Gå til innhold
Hundesonen.no

Sjokoladekake


>Lene<

Recommended Posts

Er på jakt etter en god oppskrift på sjokoladekake.

Prøver en ny oppskrift hver gang jeg lager, og blir aldri fornøyd. (Mulig jeg bare er elendig til å bake og da ;) )

Men om noen har en skikkelig god oppskrift så prøver jeg gjerne den!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her skal du få en som bare er helt utrolig. Jeg tror jeg har lagt på meg ti kilo på grunn av denne kaken, nå har jeg sluttet å lage den!

Lilleknuts sjokoladekake

10 dl mel

6,5 dl sukker

1 ss natron

3-4 ss kakao

100 gr smeltet margarin

7,5 dl kefir eller kulturmelk

Smelt margarin, rør inn sukkeret, tilsett kulturmelk, bland inn det tørre tilslutt. Stekes i langpanne,

175 grader i 35 minutter, nederste rille

Glasur:

400 gr melis

200 gr smeltet margarin

1 plate kokesjokolade

3 ts vaniljesukker

2 ss kokt kaffe

Smelt margarin og sjokolade på svak varme. Tilsett så det tørre og kaffen. Ta i litt ekstra melis hvis glasuren blir for tynn.

(Jeg tror det er kulturmelken og natronet som gjør at denne kaken blir så utrolig saftig og myk. Den holder seg også saftig og myk veldig lenge).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke sjokoladekake, men brownies, men det er verdens beste oppskrift- og ingen måler seg med den!

Brownies (stor langpanne)

6 stk. egg

9 dl sukker

450 g margarin

5 dl hvetemel

9 ss kakaopulver eller 250 g mørk kokesjokolade

2 ts vaniljesukker

½ dl grovhakkede valnøttkjerner (kan sløyfes)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her skal du få en som bare er helt utrolig. Jeg tror jeg har lagt på meg ti kilo på grunn av denne kaken, nå har jeg sluttet å lage den!

Lilleknuts sjokoladekake

10 dl mel

6,5 dl sukker

1 ss natron

3-4 ss kakao

100 gr smeltet margarin

7,5 dl kefir eller kulturmelk

Smelt margarin, rør inn sukkeret, tilsett kulturmelk, bland inn det tørre tilslutt. Stekes i langpanne,

175 grader i 35 minutter, nederste rille

Smelt margarin og sjokolade på svak varme. Tilsett så det tørre og kaffen. Ta i litt ekstra melis hvis glasuren blir for tynn.

(Jeg tror det er kulturmelken og natronet som gjør at denne kaken blir så utrolig saftig og myk. Den holder seg også saftig og myk veldig lenge).

Denne bruker jeg og. det blir en stor langpanne som er ideell til barneselskap, levere til ulike arrangement der barna skal ha med kake (blir alltid utsolgt først!). Jeg bruker en litt annen glasur:

1 pakke melis

2ss kakaopulver

2ts vaniljesukker

100g mykt smør

Kald kaffe, ca 1/4 dl kanskje..

Kakestrø.

Bland alt det tørre. Ha i smør og litt kaffe og rør til det blir en passe tykk krem. Fordel utover kaken og ta på masse strø!

Husk å vent til kaken er kald før du lager glasuren!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne er god og kjempe enkel og lage.

4 egg

3 kopper sukker

4 kopper hvetemel

1 1/2 kopp melk

200 gram smeltet smør - Avkjøles

2 ts bakepulver

2 ss kakao

Egg og sukker røres hvitt. Ha i resten og rør godt. Stekes i langpanne på 180 grader i 20-30 min på midterste rille.

Glasur:

300 gram melis

125 rom temperert smør

2 ss kakao

2 ss kaffe

Smør og melis røres hvitt (smøret skal IKKE smeltes først). Ha i kakao og når det er rørt ut, har du i kaffen. Taes på kaken når den er nesten kald.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Neida, dette er virkelig verdens beste, jeg lover!

Trøffelkake.

6 egg

600 g sukker

600 g mel

2 ss bakepulver

2 ss vaniljesukker

4 ss kakao

4,5 dl melk

450 g smeltet smør.

Pisk egg og sukker til eggedosis. Ha i tørt og vått vekselvis.

Stekes i langpanne midt i ovnen på 180 gr i ca 20 min.

Trøffelkrem:

50 g margarin

75 g kokesjokolade

3 dl melis

3 ss kald kaffe

1 egg

1-2 ss romessens

Og det beste er at den tåler å stå i flere dager uten å bli tørr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har så lyst på oppskriften på en skikkelig mørk og saftig langpannesjokoladekake. Har smakt flere gode, men aldri funnet noen oppskrift på det. Også er det viktig at det er sånn mørk, deilig glasur på!

Er det noen som har en sånn oppskrift? :)

Å, som jeg elsker sånn sjokoladekake! Men sunt er det ikke, da... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har så lyst på oppskriften på en skikkelig mørk og saftig langpannesjokoladekake. Har smakt flere gode, men aldri funnet noen oppskrift på det. Også er det viktig at det er sånn mørk, deilig glasur på!

Er det noen som har en sånn oppskrift? :)

Å, som jeg elsker sånn sjokoladekake! Men sunt er det ikke, da... :)

I oppskriften min kan du bruke mørk kokesjokolade for å få den mørk (og kraftigere i smak) eller lys kokesjokolade for å få den litt mildere.

Jeg liker best de lyse.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...