, under der var det tapet. Under der var det papp. Under der var det spon. Under der var det panel, som var veldig fint, og som vi ville ha.

Så langt så greit.

Til en av oss begynte å lure på hva som var under gulvet. (helt fin parkett egentlig)

Så kikket vi der.

Under parketten var det ett vegg til vegg teppe. Under der var det papp. Under der var det laminat. Under der var det papp. Under der var det ett slags plastbelegg i ville farger. Under der var det tregulv.

Ett døgn senere sitter jeg på rommet etter å ha revet vekk søtti kvadratmeter gulv og vegger og lister.

Panelet var bare under den første veggen, og gulvet er ganske slitt og malt i mange farger.

Jeg vet ikke hva jeg skal spørre om engang, er det noen som har noen tips?

Har aldri pusset opp noe egentlig, og er ikke engang sikker på om jeg trenger tips eller trøst.

Alle tips mottas med takk.

Skrevet

Jeg har ingen tips, men jeg sitter her og ler litt for meg selv, da.

"Måtte bare rive vekk veggen og gulvet for å kikke under, skjønner du!"

Lykke til, hvertfall :icon_redface:

Skrevet

Oj,oj,oj og stakkars deg, sier jeg bare... :icon_redface:

Har vært gjennom noe av det samme selv egentlig.... Veggene ga jeg opp, la heller panel som jeg malte, men det originale tregulvet som lå under x antall belegg, laminat og tepper, bare ville jeg ha...

Det var ett skikkelig mareritt, jeg lover....

Om du bestemmer deg for å fortsette arbeidet selv, anbefaler jeg deg i hvert fall å leie skikkelig utstyr for sliping etc. Men jeg fikk det aldri til skikkelig på egen hånd, så etter gud vet hvor mange timer med svette og tårer, endte det med at jeg leide inn folk til å slipe og lakke gulvet, mens jeg tok med meg bikkja på en ukes ferie... :D

Skal jeg gjøre noe tilsvarende igjen, leier jeg inn folk fra dag en.

Masse lykke til!

Skrevet

Ca hvor mange penger brukte du? Om det ikke er frekt å spørre?

Skal også legge panel over mesteparten av stua, men det er gulvet jeg helst vil ha, og som jeg er mest bekymra for kommer til å bli pes..

Leie slipemaskin her kosta 500 i døgnet ca.

Hvor lang tid hvis man jobber hardt men kanskje ikke så veldig effektivt?

Skrevet

Oi, skaffet dere litt av en jobb da...

Hva var under på de veggene det ikke var panel da? Her kan dere jo male panelet i en pen farge. Hvis det ikke er behandlet pr i dag kan dere også alternativt bruke panelvask som egentlig er uttynnet maling. Vil anbefale hvit isåfall. Da vil dere fremdeles få følelsen av tre men at det blir lysere og renere. Hvis det på de andre veggene ikke er noe særlig brukbart materiale men jevnt underlag kan dere legge strie eller tapet. Dersom det er veldig ujevnt ville jeg lagt på nye gipsplater og sparklet og pusset skjøtene. Disse kan enten males direkte eller gir et bra underlag for strie eller tapet.

Når det gjelder gulvet så kan det slipes (vil jeg tro, dersom det er heltre). Hvis det derimot er mye sprekker mellom bordene er det vanskelig å få et bra resultat, så da ville jeg lagt ny laminat/parkett oppå. Hvis det ser bra ut kan det som sagt slipes og evt lakkeres,beises eller males.

Lykke til! :icon_redface:

Skrevet

Under der det ikke er panel er det stort sett sponplater, vi vurderer å legge sånn klikkklakkpanel.

Tregulvet er fine brede planker, men det er litt sprekker imellom de, og omtrent tusen spiker i annenhver planke.

Har liksom ikke lyst til å legge ny parkett siden vi egentlig rev vekk en nesten ny og helt fin en.. :icon_redface:

Budsjetttips mottas også forresten!

Skrevet

Ca hvor mange penger brukte du? Om det ikke er frekt å spørre?

Skal også legge panel over mesteparten av stua, men det er gulvet jeg helst vil ha, og som jeg er mest bekymra for kommer til å bli pes..

Leie slipemaskin her kosta 500 i døgnet ca.

Hvor lang tid hvis man jobber hardt men kanskje ikke så veldig effektivt?

Nå er dette noen år siden, og jeg husker ikke helt, men alt i alt ble det ganske dyrt. Først og fremst fordi jeg først leide slipemaskin, men allikevel måtte leie noen til å gjøre jobben etterpå. Men jeg husker at jeg syntes det var billig å få folk til å gjøre det, jeg tror jeg betalte rundt 3000,- +mva, og det var ca 40m2 skulle fikses. Da ble det slipt og lakket 3 strøk. Men jeg hadde selvfølgelig gjort mye av grunnarbeidet.

Det værste var vel ikke akkurat pengene, men den helvetes jobben.... Jeg måtte sitte med varmepistol, og skrape lim av 40m2. Og det måtte skrapes HARDT: Jeg var helt av i armer, og knærne var helt gående osv... Brukte sikkert en 4-5 dager på dette (og jeg fikk hjelp av kjæreste og venner). Når det var gjort var det frem med slipemaskin, noe jeg trodde skulle bli grei skuring, men den gang ei... Når ikke underlaget er optimalt er det ikke lett å gjøre dette selv (hvis man ikke har litt erfaring). Papiret røk, slipte for mye noen steder, for lite andre steder etc. Gulvet var alt annet en plant etter at jeg hadde holdt på en stund... :icon_redface:

Er det slått ned mye spikere i gulvet, blir ikke dette særlig fint. Jeg hadde og det i ene hjørnet av stua, men trodde det skulle gå greit. Spikerne ble trukket ut, og det så ikke så halvgalt ut, men etter sliping blir gulvene mye lysere og spikerhullene kommer myyyyye bedre frem. Avhenger jo selvfølgelig av hvordan du skal behandle det, men jeg ønsket gulvet så lyst som mulig, og da ble det ikke særlig pent.... Men i og med at det kun var en liten del, gikk det greit. Noen møbler akkurat der... :D

Skrevet

haha, er glad for at jeg har en snekker her hjemme jeg nå :) som kan gjøre all snekkring og sånnt selv, og får rabatter på enkelte butikker :D

skal jeg spørre han om tips for deg?

Skrevet

haha, er glad for at jeg har en snekker her hjemme jeg nå :) som kan gjøre all snekkring og sånnt selv, og får rabatter på enkelte butikker :D

skal jeg spørre han om tips for deg?

Nettopp det er grunnen til at jeg sier jeg skal gifte meg med en snekker! :D Pappa er snekker så jeg har skjønt hvor mye billigere alt blir hvis man har en håndtverker i huset.

Men i hvertfall. Jeg synes det høres billigst og enklest ut å legge laminat på gulvet. Laminat holder seg enormt bra, og det er vel en ganske billig løsning. Ganske morsomt det dere gjorde da! Dere vil sikkert klare å se det humoristiske i det etter hvert. :P

Skrevet

Nettopp det er grunnen til at jeg sier jeg skal gifte meg med en snekker! :D Pappa er snekker så jeg har skjønt hvor mye billigere alt blir hvis man har en håndtverker i huset.

Men i hvertfall. Jeg synes det høres billigst og enklest ut å legge laminat på gulvet. Laminat holder seg enormt bra, og det er vel en ganske billig løsning. Ganske morsomt det dere gjorde da! Dere vil sikkert klare å se det humoristiske i det etter hvert. :D

sånn klikk laminat er idiotsikkert.. sånn klarer TILOGMED JEG og legge.. under oppsyn da :P hehe.. men var ikke særlig vanskelig... ( men er litt smart å spille dum, da slipper man.. særlig når man har en perfeksjonist til samboersnekker :) )

Skrevet

sånn klikk laminat er idiotsikkert.. sånn klarer TILOGMED JEG og legge.. under oppsyn da :D hehe.. men var ikke særlig vanskelig... ( men er litt smart å spille dum, da slipper man.. særlig når man har en perfeksjonist til samboersnekker :D )

Genialt! :) Slenger meg på den. Mannfolka tar alltid over drittjobben hvis du ikke virker heeelt sikker på at du vet hva du gjør...

Skrevet

Hihi! Så moro at du har laget deg et oppoussingsobjekt :D Synes gammelt ordentlig tregulv er utrolig fint! Mye finere enn sånn billiglaminat i såfall.

Kjenner du noen som kan hjelpe dere med sliping og lakking? Tror ikke jeg hadde begitt megselv utpå et slikt prosjekt uten videre. Tror som Molly sier at det kanskje er like greit å leie inn noen til å ta gulvet.

Veggene derimot er det jo bare å give løs på :) Kunne ha vært fint med en vegg med panel og resten i fin tapet eller noe da.

Skrevet

Jeg har tenkt å beise gulvet mørkt, tror du spikerhullene vil synes veldig da? Evt, er det bedre å sparkle?

Mannen som bodde her før var visstnok spikergal, fire-fem spiker i hver planke hver tiende centimeter.. Heldigvis limte han ingenting, så når spikrene går bort er det bare ett lag tynn gammel maling over treet.

Jeg vil ikke ha laminat egentlig. Hadde jo det, før, men gulvet under er tykke fine trebord, ca. 15 cm. brede.

Min kjære er jo litt "handy" så kommer nok til å overlate sliping til han slem som jeg er. Har i dag sittet på bordet og kommet med lure tips mens jeg drikker øl, og ser på min kjære som sirkelsager rundtomkring :)

Har jo gjort litt fornuftig også da.

Gulvet har endel sprekker imellom og sånt også, men nå har jeg blitt glad i gulvet, så nå skal vi ha det!

Og toya, Ja! spør han! Vil dere kanskje komme på besøk? :D

Skrevet

Jeg har tenkt å beise gulvet mørkt, tror du spikerhullene vil synes veldig da? Evt, er det bedre å sparkle?

Mannen som bodde her før var visstnok spikergal, fire-fem spiker i hver planke hver tiende centimeter.. Heldigvis limte han ingenting, så når spikrene går bort er det bare ett lag tynn gammel maling over treet.

Jeg vil ikke ha laminat egentlig. Hadde jo det, før, men gulvet under er tykke fine trebord, ca. 15 cm. brede.

Min kjære er jo litt "handy" så kommer nok til å overlate sliping til han slem som jeg er. Har i dag sittet på bordet og kommet med lure tips mens jeg drikker øl, og ser på min kjære som sirkelsager rundtomkring :D

Har jo gjort litt fornuftig også da.

Gulvet har endel sprekker imellom og sånt også, men nå har jeg blitt glad i gulvet, så nå skal vi ha det!

Og toya, Ja! spør han! Vil dere kanskje komme på besøk? :P

Høres bra ut! Det kan sikkert bli ganske stilig med et litt old-fashion gulv. Brede bord med litt avstand mellom. Ser det for meg, blir nok riktig fancy når dere blir ferdige! :D:) Og ja, overlat det til typen, da får han det som han vil. Selv om det kanskje egentlig er du som er sjefen...

Skrevet

Jeg har tenkt å beise gulvet mørkt, tror du spikerhullene vil synes veldig da? Evt, er det bedre å sparkle?

Mannen som bodde her før var visstnok spikergal, fire-fem spiker i hver planke hver tiende centimeter.. Heldigvis limte han ingenting, så når spikrene går bort er det bare ett lag tynn gammel maling over treet.

Jeg vil ikke ha laminat egentlig. Hadde jo det, før, men gulvet under er tykke fine trebord, ca. 15 cm. brede.

Min kjære er jo litt "handy" så kommer nok til å overlate sliping til han slem som jeg er. Har i dag sittet på bordet og kommet med lure tips mens jeg drikker øl, og ser på min kjære som sirkelsager rundtomkring :)

Har jo gjort litt fornuftig også da.

Gulvet har endel sprekker imellom og sånt også, men nå har jeg blitt glad i gulvet, så nå skal vi ha det!

Og toya, Ja! spør han! Vil dere kanskje komme på besøk? :P

Originale tregulv kan IKKE sammenlignes med verken parkett eller (i hvert fall ikke) laminat. :P

Mørkbeiset tror jeg går bedre i forhold til hvor mye spikerhullene vil synes.

Hos meg ble gulvet helt lyst, mens spikerhullene ble brune, så mørkbeiset er jeg sikker på at blir kjempefint... :D

Og kanskje enda bedre hvis du sparkler, men det aner jeg ikke, bare en tanke....

Masse lykke til, hadde vært gøy med noen bilder underveis. Er sikker på at det blir kjempefint, og et gulv med sjarm... :D

Skrevet

Genialt! ;) Slenger meg på den. Mannfolka tar alltid over drittjobben hvis du ikke virker heeelt sikker på at du vet hva du gjør...

Hihi - på samme måte som at kvinnfolka fort tar over klesvasken om man bare strategisk plaserer et par nye, røde sokker sammen med hvite klær i vaskemaskin :P Funker ikke det, så er det bare å vaske en ullgenser på 90 grader, for så å tørketromle den - den blir som et dukkeplagg ...

Skrevet

Hihi - på samme måte som at kvinnfolka fort tar over klesvasken om man bare strategisk plaserer et par nye, røde sokker sammen med hvite klær i vaskemaskin :P Funker ikke det, så er det bare å vaske en ullgenser på 90 grader, for så å tørketromle den - den blir som et dukkeplagg ...

Her i huset er det som regel motsatt. Du kan tro Tore har hatt laaange samtaler med meg om antall grader og mengde klær i maskinen :P

Men on topic så er tregulv myye flottere enn lamiant. Jeg liker trevegger også men mange mener det blir for "hyttelignende" da. Syns det er fint jeg.

Du må legge ut noen før og etterbilder også ;)

Skrevet

Dessverre er jeg utrolig dårlig på datating, hvis ikke tror jeg det hadde vært mange fler sympatierklæringer her..

På den lyse side er det nå ti cm. høyere under taket! (og masse gamle gulvbelegg i hagen)

Har lest masse instruksjoner om hvordan legge ut bilder, men klarer det ikke jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...