Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva kan man gi valper som godbiter!?


Shortybebeh

Recommended Posts

Skrevet

Godbitens frysetørret vom brukte vi mye den første tiden. Ellers fikk han en strupe den første kvelden han var hjemme (artig å tenke på at han den gang brukte flere dager på en strupe som i dag slukes på 5 min :) )

Leverpostei på skive, fiskepudding, kylling uten skinn osv er jo godsaker som ikke er så sterkt for magen. Du må nok nesten se valpen litt ann, noen tåler jo mer enn andre! Jeg var litt forsiktig de første dagene, men siden har han vel fått smake på litt av det meste og vi har aldri hatt noe problemer med magen.

Lykke til!

Skrevet

Man kan jo gi tørrforkuler fra den vanlige maten, men smøre litt leverpostei på slik at den lukter litt annerledes.

Du kan også dyppe fingeren i biola og la den slikke det av (eventuelt dryppe litt på tørrfokula)

Skrevet

Frolic delt i 8 biter var fin hundegodis når min var valp. Eller pølse i bitte små biter.

Bare bitene er små nok tror jeg ikke det er noen fare, det blir liksom ikke SÅÅÅ mye godis i løpet av en dag.

Skrevet

Kylling, fiskeboller/fiskekaker, Go'biten godbiter (gjerne vom) osv.

Godbiter som pølse og frolic vil jeg ikke anbefale deg å gi for mye av, LiLi blir i alle fall dårlig i magen av de.

PS: Kitbits (godbiter for katt) som du får i matbutikken. Husk å del dem opp i små biter :) Jeg pleier å dele en Kitbits i 6.

Skrevet

Taika fikk for det meste Gobitens frystetørkete vom og salat kylling.

Pølser var vi forsiktige med, da oppdretter sa at det kunne bli veldig salt for henne.

Skrevet

Jeg har fått høre knekkebrød jeg! Halve knekkebrød er visst fint for tenner og mage, ihvertfall på stor rase.

Hoho, tror kanskje ikke det er noe for en papillon, men hvem vet. :)

Skrevet

tror som sagt det meste går bra, bare du deler det i små biter.

((Må bare legge til at jeg tror aldri jeg kunne ha brukt knekkebrød.. hihi, vet om en som hadde sett på det, blitt fornærmet og gått sin vei..))

Skrevet

Jeg bruker "Friskies - Softies" til valpen min. Deler de opp i 4-6 små biter. Hun liker de godt og har ikke reagert negativt på dem :icon_redface:

Skrevet

Herregud, jeg har nesten glemt hva jeg ga til valpen min, og jeg som snart skal få valp igjen! Jeg er for glemsk! Menmen, til saken. Jeg ga litt av hvert, byttet litt på slik at valpen ikke gikk lei av noen godbiter. Fôrkuler, frolic delt i små biter( 8 biter av en, eller noe), pølsebiter, ja alt man kan dele i små biter. Lykke til! :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...