Gå til innhold
Hundesonen.no

DNA


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

sett på tollere og ser dette med DNA, men hvordan er dette?

Ser at om tispa er DNA B, må hannen være A

så er det noe om at man MÅ ha en med DNA A for å kunne parre?

SÅ det går med kobisjonene:

A-A

A-B

B-A

men ikke:

B-B

eller har jeg misforstått nå?

Skrevet

Ja, da er det øyesykdommen PRA du mener. Tollere kan være noe utsatt for denne sykdommer, og selv om en toller ikke har sykdommen selv kan den være bærer av den, derfor har dem siste årene utviklet en DNA test som viser om tolleren er fri for PRA , er bærer eller er infisert.

Altså det vil være på en måte samme regler som HD. Man skal helst avle på to hunder som har A, er frie ellers kan den ene ha B (være bærer) men da må den andre hunden ha A for at valpene skal ha en god sjans til å ikke få sykdommen selv , altså C (utvikle sykdommen selv). Valpene blir da enten A(fri) eller B(bærere).

Vet ikke om du skjønte min dårlige formulering:)

Skrevet

Ja, da er det øyesykdommen PRA du mener. Tollere kan være noe utsatt for denne sykdommer, og selv om en toller ikke har sykdommen selv kan den være bærer av den, derfor har dem siste årene utviklet en DNA test som viser om tolleren er fri for PRA , er bærer eller er infisert.

Altså det vil være på en måte samme regler som HD. Man skal helst avle på to hunder som har A, er frie ellers kan den ene ha B (være bærer) men da må den andre hunden ha A for at valpene skal ha en god sjans til å ikke få sykdommen selv , altså C (utvikle sykdommen selv). Valpene blir da enten A(fri) eller B(bærere).

Vet ikke om du skjønte min dårlige formulering:)

da skjønner jeg.

Så om begge foreldrene er A så er det størst sjangs for at di blir helt frie?

men er det A+B så kan de bli fri, bærer og i værste fall C?

Takk for forklaring, tror jeg forstod deg rett, men mulig jeg forklarer litt feil selv nå :angry:

Skrevet

da skjønner jeg.

Så om begge foreldrene er A så er det størst sjangs for at di blir helt frie?

men er det A+B så kan de bli fri, bærer og i værste fall C?

Takk for forklaring, tror jeg forstod deg rett, men mulig jeg forklarer litt feil selv nå :D

Dersom arvegangen er som for andre enkle recessiver, vil en hund etter foreldre der en er fri for et sykdomsgen, aldri kunne bli syk ( C ) selv. I verste fall vil den bli bærer ( B ). For at noen av valpene skal bli syke, må begge foreldre være enten bærere ( B ) eller selv syke ( C ). Selv en syk hund kan ikke gi sykt avkom om den parres med en hund som er fri - men alle valpene vil bli bærere.

Skrevet

Hvis du går inn på min hjemmeside og i menyen Portugisisk vannhund, og helse, finner du litt info om PRA. Det er en arvelig sykdom som forårsaker blindhet.

Hos Portugisisk vannhund er det et avelskrav at MINST en av foreldrene skal være optigen-testet med resultat A. Optigen-test er det man kaller DNA-testen som gjøres. Avel på C eller to B'er er veldig uheldig. (Ja, for selv om en hund har optigen B KAN den få PRA)

Bestemoren til Chessea har optigen C, noe som tilsier at hun faktisk er blind. Dette kunne man ikke vite tidligere, da man bare brukte øyenløsning. Forskjellen på øyenlysning og optigen-testing er at man ved lysning kun finner ut om hunden er syk per dagen den sjekkes. Optigen-test gir svar på om hunden din faktisk KOMMER til å bli lind av PRA eller ei, og viser altå litt av arveanlegget hos den enkelte hunden.

Skrevet

Er det mulig å teste alle raser på denne måten? I så fall hvordan/hvor gjøres det, og ca. pris? Er dette et alternativ til øyelysning, eller må man allikevel øyelyse i tillegg?

Skrevet

Er det mulig å teste alle raser på denne måten? I så fall hvordan/hvor gjøres det, og ca. pris? Er dette et alternativ til øyelysning, eller må man allikevel øyelyse i tillegg?

Vi jobber med dette i sheltieklubben, og det har pågått i mange år nå. For å få i gang et forskningsprosjekt på veterinærhøyskolen måtte vi via pengeinnsamling komme opp i et beløp på 1 mill. før vi i det hele tatt fikk begynt.. Så nå kommer det heldigvis snart til å skje noe, håper vi. Det dukker stadig opp nye bærere. Vi er alle forsiktige, og prøver å ikke doble hunder som har bærere innen 5 ledd på stamtavlen, men siden det stadig kommer nye er det ikke så lett lenger...

Det står om PRA-prosjekter HER.

Skrevet

Christina:

Nei, det er ikke alle raser man kan optigen-teste ennå.

Hvis du går inn på http://www.optigen.com/ finner du info om testene som tas, og hvilke raser som kan testes. Din rase står ikke på listen, så da regner jeg med at en slik test ikke er tilgjengelig for Papillon ennå.

Skrevet

Optigene er et av flere utenlandske firmaer som har spesialisert seg på DNA testing av hunder. HealthGene (http://www.healthgene.com/) og VetGene (http://www.vetgen.com/services.html#Canine) er andre slike.

Dette er meg bekjent alle typer PRA, en del av de kan testes for, direkte eller ved markør test (mai 2006)

1) prcd PRA – progressive rod-cone degeneration (PRA of late onset) (mange raser - generell PRA. ; Amerikansk Cocker Spaniel, American Eskimo dog (1), Australsk cattle dog (2), Chesapeake Bay Retriever, Chinese crested (3), Engelsk Cocker Spaniel, Entlebucher Mountain Dog (1), Finsk Lapphund (1), Labrador Retriever, Miniatyr og toy puddel (2), Nova Scotia Duck Tolling Retriever (1) og Portugisisk vannhund. * (1). prcd-PRA eneste kjente form for arvelig PRA, (2). primært prcd-PRA, andre typer forekommer, (3). primært andre typer, prcd-PRA forekommer.) (kan testes)

2) erd-PRA, early retinal degeneration – Norsk elghund

3) rcd1-PRA, rod-cone dysplasia 1 – Irsk setter og Irsk rød-hvit setter (kan testes)

(a) rcd1a-PRA, rod-cone dysplasia 1a – Sloughi (kan testes)

4) rcd-2 PRA, rod-cone dystrophy type 2 – Collie

5) rcd-3 PRA, rod-cone dystrophy type 3 – Welsh Corgi Cardigan (kan testes)

6) Dominant PRA – Engelsk mastiff, Bullmastiff (kan testes)

7) X-linked PRA - Samoyed and Siberian Husky (kan testes)

8) pd-PRA, photoreceptor dysplasia – Dverg Schnauzer (miniatyr)

9) PRA (retinal pigment epithelium dystrophy) – Briard (kan testes)

Dette er en genial side hvor en kan sjekke hvilke genetiske sykdommer som finnes for sin rase;

http://server.vet.cam.ac.uk/index.html og linker til videre lesestoff samt hvorvidt sykdommen kan gentestes etter.

OBS! Siden kan være noe uttdatert.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...