Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann

Nå har jeg en hund som ikke er 2 år engang, men når jeg holdt på med "ferie-husvasken" idag begynte jeg å tenke på hva slags hund jeg vil ha neste gang (om maaange år...). Da kom jeg inn på dette med valg av valp.

La oss si at man har en familie med to barn under 7 år, og at man driver aktivt med hundesport feks lydighet og bruks øvelser. Man kanskje har ambisjoner om å hevde seg litt, være med på NM etc. La oss si valget av rase har falt på jaktlabbe. Man har funnet en bra oppdretter og kullet har kommet.

Hvordan bør man nå gå videre? Hvilke kriterier bør man se etter hos hunden og hvordan gjør man dette? Bør man få hjelp av feks adferds spesialist. Hvilke tester bør man gjøre og hva forteller de?

Dette er noen spørsmål jeg sitter med, regner med det finnes mye om dette på nettet, men ønsker å høre litt hva dere mener her. Det jeg kanskje lurer mest på er hvordan man kan teste objektivt, altså hvordan unngå å sette valpene i kullet opp mot hverandre?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...